Nasz Kościół, nr 238 (15.06.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do Nikodema: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.

Niełatwo uznać tajemnicę, która nas przerasta. Aby choć trochę dotknąć prawdy o Trójcy Świętej, potrzeba pokory wobec Boga, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć i pojąć. Przyjmujemy z wiarą, co nam objawia Syn Boży, dajemy się przeniknąć Jego Duchowi: miłości udzielającej się między Osobami Trójcy, czujemy wdzięczność za okazane nam miłosierdzie. Ale bez wiary, bez modlitwy, bez działania łaski – pogubimy się tylko wśród martwych formuł.

Ks. Jarosław Januszewski

 

15 PRZYKAZAŃ ZAGŁĘBIAKA

Zagłębie Dąbrowskie to historia, to ludzie, to w końcu teraźniejszość i mozolna praca na rzecz lepszego jutra. Zagłębie Dąbrowskie to nasza mała ojczyna. Średniowieczne zamki, przedwojenne fortyfikacje, ruiny fabryk, kolonie robotnicze, dworce kolejowe, barokowe kościoły, żydowskie cmentarze i domy modlitwy, prawosławne sacrum, wzgórza, parki i rzeki. Dawne i obecne granice. Tożsamość zagłębiowska to coś co tworzymy wszyscy razem. Nie ma tu lepszych i gorszych Zagłębiaków. Liczy się wiara w to co robimy i chęć do pracy na rzecz regionu. Dzisiaj tworzymy podwaliny pod wspomnianą tożsamość. Budujemy jej fundamenty. Nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą dzięki nam miały tak ważną podstawę do jej dalszej budowy. Ślązacy, Kaszubi, Małopolanie, Wielkopolanie nie mają monopolu na tożsamość. Mamy prawo do własnej. I mamy ją z czego stworzyć. Oto 15 Przykazań Zagłębiaka. To punkt wyjścia dla każdego, kto czuje się związany z tym regionem i chce pracować na jego rzecz. Jeśli podzielacie zasady zawarte w tych przykazaniach, podzielcie się nimi z innymi Zagłębiakami.

  1. Nigdy nie wstydź się, że jesteś Zagłebiakiem i pochodzisz z tego regionu.
  2. Zagłębie Dąbrowskie to Twoja mała ojczyzna.
  3. Zagłębie to nazwa powołana do życia w drugiej połowie XIX wieku przez Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego herbu Zerwikaptur.
  4. Herb Zagłębia Dąbrowskiego to orzeł ze złotą koroną, szponami, dziobem, językiem oraz przepaską na skrzydłach zakończoną trójliściem. Orzeł umieszczony jest na dwudzielnej tarczy, podzielonej na dwie części w kolorach: czerwonym (na górze) i zielonym. Chorągiew Zagłębia Dąbrowskiego jest czerwono – zielono – biała.
  5. Rodowity Zagłębiak to człowiek urodzony w Zagłębiu Dąbrowskim i posiadający rodziców, którzy również się tutaj urodzili.
  6. Najważniejszym świętem dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego jest 4 grudnia – dzień św. Barbary, patronki górników.
  7. Zagłębiak szanuje polskie prawo i polską konstytucję, ponieważ jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.
  8. Sercem regionu są: Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Czeladź.
  9. Najważniejszym miastem Zagłębia jest Sosnowiec.
  10. Cechami rodowitego Zagłębiaka są: pracowitość, szacunek dla własnej rodziny i kraju, kultura osobista.
  11. Zagłębiak nie jest tchórzem i kiedy trzeba walczy za wartości, które wyznaje i za swoją ojczyznę.
  12. Ślązacy to nasi starsi bracia.
  13. Granicą między Górnym Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim była i jest rzeka Brynica.
  14. Pielęgnuj, dziel się z innymi i poszerzaj swoją wiedzę o historii Zagłębia Dąbrowskiego, jego kulturze, zabytkach oraz ludziach, którzy pracowali na rzecz tego regionu i Polski.
  15. Bierz udział w pracach organizacji pozarządowych, działających na rzecz naszego regionu.

 

Dariusz Majchrzak

 

TOBIE

Tobie, Maryjo, cały kraj
I ten szumiący zielony gaj.
Wiosną ukwiecone drzewa
I ptak, co wesoło śpiewa.
Dla Ciebie, Maryjo, dla Ciebie.
Na niebie dla Ciebie tęcza
I pachnących kwiatów naręcza.
Jesteś opiekunką ludzi,
Świat się wciąż dla Ciebie budzi.
Dla Ciebie, Maryjo, dla Ciebie.
Słońce, księżyc świecą Tobie,
Byś jaśniała w całej ozdobie.
Ziemia, ziemia Tobie śpiewa,
Wciąż radosna pieśń rozbrzmiewa.
Dla Ciebie, Maryjo, dla Ciebie.
Radość w sercu taka wielka,
Jesteś Pani, Pocieszycielka.
Usłysz śpiew, błaganie moje
Oto proszę, oto stoję.
O usłysz Maryjo, usłysz mnie.


Halina Bilczyńska

 

OCHRZCZENI

  • Aleksander NOWAK
  • Alicja Marzena KUĆMIERZ
  • Igor Andrzej WOCKA

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Anna Sylwia NACHMAN, panna z naszej parafii i Tomasz BOREK, kawaler z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Krośnie
  • Marzena HYC, panna z parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach i Mariusz HODERA, kawaler z naszej parafii

ZAŚLUBIENI

  • Ewelina i Adam Stachowieccy

ZMARLI

  • Stanisław Bochenek

 

 

ŻYCZENIA

Kochanym Nowożeńcom - Asi i Przemkowi Zapart - życzymy, by z Sakramentu Małżeństwa potrafili czerpać moc i mądrość serca.

Rodzice, rodzeństwo oraz babcia


Asiu i Przemku, pragniemy życzyć Wam, by życie dało wszystko, co w darze dać może szczęścia, pogody, radości, razem z uśmiechem wieczystej miłości.

Wasi przyjaciele


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"