Nasz Kościół, nr 46 (10.10.2010r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według św. Łukasza:

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Spróbujmy dzisiejszą Ewangelię przedstawić w nieco innej formie- w formie obrazu. Oto malujemy obraz „Spotkania z Bogiem”. Dziesięciu trędowatych przyszło do Jezusa, by prosić o zmiłowanie nam nimi. Lecz tak naprawdę zastanówmy się przez chwilę, co skłoniło ich by podjąć tę prośbę? Co tak naprawdę zmusiło ich do spotkania z Jezusem? Choroba czyli słabość, ale także cierpienie, fizyczne i psychiczne. Co więcej brak akceptacji ze strony środowiska, poczucie bezsilność, brak nadziei i bezsens istnienia. To doprowadziło ich do Jezusa. Tacy byli i z tym wszystkim przyszli do Niego. Po co? Przyszli z nadzieją, że wszystko może się zmienić. I na tym płótnie naszego obrazu znajdujemy ważne przesłanie: człowiek idąc na spotkanie z Jezusem musi przyjść takim jakim jest (!) Tak jak zrobili to trędowaci. Pędzel, malując tą scenę zarejestrował jeszcze jeden ważny moment. Umiejętność wylania się przed Bogiem - Jezusie Mistrzu, ulituj się nad nami! To spotkanie, człowieka z Jezusem, Synem Bożym stało się dla nich zbawienne. Zostali oczyszczeni z trądu. I to jest pierwsza forma naszych ludzkich spotkań z Bogiem. Przychodzimy do Niego, z całą naszą biedą i marnością. Prosimy. Nasze prośby mają czasami nawet formę roszczeń - ma być według naszej woli. Staramy się Boga zagadać na tym spotkaniu. My chcemy mieć w ręce pierwsze skrzypce. Jednak to spotkanie, na tym nie może się skończyć. Ono musi trwać dalej, ale czy my chcemy to jeszcze widzieć? Czy chcemy ukończyć dzieło, które zaczęliśmy malować? Może nie warto kończyć, bo jeszcze zostanie namalowane coś, co nie będzie po naszej myśli? My ten obraz jednak skończymy, aby dobrze skorzystać z lekcji malarstwa, której w tej trudnej sztuce życia udziela sam Mistrz, Jezus. Spotkanie trwa dalej. Dziesięciu zostało, oczyszczonych. I następuje zwrot akcji, na płótnie naszego obrazu. Dziewięciu idzie sobie spokojnie drogą, jakby się nic nie stało. Tylko jeden, obcokrajowiec, Samarytanin zawraca i dziękuje. Oddaje chwałę Bogu. W palecie barw obrazu "Spotkania z Bogiem" pojawia się nowa jakość. Jest nią WDZIĘCZNOŚĆ. Ona pięknie się wkomponowała w krajobraz ewangelicznego zdarzenia. Jednakże na tym nie koniec, Jezus zadaje bardzo konkretne pytanie: "Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu?". Teraz pędzel prowadzi po płótnie naszego obrazu do najważniejszego, kulminacyjnego momentu spotkania: Do niego zaś rzekł "WSTAŃ, IDŹ, TWOJA WIARA CIĘ OCALIŁA".

Autentyczne, żywe spotkanie z Bogiem może mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest w nas prawdziwa wiara. Wiara, w której pierwsze miejsce zajmuje Bóg, a potem ja. W tak rozumianej wierze, nie może zabraknąć postawy wdzięczności i dziękczynienia.

Ania

 

O GRODZIECKIM CMENTARZU... CZ.2

Dość duża odległość cmentarza od kościoła i utrudnienia na drogach spowodowały potrzebę budowy kaplicy na cmentarzu. Inwestycję tę przeprowadzono stosunkowo szybko i sprawnie – początek budowy w październiku 1998 roku, a zakończenie w maju 1999 roku. Uroczyste poświęcenie odbyło się w czasie wizyty kanonicznej biskupa Adama Śmigielskiego – 28 listopada 1999 roku.

Wystrój kaplicy jest skromny – ołtarz, konfesjonał, ławki oraz żyrandol, który ufundowało Towarzystwo Przyjaciół Grodźca. Oprócz uroczystości pogrzebowych, w każdą niedzielę i święta odprawiana jest msza św. Należy nadmienić, że jest to druga kaplica – budowę pierwszej rozpoczęto w okresie międzywojennym ubiegłego wieku, lecz z powodów finansowych jej nie ukończono. W następnych latach dalszych prac nie podjęto i budowla niestety zniszczała – resztki murów rozebrano w latach 80 - tych ubiegłego wieku. Powyżej kaplicy – na wysokim fundamencie stoi krzyż metalowy z ukrzyżowanym Jezusem. Poprzednio krzyż znajdował się w niższej części cmentarza, skąd w roku 1958 został przeniesiony na obecne miejsce. Na starych cmentarzach znajdują się groby w różnych, ciekawych stylach architektonicznych – zwłaszcza te budowane do początku lat 50 - tych ubiegłego wieku. Takie groby ze względu na ich wartość historyczną i zabytkową - należy zachować. Na naszym cmentarzu też można spotkać takie mogiły - są one przeważnie w złym stanie i wymagają renowacji. Nie należy zapominać też o grobach ludzi, którzy w wyniku splotu różnych wydarzeń, znaleźli się w Grodźcu. Zachował się jeszcze ostatni z trzech grobów powstańców śląskich – uczestników III powstania śląskiego, którzy zostali ranni i byli leczeni w grodzieckim szpitalu. Niestety zmarli i zostali tu na wieczny spoczynek. Grób ten jest w bardzo złym stanie i Towarzystwo Przyjaciół Grodźca postanowiło odbudować go z funduszy zebranych w czasie kwesty przeprowadzonej w dniu Święta Zmarłych w ubiegłym roku. Z daleka przyciąga wzrok „drugi krzyż” - jest to czteroramienne śmigło na maszcie przy grobie rodziny Szwajów i Chlebowskich. W mogile tej spoczywa lotnik Edward Szwaja, który zginął w wypadku lotniczym w 1938 roku . W pobliżu znajduje się ciekawa budowla – jest to grobowiec emerytowanego dyrektora Poczt i Telegrafu Franciszka Jawańskiego, zmarłego w 1936r. Jest to jedyna tego typu budowla na grodzieckim cmentarzu, w formie altany bez bocznych ścian i frontu. Ma płaski dach i jest wsparta na czterech filarach. Na szczycie umieszczony jest krzyż, a niżej napis: „ HIC MORTUI VIVUNT” . Co po przetłumaczeniu na język polski oznacza: „TU ZMARLI ŻYJĄ”. Budowla ta niestety jest w złym stanie i niszczeje.

