Nasz Kościół, nr 91 (21.08.2011r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Nie jest łatwo oddzielić religię od polityki. Dla samego Chrystusa był to poważny problem. Rozmowa z Apostołami, w której Jezus zapowiada zbudowanie swego Kościoła na Piotrze, kończy się stanowczym wezwaniem uczniów do zachowania ścisłej tajemnicy co do mesjańskiej godności Mistrza z Nazaretu. „Wtedy przykazał uczniom, aby nikomu nie mówili, że on jest Mesjaszem”. Idea mesjańska była bowiem, w świadomości Izraelitów, nierozerwalnie związana z polityką. Jezus zaś chciał wysunąć na pierwszy plan przede wszystkim jej religijne, a nie polityczne znaczenie.

W czym tkwi zasadnicza trudność oddzielenia religii od polityki? Pytanie to należy rozważyć w dwu aspektach – indywidualnym i społecznym. Przekonania religijne z konieczności wpływają na postawę moralną, stąd też każdy człowiek zaangażowany politycznie musi się liczyć z głosem własnego sumienia. Im głębsze zaangażowanie polityczne, tym trudniej je harmonizować z wymogami stawianymi przez religię. Mocne przekonania religijne, zwłaszcza świadomość odpowiedzialności przed Bogiem, rzutują na każdą decyzję polityka. Tendencje, zmierzające do poświęcenia przekonań religijnych dla polityki, są zawsze zdradą wartości religijnych i jako takie nie świadczą dobrze o człowieku, który się takiej zdrady dopuszcza.

Drugi aspekt jest związany z układem sił w społeczeństwie. Jeśli religia posiada swoją własną organizację, jak to ma miejsce w Kościele, jej wpływ na wyznawców jest duży. Stąd też religia ujęta w instytucjonalne formy staje się siłą społeczną, z którą każdy polityk musi się liczyć, niezależnie od tego, czy zamierza wykorzystać ją do własnych celów, czy też zachować wobec niej dystans. Refleksję nad stosunkiem chrześcijanina do religii należy rozpocząć od możliwie dokładnego odczytania Ewangelii. Rozmowa Chrystusa z Apostołami pod Cezareą stanowi ważne wydarzenie w życiu rodzącego się Kościoła. Świadczy bowiem o trosce Jezusa, by Apostołowie dostrzegli istnienie poważnego niebezpieczeństwa wykorzystania misji zarówno Jego, jak i Kościoła do celów politycznych. Chrystus pragnie ukazać czysto religijne perspektywy swego działania, ważniejsze i znacznie dalej sięgające niż perspektywy polityczne. Nie wolno jednak zapominać, że przeciwnicy Chrystusa ostatecznie i tak, wbrew Jego woli, nadali całej Jego działalności wymiar polityczny i ukrzyżowali Go jako niebezpiecznego dla cezara. Jezus ginie jako skazaniec polityczny z rąk okupanta, wydany przez własnego ucznia.

Przez Sanhedryn Jezus zostaje skazany za działalność religijną, a przez Piłata za to, że nazywał siebie „królem żydowskim”. Wielkopiątkowego połączenia religii z polityką nie da się rozdzielić. Ma ono miejsce w Ewangelii i trwa w sposób nieprzerwany przez dwadzieścia wieków dziejów Kościoła. Chrześcijanin nie może się tym gorszyć. Winien jednak bacznie uważać, by wzorem Mistrza sam nie wykorzystał religii do polityki, ani nie wciągał polityki do religii.
Zachowanie wolności religii wobec polityki nie jest łatwe. Trzeba jednak uczynić wszystko, by dla polityki nie naruszyć religijnej hierarchii wartości.

Człowiekiem, który może pomóc w głębszym przemyśleniu tego problemu jest św. Tomasz Morus. Z tego punktu widzenia warto przeczytać jego listy pisane w więzieniu. Najcenniejsi ludzie, tak dla religii jak i polityki, to ci, którzy mają mocny kręgosłup moralny kryjący w sobie rdzeń życia religijnego. Przykładem może być nie tylko chrześcijanin, święty Tomasz Morus, lecz i Hindus Mahatma Gandhi.

