Nasz Kościół, nr 208 (17.11.2013r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. Zapytali Go: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie? Jezus odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec. Wtedy mówił do nich: Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Nie muszą to być od razu „straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”, ale czujemy się czasem, jakby nasz świat się zachwiał i uciekł nam spod nóg. To, co miało być trwałe, okazało się kruche, to, w czym pokładaliśmy nadzieję, boleśnie nas zawiodło. Nie wszystko można kupić i nie zawsze wystarcza nasza zaradność i inteligencja. Wiara jest poszukiwaniem prawdziwej trwałości. Jest wytrwałym dążeniem, do Tego, który Trwa.

O. Wojciech Czwichocki OP

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

„...A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...” (J. Słowacki)

Listopad to chyba najbardziej nostalgiczny i wywołujący różne przemyślenia miesiąc w roku. I to nie tylko z uwagi na panującą za oknem pogodę czy długie wieczory ale raczej ze względu na różne przypadające w nim uroczystości. Dzień 1 listopada to dzień, w którym możemy w tej pogoni życia codziennego zatrzymać się nad grobami naszych bliskich i powspominać ich. Ale jest jeszcze druga taka data, która przypada na 11 listopada i to w tym właśnie dniu pochylamy głowy i myślimy o tych wszystkich, którzy poświęcili swe życie niejednokrotnie bardzo młode – jak to przypomniał nam w swej homilii ksiądz proboszcz Piotr Pilśniak – w imię wyższych celów. W tym przypadku odzyskania przez nasz kraj po 123 latach niewoli - upragnionej niepodległości. W bieżącym roku przypadła szczególna bo 95-ta rocznica tego wydarzenia.

W związku z tymi obchodami każdy, kto czuje się nie tylko chrześcijaninem ale także patriotą, mógł uczestniczyć w uroczystej Mszy św., którą o godz. 11-tej w naszym kościele celebrował proboszcz ks. Piotr. W tej szczególnej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, Koło Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Przyjaciół Grodźca, zespół „Grodźczanie”, przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6, Gimnazjum nr 5 oraz zgromadzeni wierni. Po Mszy św. przemaszerowaliśmy pod pomnik Nieznanego Żołnierza na czele z orkiestrą Dętą OSP GRODZIEĆ, pocztami sztandarowymi Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Grodziec, Towarzystwa Przyjaciół Grodźca, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6 i Gimnazjum nr 5, z przedstawicielami władz lokalnych, wszystkimi księżmi pracującymi w naszej parafii, gdzie uroczyście odśpiewaliśmy hymn państwowy a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Komu wydawało się, że przemarsz pod pomnik to za mało, by spełnić swój patriotyczny obowiązek, mógł na godz. 16-tą przyjść do Domu Kultury, gdzie odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru działającego przy Szkole Podstawowej nr 3, chóru działającego przy Szkole Podstawowej nr 6 i zespołu „Grodźczanie”. Wielu wrażliwych naszych lokalnych patriotów miało po koncercie oczy wilgotne od łez.

„...By na tej ziemi spokój był I dobroć, i rozumny uśmiech. Naród mój nie żałuje sił Walczy i tworzy, i nie uśnie...” (W. Szymborska, „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”)

Kat. Bor.

 

ZAPROSZENIE

Państwowa Szkoła  Muzyczna I st. w Będzinie ul. Sportowa 5 zaprasza w czwartek 21.11.2013 r. na Koncert Muzykujące Rodziny.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.psmbedzin.edu.pl

Wstęp wolny!!!

 

ZAMYŚLENIA

Stare legendy chińskie mówią ,ze wielcy mistrzowie wchodzili w swoje obrazy i w nich znikali. To jest cudowne, móc wejść do swojego dzieła. Matejko na ten przykład mógłby wejść do tego obrazu, gdzie namalował podnoszenie dzwonu Zygmunta i pomóc, chociaż ,chyba nie, bo on taki jakby trochę cherlawy. Ale do swojego dzieła dziejącego się w Soplicowie , które w pewnym sensie jest obrazem mimo iż namalowanym literami , mógłby wejść Adam Mickiewicz. Myślę ze on tam często wchodzi, choćby po to ,żeby bigosu spróbować , kawy się napić, na Zosię popatrzeć a może i czasami muchę jaką zabić, packą Wojskiego, bo ma Litwie przecież , much dostatek.

*

"Niby nic, trochę wody, wzgórza, drzewa… Doprawdy nie jest ziemia mniej piękna niż niebo"

Bo rzeczywiście z prostych elementów utworzone jest piękno.

*

To wszystko są okruchy z chleba przemijania. Ale smakowite okruchy i ważne. Jezus kazał zbierać okruchy. A po żniwach z ziarna świeży dobry chleb.

* Porwie prąd życia garstkę kartek z kalendarza.

Grzegorz Pieńkowski

 

INFORMACJE

Zmarli:

  • Iwona Mikołajczak
  • Jan Przybylski
  • Janusz Nowak

 

ŻYCZENIA

W dniu Twoich 12-ch urodzin, w dniu pełnym radości, życzymy Ci Agatko, aby uśmiech na Twej twarzy zawsze gościł ! W życiu pięknych wrażeń I spełnienia wszystkich marzeń ! Aby Pan Bóg błogosławił Ci w każdej chwili życia, a Matka Boża zawsze czuwała nad Tobą.

Rodzice i dziadkowie


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Katarzyna Borowiec, Jerzy i Jadwiga i Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK. R
edakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".