Jak się spowiadać?

Konfesjonal

Bóg w swoim wielkim miłosierdziu chce ratować każdego człowieka zagrożonego ustawicznie wpływem złego ducha, sza-tana. W tym celu ustanowił Pan Jezus Sakrament Pokuty, aby każdy grzesznik mógł łatwo powrócić do miłującego Ojca. Pan Jezus przekazał tę władzę pojednania swojemu Kościołowi słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego, którym odpuścicie grzechy - będą odpuszczone, a którym zatrzymacie - będą zatrzymane" (J 20,22).

Jak się spowiadać? Od sposobu spowiedzi zależy w bardzo dużym stopniu to, co przeżyjesz, a więc czy będzie to spotkanie z Chrystusem w sakramencie pojednania, czy tylko lęk przed tym, co powie ksiądz. Aby dobrze się wyspowiadać trzeba najpierw mieć czas. Zanim podejdziesz do konfesjonału. uklęknij przed Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, opowiedz Mu o swoich problemach, o tym z czym sobie nie radzisz i powiedz co najbardziej pragniesz zmienić - z czego chcesz się poprawić... Aby spowiedź była dobra musi być spełnionych pięć warunków:

1. Rachunek sumienia

To etap, w którym pragnę stanąć w prawdzie ze swoim sumieniem wobec Boga i przypomnieć sobie wszystkie grzechy, przewinienia, błędy i niedoskonałości. Celem jest „wyciągnięcie wszystkiego”, aby się tego pozbyć i mieć lekkie serce.

Plan rachunku sumienia:

a) podziękuj Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa. Zobacz, co Bóg czyni w tobie i dla ciebie. Chodzi o to, by zrozumieć, że w spowiedzi spotykam się z Bogiem, który mnie kocha, jest moim Ojcem i opiekunem. b) pomódl się do Boga o łaskę poznania grzechów. Bez pomocy łaski Bożej nie zrobisz porządnego sprzątania duszy, nie przypomnisz sobie wszystkiego i nie zobaczysz zła w swoim życiu: (Propozycja modlitwy) Duchu Święty, Duchu Światła i Prawdy, przed którym nie ma nic skrytego, Ty wiesz wszystko. Przenikasz tajemnice serca ludzkiego, znasz mnie lepiej niż ja sam siebie. Pro-szę, otwórz moje serce, abym zło, które jest we mnie, dobrze rozpoznał. Dodaj mi odwagi i siły, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie swoje grzechy. Przyjdź i skrusz moje serce. Chcę spojrzeć w twarz Twojego Syna, który jest dla mnie Drogą, Prawdą i Życiem, chcę, aby osądziły mnie Jego słowa.

c) przypomnij sobie szczerze wszystkie grzechy . Najpierw zadaj sobie pytania wstępne: Kiedy byłem ostatni raz u spowiedzi? Jak się przygotowałeś ostatni raz do spowiedzi? Czy moja spowiedź była ważna? Czy na poprzednich spowiedziach nie zapomniałem lub umyślnie nie zataiłem jakichś grze-chów ciężkich? Czy wypełniłem nałożony obowiązek zadośćuczynienia i odmówiłem pokutę? Starałem się pracować nad...

Teraz zrób porządny rachunek według 10 Przykazań Bożych i 5 przykazań kościelnych. Warto posłużyć się gotowymi rachunkami sumienia, ale pamiętaj, żeby na koniec zapytać się uczciwie, czy są jeszcze inne grzechy nie wymienione w książeczce/w rachunku sumienia.

2. Żal za grzechy

Aby spowiedź była dobra musi być spełnionych pięć warunków, spośród których najważniejszy jest żal za grzechy. Gdyby ktoś za grzech nie żałował, nie będą mu odpuszczone. Żal, to przeproszenie Boga za popełnione zło. To wstyd, że tak zawiodłem dobrego Ojca. To smutek z powodu skutków grzechu. Wyraź skruchę swoimi słowami. Możesz się też posłużyć modlitwą: Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia. Jestem słaby, niestały. Tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam. Osądzić bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu. Oświeć mnie, abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia. Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia. Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany i wzmocni chęć pełnienia Twojej woli.

(albo:)

Ojcze, dzięki Twemu światłu poznałem mój grzech i słabość. Poznałem, jak daleko od Ciebie odszedłem. Daj mi teraz silę, abym znalazł odwagę, by do Ciebie powrócić i wobec Ciebie, wobec Twojego Kościoła wyznać moje grzechy. Daj mi łaskę doskonałego żalu za moje grzechy, daj łaskę naprawienia wszystkich krzywd. Przez Mękę Jezusa Chrystusa udziel mi przebaczenia moich grzechów. Umocnij swoją Miłością moje postanowienie, aby żyć w pokoju z Tobą i wszystkimi moimi braćmi i siostrami, daj mi łaskę wewnętrznego pokoju. Bądź zawsze ze mną, Ojcze mojej nadziei. (albo:) Wszechmogący i najłaskawszy Boże, wywiedź z twardego serca mojego łzy skruchy, abym mógł opłakiwać swoje grzechy i zasłużył u Twego miłosierdzia na ich odpuszczenie. Proszę Cię, Panie Boże, wejrzyj łaskawie na moje modlitwy, które zanoszę do Ciebie, i wyciśnij z moich. oczu strumienie łez, abym mógł nimi ugasić płomienie kary, na którą zasłużyłem swoimi grzechami. Panie Boże, wlej w moje serce łaskę Ducha Świętego, niech ona sprawi, abym łzami skruchy obmył zmazy swoich grzechów i dostąpił z Twojej dobroci upragnionego przebaczenia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

3. Mocne postanowienie poprawy

Postanów, nad czym będziesz się chciał poprawić, czyli nad czym pracować. Proś Jezusa o siłę charakteru i wytrwałość, a przede wszystkim o Jego pomoc w pracy wewnętrznej.

4. Szczera spowiedź

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego Amen.

Kapłan mówi: Niech Bóg będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy. Przedstaw się krótko – to pomoże kapłanowi w zrozumieniu ciebie.

Mam lat... Jestem żonaty /zamężna /po rozwodzie /studentem /uczniem. Ostatni raz u spowiedzi byłem... Zataiłem/nie zataiłem żadnego grzechu. Pokutę (nie) odprawiłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami: ...

Wyznaj wszystko to, co przypomniałeś sobie w rachunku sumienia. Na koniec dodaj szczerze:

Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i obiecuję poprawę. A ciebie, ojcze duchowny, proszę o pokutę i rozgrzeszenie.

Uważnie wysłuchaj pouczenia i zapamiętaj pokutę. Gdy kapłan będzie cię rozgrzeszał, przeżegnaj się i powiedz:

Amen.

(Kapłan może zakończyć słowami: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry, na które odpowiedz: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.)

Na koniec podziękuj i pożegnaj kapłana. Bóg zapłać. Szczęść Boże!

5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Uklęknij teraz przed Panem Bogiem i bardzo Mu podziękuj za dar odpuszczenia grzechów: TWOICH GRZECHÓW JUŻ NIE MA! Pamiętaj o odprawieniu pokuty i wynagrodzeniu krzywd, które popełniłeś w skutek złego postępowania.

"Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała..."