Ks. Edward Staniek


WIERSZOMANIA

Święty Pan
patrzy z nieba
lecz nie wiem czy z góry
czy z wnętrza mnie głęboko ukryty?
czy moje głębiny
nie są zbyt gęstymi zasłonami
dla Jego świętych oczu?
Ale czy jest coś dla Niego
Świętego i niepojętego Boga
Coś zbyt nieprzeźroczystego ?
Co mógłby nie dojrzeć we mnie czy
poza mną?
O głupcze!
Czy można oczom Boga przypisać
swoje spojrzenie
tak nieprzenikliwe i niepojętne ?
Boże, jakże wciąż mierzę Cię swoją miarą-
-miarą małego człowieka,
jeszcze nie odbijającego Ciebie
w sobie.
I tak mnie wstyd ogarnia .
A Pan wciąż patrzy i wpatruje się
w głębie człowieka,
uśmiechając się do siebie i pyta:
kiedy człowieku zobaczysz Mnie
w sobie
w swoich oczach tak zwyczajnych
i prostych,
które ci dałem w dniu twego
zaistnienia ?

s. Miriana

Twoja szuflada jest tak wypełniona wierszami, że nie możesz jej już domknąć? A może jesteś początkującym poetą-amatorem, którego utwory do tej pory nie wyszły na światło dzienne? Teraz masz okazję to zmienić! Przyślij nam swoje wiersze, a my opublikujemy je na łamach NK.

Adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. CZEKAMY!:)

 

ZAKOŃCZENIE WAKACJI

Zakończenie wakacji z filią Ośrodka Kultury. Zapraszamy wszystkie dzieciaki na festyn, który odbędzie się 31 sierpnia od godziny 15:00 – 18:00. Wspaniałą zabawę zapewnią aktorzy Teatru From Art., którzy jako piraci zabawiali najmłodszych na poprzedniej imprezie. Tym razem przygotują dla Was zabawę pt. „Roześmiana łąka”. Oprócz zabawy, konkursów zapraszamy również na malowanie twarzy. Impreza jest nieodpłatna.

Zabawa odbędzie się na placu za budynkiem filii, przy ul. Słowackiego 2, 31.08.2011, od godziny 15:00. W razie deszczu zabawa zostanie przeniesiona na salę do budynku filii.

Dodatkowe atrakcje: karuzela, zamek dmuchany, kramy z zabawkami, popcorn itp.

Zapraszamy!

 

WIELKI START O.K. W GRODŹCU

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, dzieci i młodzież na zajęcia do filii Ośrodka Kultury. Od września ruszają nowe warsztaty:

  • AEROBIK – wtorki i czwartki, godz. 18:00 – 19:00
  • PILATES – wtorki i czwartki, godz. 19:00 - 20:00
  • JOGA – środy, godz. 16:30 – 18:00
  • Wesoły ruch przy muzyce dla dzieci od 5 do 9 lat, poniedziałki, godz. 16:00 – 17:00
  • PLASTYKA – poniedziałki i wtorki, godz. 13:00 – 18:00
  • ANGIELSKI dla dzieci i dorosłych – prowadzone są zapisy.
  • Nauka gry na KEYBOARD – indywidualne zapisy
  • Nauka gry na GITARZE – indywidualne zapisy
  • BRYDŻ SPORTOWY – czwartki, godz. 17:00 – 21:00
  • SZACHY – piątki, godz. 16:00 – 19:00

Więcej informacji i zapisy pod nr tel. (32) 760 25 57 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

INFORMACJE

Zapowiedzi przedślubne:

  • Iwona Magdalena Piekarczyk, panna z naszej parafii i Paweł Piotr Cieślik, kawaler z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie
  • Agata Wolny, panna z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łagiszy i Mateusz Rynk, kawaler z naszej parafii
  • Małgorzata Anna Nowak, panna z naszej parafii i Paweł Piotr Nowak, kawaler z naszej parafii

Ochrzczeni:

  • Szymon Tomasz Gącik

Zmarli:

  • Stanisław Bosak

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”


Jackowi Szurgotowi z okazji imienin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, wstawiennictwa NMP i opieki Patrona

Życzy Redakcja „NK”

 

Numer konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 

Redakcja: Anna Śmigielska, Joanna Stępień, Anna Faryna, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".