Nasz Kościół, nr 212 (15.12.2013r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać? Jezus im odpowiedział: Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi. Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po coście więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.

Dzisiejsza liturgia wzywa nas do radości z bliskiego przyjścia Zbawiciela, który niesie wybawienie ubogim, chorym, słabym i nieszczęśliwym. To właśnie ich szczęście ma być dla uwięzionego Jana Chrzciciela znakiem, że Jezus jest prawdziwym Mesjaszem. Stawajmy dziś przed Panem nie jako duchowi bogacze, którzy sądzą, że mają dość zasług, aby wymagać od Niego konkretnych łask, lecz jako ubodzy, którzy oczekują Jego przyjścia z wiarą, odwagą i tęsknotą, ciesząc się, że przyjdzie już niebawem, aby okazać nam swoje miłosierdzie.

Mira Majdan

 

50 LAT GRÓDKOWSKIEJ PODSTAWÓWKI

W czwartek 5 grudnia br. odbyła się uroczystość jubileuszowa – 50-lecia Szkoły Podstawowej w Gródkowie. Na uroczystość zorganizowaną przez Dyrekcję Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i uczniów przybyło ponad 150 osób. Spotkały się trzy pokolenia: ci, którzy budowali tę placówkę, ci, którzy ją upiększali oraz ci, którzy uczyli, uczą w tej szkole, a także licznie zgromadzona młodzież (w tym także przedszkolaki). Gródków to wyjątkowa miejscowość. Należy go gminy Psary i parafii Grodziec. niegdyś myślano nawet, by w sąsiedztwie szkoły zbudować kaplicę (a może mały kościół?) Szkoła obchodziła już dwa wcześniejsze jubileusze: 30-lecia i 40-lecia. Jej historia jest starsza niż gmina Psary (bo gminę utworzono w 1973 r.). Szkoła ma 50 lat, ale jej początki sięgają 23 listopada 1958 r., kiedy mieszkańcy postanowili mieć własną szkołę (bo poprzednio dzieci uczyły się w szkołach w Grodźcu i Psarach). Na uroczystość jubileuszową przybyli m.in. poprzedni długoletni dyrektor tej placówki Józef Ledwoch, dawni najstarsi nauczyciele, proboszcz parafii św. Katarzyny w Grodźcu ks. Piotr Pilśniak a także władze Gminy w osobach: wójt Tomasz Sadłoń, z-ca wójta Mirosław Rabsztyn, sekretarz Urzędu Gminy Mirella Barańska-Sorn, przewodniczący Rady Gminy Jacenty Kubica, a także Marian Kozieł – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego. Po przedstawieniu historii szkoły i jej osiągnięć w minionym 50-leciu (przez Dyrektor Bożenę Wieczorek) piękny godzinny program artystyczny zaprezentowały dzieci młodzież szkolna. Były życzenia, upominki i wspomnienia. Minutą ciszy uczczono pamięć Zmarłych z Komitetu Budowy Szkoły, Komitetów Rodzicielskich, nauczycieli i uczniów. Zał. Zdjęcia (Andrzej Lazar)

Bolesław Ciepiela

 

CZY TRWAĆ BĘDZIE...

Godzina 14.03 roku 2013 miesiąc listopad dzień 30. w Będzinie. Andrzej  wkłada kasetę do magnetofonu. Chce „przeczytać” książkę. Nie widzi, ale to nie przeszkadza. Jest to książka mówiona. Siada wygodnie i słucha i przenosi się w rok 1002 do puszczy na terenie Wielkopolski. „Drwale zbliżyli się, stuknęli… nagle dąb zadrżał… zaszumiał gałęziami, huknął o ziemię. Drwale nieśli wielgi – wielgachny krzyż, by dąb, uginali się pod ciężarem. Ułożyli przed kikutem dębowym, wcisnęli stępkę w szparę pnia, ramionami, drągami dźwignęli go – zachybotał się, nie upadł. Wbili w szczelinę, wytrącali kliny, pień chwycił podstawę krzyża mocno by zębami… Polana była mała krągła, by ok. puszczy. W środku polany stał krzyż wielki by dąb. Szło nowe.”

To z książki Antoniego Gołubiewa "Bolesław Chrobry" tak rodził się w Polsce chrześcijański naród.... i trwa. A czy trwać będzie?

Grzegorz Pieńkowski

 

ZAMYŚLENIA

Pisze Ryszard Kapuściński:

„Media wprowadzają nas i uczą nowej dramaturgii, tej bez ostatniego aktu, bez finału. Oto widzimy na ekranie telewizora, słyszymy w radiu lub czytamy w gazecie, że coś się zdarzyło. I nagle, nazajutrz lub po kilku dniach wszystko znika nam sprzed oczu na dobre, na zawsze. Nie wiemy, co się stało dalej z tymi ludźmi, z tą sprawą. Zdarzenie, które zostało nam przekazane, nie ma przyszłości (a najczęściej nie miało również przeszłości).”

Bo ważny jest news, na teraz, na dziś. A człowiek dla mediów jest rzeczą, którą się wyrzuca po eksploatacji. A w kolejce czekają następni na swoje 5 minut

Grzegorz Pieńkowski

 

Z KWIATÓW KRZYŻ

Na ziemi, gdzie Bóg przewodzi

– z kwiatów krzyż
Na ziemi wolnych ludzi - z kwiatów krzyż
Na ziemi w bólu zrodzonej - z kwiatów krzyż
Na ziemi dziś tak umęczonej - z kwiatów krzyż

W blasku świec i krwią zbroczony,
nam wszystkim on przeznaczony.

Na ziemi spragnionej spokoju - z kwiatów krzyż
Na ziemi zmarnowanego znoju
- z kwiatów krzyż
Na ziemi obietnic bez pokrycia
- z kwiatów krzyż
Na ziemi zmarnowanego życia
- z kwiatów krzyż

Na ziemi Ojca Świętego - z kwiatów krzyż
Na ziemi Prymasa Wyszyńskiego
- z kwiatów krzyż
Na ziemi Ojca Kolbego - z kwiatów krzyż
Na ziemi ks. Jerzego - z kwiatów krzyż

W blasku świec i krwią zbroczony,
nam wszystkim on przeznaczony.

Na ziemi Romka Strzałkowskiego
- z kwiatów krzyż
Na ziemi poległych stoczniowców
- z kwiatów krzyż
Na ziemi poległych górników - z kwiatów krzyż
Na ziemi Grzesia Przemyka - z kwiatów krzyż

Na ziemi matek zmęczonych - z kwiatów krzyż
Na ziemi ojców udręczonych - z kwiatów krzyż
Na ziemi Lecha Wałęsy - z kwiatów krzyż
Na ziemi Solidarności - z kwiatów krzyż

W blasku świec i krwią zbroczony,
nam wszystkim on przeznaczony.


Autor nieznany oprac. Asia

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Przemysław Rafał Kubica, kawaler z naszej parafii i Anna Monika Kubica z d. Całka, panna z naszej parafii

ZMARLI

  • Danuta Trzcionka

 

ŻYCZENIA

Życzenia Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów
Życzy Redakcja „NK”

Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!"