Nasz Kościół, nr 218 (26.01.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Ziemia Zabulona i ziemia Neftalegou, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedziałw ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło. Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie. Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

„Pan moim światłem i zbawieniem moim” – śpiewał Izrael od pokoleń. I oto nadszedł czas, gdy proroctwa się wypełniły i „lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie”. W cudzie Wcielenia Bóg stał się człowiekiem, by tak jak my żyć i umrzeć. A przez swoje zmartwychwstanie przeprowadził nas razem z sobą do życia wiecznego. Podczas każdej Eucharystii ogarnia nas to samo jedyne i niepowtarzalne Światło, Jezus Chrystus, w którym jest nasze zbawienie.

Halina Świrska

 

STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH W GRODŹCU

Z inicjatywy księdza proboszcza powstało w naszej parafii na przełomie 2011 i 2012 roku Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Utworzyła go grupa rodzin związanych z naszą parafią, której zależało na pogłębieniu życia duchowego oraz rodzinnego.

Ze spotkań na plebanii narodziła się idea większego zaangażowania w życie parafii, rozwoju więzi małżeńskich i rodzinnych w oparciu o etykę katolicką. Z czasem utworzyliśmy formalny oddział stowarzyszenia należącego do Diecezji Sosnowieckiej.

Celem stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz rodziny – kształtowanie życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie zasadami Ewangelii wyrażanymi w nauce Kościoła Katolickiego. Ważne jest dla nas propagowanie kultury i postaw chrześcijańskich oraz wspieranie członków stowarzyszenia w ich codziennym życiu, a także troska o rozwój więzi małżeńskich i rodzinnych w obrębie każdej rodziny. Dzięki spotkaniom i wspólnym inicjatywom poznajemy siebie, rozwijamy nasze wzajemne relacje, zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i emocjonalnej, towarzyskiej i wspólnotowej.

Inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie w roku 2013:

  • Uczestnictwo w Diecezjalnej Akademii Rodzin.
  • Zainicjowanie każdego 24. dnia miesiąca czuwania w ciszy przed Najświętszym Sakramentem, które rozpoczyna się po Mszy Św. o godz. 17.00 i trwa do 21.00, kończy się Apelem Jasnogórskim.
  • Każda ostatnia niedziela miesiąca jest dniem naszej wspólnoty. Wówczas członkowie stowarzyszenia przygotowują czytania na Mszę Św. o godz. 17.00. Po mszy odbywa się zazwyczaj spotkanie na plebanii z udziałem dzieci, które mają zapewnioną opiekę, podczas gdy rodzice mają spotkanie z księdzem proboszczem oraz czasami z zaproszonymi gośćmi.
  • Uczestnictwo w dniach skupienia w Ośrodku Wypoczynkowo – Rekreacyjnym Totus Tuus im Ks. Kardynała Karola Wojtyły w Zembrzycach. Jest to miło spędzony czas na modlitwie, odpoczynku i dyskusjach (m.in. konferencja na temat „gender”), które odbywają się w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku.
  • Kwestowanie na początku grudnia przy parafii w celu przygotowania paczek dla dzieci od św. Mikołaja.
  • Wspólna Wigilia z naszym Biskupem Grzegorzem Kaszakiem w parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleń.
  • Wzięcie czynnego udziału w zorganizowaniu orszaku Trzech Króli w Będzinie, zarówno dzieci, jak i rodzice.
  • Wzięcie udziału w obchodach 20-lecia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Sosnowcu, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, wykład dotyczący spraw rodziny oraz na koniec miał miejsce słodki poczęstunek.
  • W każdą ostatnią niedzielę miesiąca (niedzielę „wspólnotową”), ukazuje się w gazetce parafialnej artykuł dotyczący życia małżeńskiego i rodzinnego oraz ważnych kwestii społecznych związanych z tą tematyka, autorstwa członków naszego stowarzyszenia.
  • Pomoc księdzu proboszczowi w jego licznych inicjatywach duchowo-kulturalnych przy ich organizacji i przeprowadzaniu.

Dodatkowo, aby życie nie stało się aż nazbyt poważne, organizujemy wspólne spotkania czy to na grillu u księdza proboszcza lub okazyjnie w wakacje u członków stowarzyszenia, zorganizowaliśmy zabawę sylwestrową w 2012 roku, organizujemy ćwiczenia psychologiczne dla małżonków na rozwijanie więzi wzajemnej czy też zapraszamy gości z wykładami, dzięki którym mamy możliwość poznania i głębszego zrozumienia fenomenu, jakim jest rodzina. Ogólnie można powiedzieć, że staramy się tworzyć kulturę katolicką tego miejsca, w której moglibyśmy żyć w przyjaźni, a nasze dzieci mogłyby szczęśliwie się rozwijać.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych małżonków i ich rodziny na spotkanie, które będzie miało miejsce w ostatnią niedzielę lutego (23.02.2014r. po Mszy św. o godz. 17.00).

Ks. Proboszcz Piotr Pilśniak

Jarosław Pomykała

Monika Kornaszewska-Polak

Wraz z pozostałymi członkami Stowarzyszenia

 

ZAMYŚLENIA

  • Furman: Ja… bardzo przepraszam… nie śmiem prosić…
  • Andrzej (obcesowo): O co prosić?
  • Furman: …bo ja chciałem prosić, aby Pan o mnie wspomniał... napisał…
  • Andrzej: O Panu? A kim Pan jest, czym się Pan wsławił? Napisał Pan coś, namalował, skomponował, walczył pan o coś, miasto coś Panu zawdzięcza?…
  • Furman: Ja właściwie… nic. Ja tylko ten… węgiel rozwoziłem. Głowy nie miałem do nauki… nie umiałem czytać… do szkół nie chodziłem.
  • Andrzej: No nie wiem… widzi Pan, ja piszę o ludziach, którzy coś zrobili dla miasta, a Pan… no sam Pan rozumie.
  • Furman: …bo ja tylko ten węgiel rozwoziłem…żeby ciepło w domach… zupę ugotować, pierogi, ciasto upiec, w cieple posiedzieć… nie… nie umiałem czytać, głowy nie miałem… ale całe miasto znałem… wszędzie rozwoziłem węgiel, tonę węgla czy nawet dwie, codziennie przez 50 lat. Dużo ludzi znałem.
  • Andrzej: Skąd Pan, Panie Lucjanie ten węgiel brał?
  • Furman: Z Paryża Panie...wstawałem codziennie o drugiej, trzeciej w nocy konia zaprzęgałem do furmanki i wio do Paryża.
  • Andrzej (ironicznie): To Pan bywały. Codziennie w Paryżu.
  • Furman: Węgiel z Paryża dobry, dużo ciepła dawał a popiołu z niego nie za dużo.
  • Andrzej: No dobrze, dobrze powiem wszystkim, że mieszkał w naszym mieście Lucjan, furman, a Pan niech wraca dobry człowieku... No, żegnam.
  • Furman: To Pan powie o mnie... w książce napisze... ludzie przeczytają... i w dużym mieście dowiedzą się... że ja ten węgiel.. bo ja nigdy z Będzina nie wyjeżdżałem... nigdzie... całe życie… wio koniku (szczęśliwy odchodzi)
  • Paweł: I co Andrzej wstawisz go?
  • Andrzej: No ale co on… nic właściwie… tylko ten węgiel... nie pasuje… no sam widzisz.

Grzegorz Pieńkowski

 

INFORMACJE

Ochrzczeni:

  • Mateusz Paweł Mącior

Zmarli:

  • Andrzej Obwiosło
  • Ryszard Kubica

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.
Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".