Nasz Kościół, nr 230 (20-21.04.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: Witajcie. One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą. Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu. Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Święty Piotr w tych słowach daje świadectwo o zmartwychwstaniu Jezusa: zabiliście Go, ale w ten sposób wypełnił się Boży plan, zabiliście, ale Bóg Go wskrzesił, bo jest mocniejszy niż śmierć; otwórzcie oczy, bo na waszym pokoleniu wypełniają się słowa Pisma, więc i wy możecie być zbawieni! Podczas gdy jedni dają świadectwo o Zmartwychwstaniu, inni robią wszystko, by zafałszować rzeczywistość – polecają rozgłaszać, że ciało Pana zostało wykradzione przez Jego uczniów. Nie ma to nic wspólnego z szukaniem prawdy, jest tylko żałosną próbą ocalenia swego autorytetu – aby nie okazało się, że byliśmy w błędzie, że nie mieliśmy racji...

O. Przemysław Ciesielski

 

KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI

Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, tel. +48(22) 53-04-800, 53-04-898 53-04-893, fax: +48(22) 83-80-967, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Uchwała nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią

Podczas 362. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku, dokonano nowelizacji IV przykazania kościelnego. W miejsce dotychczasowego zapisu, który brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach” – przyjęto nowe brzmienie: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Jak wynika z nowego brzmienia przykazania, okres formalnego zakazu zabaw został ograniczony do Wielkiego Postu. Nie zmienia to jednak w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (por. kan. 1249-1250).

364. Zebranie Plenarne KEP, które odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 marca 2014 r., określiło zasady dotyczące promulgacji nowelizacji IV przykazania kościelnego. Nowa wersja przykazań kościelnych, w formie ujednoliconej wraz z wykładnią, zostanie podana do wiadomości, a tym samym promulgowana, poprzez rozesłanie do wszystkich kurii diecezjalnych. Zostanie również zamieszczona w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.

Jednolity tekst przykazań kościelnych wraz z wykładnią stanowi załącznik niniejszej uchwały. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

+Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

+ Wojciech Polak Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

 

PIĘĆ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH

  1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
  2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
  3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
  4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
  5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

 

WYKŁADNIA DLA PIERWSZEGO, TRZECIEGO I CZWARTEGO PRZYKAZANIA KOŚCIELNEGO

PIERWSZE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE: „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

Na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:

  • 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli) czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
  • 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
  • 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymywać się od wykonywania prac niekoniecznych, czyli tych prac i zajęć, które utrudniają:

  • oddawanie Bogu czci,
  • przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,
  • korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (zob. kan. 1247 KPK).

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (zob. kan. 1248 § 1 KPK).

Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (zob. kan. 1248 § 2 KPK).

TRZECIE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.”

Okres Wielkanocy obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

CZWARTE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego. Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.

Za zgodność: + Wojciech Polak

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.

 

W INTENCJI RODZIN NASZEJ PARAFII

W piątek 11 kwietnia o godz. 19.30 przeżyliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które rozpoczęliśmy w kościele na DOROTCE, a zakończyliśmy w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny.

Zazwyczaj Doga Krzyżowa kojarzy nam się z wchodzeniem na górę, tak jak to uczynił nasz Zbawiciel Jezus Chrystus, który przyjął Drzewo Krzyża i dźwigał je na Górę Golgoty, aby tam dokonać Zbawienia świata i człowieka. Prawie w każdym kościele jest zamieszczonych czternaście stacji Drogi Krzyżowej, których rozważanie ma nam przybliżać, jak bardzo Dobry Bóg ukochał człowieka, że poniósł Krzyż i oddał za niego życie!

W Wielkim Poście popularne stają się Drogi Krzyżowe plenerowe. Po wioskach i miastach, ulicach i między blokami, są nawet Drogi Krzyżowe tzw. EKSTREMALNE (nocą). W naszej parafii przeżywamy każdego roku drogę krzyżową ulicami Gródkowa i tę z Dorotki.

Warto przypomnieć, że idąc do kościoła na DOROTKĘ, można odprawić Drogę Krzyżową, której stacje są umieszczone na drzewach. Można to uczynić indywidualnie, przeżywając przy tym wspaniały śpiew ptaków, który towarzyszył nam również na wieczornym nabożeństwie. Jak będzie Ci ciężko, trudy przygniotą Cię boleśnie, to pójdź na Drogę Krzyżową na DOROTKĘ, a zobaczysz, że Bóg Ci dopomoże, doda sił, umocni!

Ks. PP

 

WIELKI PIĄTEK

Tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i postać jego była niepodobna do ludzi (Iz 52,13-14) Iz 52,13-53,12; Hbr 4,14-16;5,7-9; J 18,1-19,42

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, z Twoją pomocą rozpoczynam rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na Wielki Piątek.

