Nasz Kościół, nr 242 (13.07.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Tego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał niektóre [ziarna] padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy, niechaj słucha! Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali: Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich? On im odpowiedział: Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. Dlatego mówię do nich w przypowieściach, że otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją. Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie, a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił. Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli. Wy zatem posłuchajcie przypowieści o siewcy! Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze. Posiane na miejsce skaliste oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia, lecz jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje. Posiane między ciernie oznacza tego, kto słucha słowa, lecz troski doczesne i ułuda bogactwa zagłuszają słowo, tak że zostaje bezowocne. Posiane w końcu na ziemię żyzną oznacza tego, kto słucha słowa i rozumie je. On też wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny.

Jest takie ryzyko, że ziarno słowa Bożego pada na nie najlepszy grunt naszych serc. Potrzeba z naszej strony sporego wysiłku i wytrwałości, żeby do swego życia słowo Boże i je zachować. Czasem może nam się wydawać, że kiedy Bóg do nas mówi, to jakby „rzucał grochem o ścianę”… Ale jest też Jego obietnica, którą przypomina nam Izajasz: „Słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do mnie bezowocnie, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”.

o. Łukasz Kubiak OP

 

KSIĄŻKA O GRODŹCU I GRODŹCZANACH

Właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej książka dr inż. Doroty Starościak pt. „W dziełach swoich… Przemysłowcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku”. Opowiada ona m.in. o rodzie przedsiębiorców i filantropów – Skarbińskich, którzy od XIX w. byli związani z Grodźcem.

Stanisław Marian Skarbiński (1856 – 1925) był m.in. współpracownikiem właściciela grodzieckiego majątku – Stanisława Ciechanowskiego oraz dyrektorem zarządzającym powstałego w latach 90. XIX w. Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych, które na przełomie XIX i XX w. wybudowało kopalnię węgla kamiennego „Grodziec II” (późniejszy KWK „Grodziec”), tzw. osiedle robotnicze (przy ob. ul. Konopnickiej i Barlickiego), szpital (dziś już nie istniejący), ambulatorium oraz szkołę. Skarbińscy przed drugą wojną światową cieszyli się dużym szacunkiem Grodźczan. A był to szacunek oparty nie na strachu czy różnicy w edukacji i poziomie życia, ale na wdzięczności za tworzenie nowych miejsc pracy, chęci dialogu z innymi mieszkańcami i uczciwość, która nie wszystkim była w smak. I choć prawa ekonomii były (i są w dalszym ciągu) nieubłagane i Skarbińscy musieli ich przestrzegać, aby nie zostać zmarginalizowanymi przez bezwzględny świat finansjery, to członkowie tej rodziny wierzyli, że warto inwestować w ludzi, a nie tylko niezawodne urządzenia. To właśnie wspomniany Stanisław Skarbiński został współzałożycielem Akademii Górniczej w Krakowie (obecne AGH). Był także jednym z fundatorów bursy studenckiej w tymże mieście.

Książka Pani Starościak to wyjątkowa publikacja. To efekt kilkuletniej, żmudnej pracy. Wizyty w archiwach, kancelariach parafialnych, muzeach, a nawet w sądzie rejonowym. Niezliczona ilość skopiowanych i przeanalizowanych dokumentów, korespondencji i zdjęć. Setki, tysiące godzin bezcennych dyskusji, bezmiar maili, korekt, polemik, setki przebytych kilometrów, szczypta pożytecznych kompromisów, tu i ówdzie nadzieja i łut szczęścia oraz dobra wola ludzi i ich pomoc, m.in. pana Jerzego Wieczorka – najlepszego znawcę dziejów Grodźca i jego mieszkańców. Czuję się zaszczycony, że i ja mogłem pomagać przy tym żywym pomniku pamięci jakim jest ta książka. Dziękuję Pani Dorocie, że odważyła się podjąć to wyzwanie i ani razu nie zastanawiała się nad porzuceniem pracy. Jej chart ducha, konsekwencja, upór, błyskotliwa dedukcja, optymizm i wiara stały się budulcem tej publikacji. Publikacji o jej przodkach i bliskich. O jej małej ojczyźnie, którą nosi w pamięci i sercu… Książka jest do nabycia na stronie internetowej Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz w siedzibie tejże uczelni. Serdecznie polecam.

Dariusz Majchrzak

 

LIST J.E.KS.BP. GRZEGORZA KASZAKA

Tradycyjnie w każdym roku wspominamy pielgrzymkę św. Jana Pawła II do mieszkańców Ziemi Zagłębiowskiej. Zapisała się ona nie tylko w historii naszego regionu, ale także w sercach ludzi, którzy tu mieszkają. W tym roku świętowaliśmy nie tylko 15. Rocznicę obecności naszego Rodaka wśród nas, ale także włączyliśmy się w ogólnopolskie dziękczynienie za dar kanonizacji Papieża, której w niedziele 27 kwietnia 2014 roku dokonał papież Franciszek w Rzymie.

Składam szczególne podziękowanie Księdzu oraz Parafianom z parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu za wielką życzliwość już tradycyjnie okazywaną wszystkim uczestnikom tych uroczystości oraz za przygotowanie smacznego i obfitego poczęstunku w ramach agapy po liturgii Mszy Świętej.

Jestem bardzo wdzięczny za podjęty trud. Modlę się o potrzebne siły oraz obfitość Bożych darów w pełnieniu odpowiedzialnych zadań w naszym kościele partykularnym. Z Chrystusowym pozdrowieniem

+ Grzegorz Kaszak Biskup Sosnowiecki

 

ZAMYŚLENIA

I pisze Izajasz:

„Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności”. Wymyślił XX wiek nowy język aby ten kłamstwo podawał jako prawdę.

* * *

Ale wiedzmy także i to, że godzina ciemności jest ostatnią godziną przed świtaniem, przed godziną światła; że zawsze kiedy zwycięstwo szatana dochodzi do szczytu, nadchodzi jego przegrana. Ale szatan tworzy system i kiedy szatan przegrywa system jeszcze trwa. Ludzie systemu nie chcą zrezygnować, bo system zapewnia byt i poczucie władzy i mocy. I ci ludzie zrobią wszystko by ten system trwał. Znajdą setki, tysiące kwiecistych wytłumaczeń dla siebie, dla systemu. I znajdą tych co im uwierzą.

Grzegorz Pieńkowski

 

ZAŚLUBIENI:

  • Paulina i Damian Kryczka
  • Gabriela i Marcin Ścigał

OCHRZCZENI

  • Jan Badurak

ZMARLI

  • Anna Olech
  • Zbigniew Baca

 

ŻYCZENIA

Gabrysi i Marcinowi z okazji ślubu życzenia wszystkiego, co najpiękniejsze. Bądźcie zawsze tak szczęśliwi jak wczoraj! Niech miłość, radość i uśmiech towarzyszą Wam każdego dnia Waszej Wspólnej Drogi!

Ania i Marcin Niziurscy


Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.
Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".