J.J.W

 

DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 10 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmujemy pomocą już 2300 osób z 42 diecezji Polski. Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Prowadzimy kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1% podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Pomoc skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych i towarzyszy młodemu człowiekowi przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów, o ile spełnia on określone kryteria regulaminowe. Podstawowym kryterium jest średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20000 mieszkańców, oraz trudna sytuacja finansowa. Według regulaminu przyznawania i realizacji stypendiów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia", jest to 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku ta kwota wynosi 922 zł brutto. Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, zakupu odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za Internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp. Program stypendialny obejmuje nie tylko pomoc finansową, lecz również formację. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. Stypendyśći odwiedzili już Łódź, Warszawę, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław i Aglomerację Śląską. W tym roku każdy ze stypendystów brał udział w pielgrzymce do Częstochwy, zorganizowanej z okazji 10-lecia fundacji. By móc aplikować o stypendium Fundacji, należy zgłosić się do Księdza Koordynatora, który dysponuje formularzami wniosków o stypendium i poprowadzi przez wszystkie formalności. Dane Księdza można uzyskać w biurze Fundacji. W naszej parafii pomoc starającym się uzyskać stypendium niesie siostra Anna, która uczy w tutejszym gimnazjum. Pomogła już wielu stypendystom wypełnić wniosek, i przyczyniła się do przyznania wielu stypendiów.

 

SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski program pomocy dla rodzin żyjących poniżej progu ubóstwa. Ideą akcji jest skuteczna pomoc, która wiąże się z wcześniejszym rozpoznaniem potrzeb osoby i konkretną odpowiedzią na nie. Nasi wolontariusze pomagają naprawdę potrzebującym. Zwyciężają beznadzieję. Przywracają  wiarę w ludzką dobroć. W szeregach SZLACHETNEJ PACZKI już po raz dziesiąty w Polsce a po raz drugi w Będzinie  rusza rekrutacja wolontariuszy, a raczej bohaterów zwanych Superwolontariuszami. Chcesz poczuć, co to znaczy być bohaterem? Znajdź w sobie siłę i odwagę, by zmieniać świat na lepsze! Poczuj, co to znaczy być bohaterem. Wejdź na stronę: www.superw.pl lub napiszę e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Liderem akcji jest Tomasz Kwiecień. Rekrutacja wolontariuszy trwa do 18 października.

 

DZIEŃ PAMIĘCI OJCA ŚWIĘTEGO W BĘDZINIE I GRODŹCU

Z okazji Dnia Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II 16 października Filia Ośrodku Kultury w Grodzću (ulica Słowackiego 2) zaprasza na spektakle w reżyserii Tomasza Ciocha : "Hiob" (w wykonaniu teatru "Trzy dziewczyny z Dąbrowy"), "Przed sklepem Jubilera (Teatr ŚĘ VERTA) oraz muzyczną interpretacje poematu Jana Pawła II "Tryptyk rzymski" (Paweł Koch - pianino, Katarzyna Jankowiak - wokal). Początek o godzinie 18.00, wstęp wolny. Patronat nad obchodami Dnia Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II objął Prezydent Miasta Będzina.

 

INFORMACJE

Zaślubieni:

  • Klaudia i Szymon Miemczyk
  • Monika i Tomasz Legawiec

Zmarli:

  • Halina Kaczmarek-Mazurek

 

ŻYCZENIA

Wszystkim Drogim Nauczycielom z racji zbliżającego się ich Święta życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, wstawiennictwa Matki Bożej Grodzieckiej i opieki Świętych Patronów, cierpliwości w pracy, safysfakcji z przekazywanej wiedzy, odwagi w wychowywaniu według Bożych Praw, uśmiechu, radości i spełnienia marzeń.

Życzy Redakcja

Z okazji zbliżających się imienin - kochanej żonie i mamusi życzymy: żebyś szła przez życie z dobrocią w sercu, otoczona ludźmi, których kochasz, silna poczuciem bezpieczeństwa i szczęścia. Niech dobry Bóg Ci błogosławi, a Matka Boża ma Cię w swojej opiece.

Mąż oraz córki Anastazja i Katarzyna z rodzinami

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"