Na pierwszy rzut oka słowa: „Oto się powiedzie mojemu słudze” bardzo zaskakują. Widząc poranioną twarz Jezusa, ciężko uznać to za powodzenie, za sukces. Jednak w rzeczywistości Chrystus zrealizował na krzyżu cały swój plan, wszystkie swoje zamierzenia wobec ludzkości. Mógł faktycznie wyrzec słowa: „Wykonało się”. Nauczał, powołał Dwunastu Apostołów, zostawił siebie pod postacią chleba. I w końcu cierpiał za nasze grzechy i umarł. Po tak wielu „sukcesach”, jakim na pewno było nauczanie potężnych tłumów, uzdrawianie, czynienie cudów, według wielu Jezus przegrał. Ale czy na pewno?

Przypomnijmy sobie zmartwychwstanie.

„Wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo”… Kolejny paradoks, który można odczytać tylko wobec faktu zmartwychwstania. Bo jak można uznać, że poprzez haniebną śmierć na krzyżu powiodło się Chrystusowi w najdoskonalszy sposób? Został faktycznie wywyższony – na krzyżu… Ale nie był to koniec Jego misji.

Całe powodzenie i sukces były zależne od śmierci. Zmartwychwstanie mogło nastąpić tylko i wyłącznie po śmierci. Gdyby nie było śmierci, nie byłoby zmartwychwstania, a gdyby nie było zmartwychwstania – jak mówi św. Paweł: „Daremna jest nasza wiara!”.

„Jak wielu osłupiało na jego widok”… Rzeczywiście, nawet przyzwyczajony zapewne do widoku krwi Piłat, jakby tłumaczył tłumom, kogo widzą: „Oto człowiek”. Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku krzyża z figurą Jezusa. Jednak prawie zawsze wisi na nim bezboleśnie, ciało ma nieznacznie poranione, w kilku miejscach widać krew. Za drastyczne uznajemy wizerunki, kiedy z rąk i nóg Chrystusa płynie krew. A Jezus był bity, poniewierany, opluty. Ludzie nie mogli na Niego patrzeć, z powodu przerażających obrażeń zadanych Mu przez oprawców.

„Tak nieludzko został oszpecony jego wygląd i po-stać niepodobna była do ludzi”… Jezus był potężny, skoro tyle potrafił znieść. Pobicie, biczowanie, ukoronowanie cierniem, długa droga krzyżowa i w końcu śmierć na krzyżu. Czy mógłby to wytrzymać, gdyby nie Ojciec?

Przemyślę w najbliższych dniach:

  1. Czy potrafię sobie uświadomić, że Jezus Chrystus stał się ofiarą przebłagalną także i za moje grzechy?
  2. Czy zawsze na śmierć Jezusa patrzę przez pryzmat zmartwychwstania?
  3. Czy uświadamiam sobie, jakie cierpienie Jezus poniósł za grzechy ludzkości?

Powyższa refleksja została zaczerpnięta z książki Kajetana Rajskiego „Wsłuchani w Słowo. Refleksje na niedziele i święta roku B” (Biblos 2011) Kajetan Rajski

Źródło: www.opoka.pl

 

INFORMACJE

Ochrzczeni:

  • Igor Michał RAK
  • Olivia DUSIK
  • Wiktoria Agnieszka TYBOR
  • Zuzanna Aniela OTCZYK

Zapowiedzi przedślubne:

  • Ewelina Magdalena JANECZEK, panna z naszej parafii i Adam Janusz STACHOWIECKI, kawaler z parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemonii
  • Justyna KLESZCZ, panna z parafii pw. św. Barbary w Będzinie i Robert MYSZKIEWICZ, kawaler z naszej parafii

Zmarli:

  • Irena Szyniec
  • Marianna Twardokens

 

ŻYCZENIA

Kochanej Babci i Mamie Annie Zimnej z okazji Urodzin chcemy bardzo podziękować za troskę, ciepło, miłość, uśmiech, dobroć i radość. Życzymy Ci dużo zdrowia, żebyś nie zaznała zmartwień, zawsze była taka jaka jesteś i dużo błogosławieństwa Bożego!

Wnuczki Agnieszka, Kasia i Robert oraz Syn z Żoną.


Kochana córeczko, z okazji Twoich 16-tych urodzin życzymy Ci, abyś w swoim życiu podążała drogą, na której, bez względu na pogodę, będzie zawsze widoczny cień Pana.

Rodzice


Wszystkiego najlepszego z okazji kolejnych urodzin, dużo zdrowia, weny twórczej, opieki Matki Bożej dla Bolesława Ciepieli

życzy Janina Kozłowska


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"