Nasz Kościół, nr 244 (27.07.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją”. „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko?” Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”. A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stal się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.

Chrześcijanin nie musi się obawiać złodziei tego świata, bo w imię Ewangelii nie powinien gromadzić zbyt wielkich skarbów doczesnych, które stają się łupem złodziei. Musi jednak ciągle mieć na uwadze znacznie niebezpieczniejszych złodziei duchowych, którym przewodzi książę tego świata, od początku zazdrosny o szczęście człowieka. To przed tymi złodziejami trzeba się mieć na baczności. Jest ich wielu i żaden z nich za kradzież skarbów duchowych nie trafia do więzienia. Działają bezkarnie. Jedynie mądrość Ewangelii i wierne stosowanie się do instrukcji, jaką podaje Jezus, może uchronić przed ich zgubnym działaniem. Umiejętność ukrywania skarbu i odpowiedzialność za tajemnicę stanowi jeden z ważniejszych wykładników mądrości człowieka.

ks. Edward Staniek

 

WSPÓŁPATRONKA EUROPY, ŚW. BRYGIDA

W środę 23 lipca wspominamy św. Brygidę, zakonnicę, współpatronkę Europy. Aby przybliżyć nam postać tej świętej warto przypomnieć trochę szczegółów z Jej ciekawego życia.

Brygida Persson urodziła się w czerwcu 1303 roku w Finstad koło Upssali w Szwecji. Ojciec Birger Persson wysoki urzędnik królewski i matka Ingeborga spokrewniona z rodziną królewską – byli bardzo religijnymi ludźmi.Rodzice Brygidy zapewnili jej dobre wychowanie i wykształcenie. W wieku 13 lat, wbrew swojej woli wydana została za mąż za syna gubernatora Wastergotlandu, starszego o pięć lat Ulfa Gudmarssona. Po niedługim czasie Brygida została ochmistrzynią na dworze króla Magnusa II. Małżeństwo tych dwojga młodych ludzi było zgodne i szczęśliwe. Brygida urodziła ośmioro dzieci – cztery córki i czterech synów. Potomstwo Brygidy i Ulfa otrzymało dobre wyksztalcenie a nauczyciele byli głębokiej wiary. Rok 1343 stał się przełomowym w ich małżeństwie. Po pielgrzymce do Santiago de Compostella postanowili zaprzestać współżycia i poświęcić się życiu religijnemu - chcieli założyć męsko – żeński klasztor. Niestety, zamiaru założenia zakonu o wspólnej klauzurze nie udało się zrealizować. Ulf zamieszkał przy klasztorze Cystersów w Alvastra gdzie po roku pobytu zmarł. Brygida jeszcze przez pięć lat mieszkała w Alvastra, z czego przez pewien czas przebywała w męskim klasztorze. Swoje postępowanie tłumaczyła wolą Boga, usłyszała bowiem : „ Pozwalam tobie ja, Bóg Wszechmogący, stojący ponad wszelkim prawem, byś przez pewien czas przebywała w klasztorze, nie po to aby łamać regułę (...) ale by jeszcze lepiej ukazać moje cudowne dzieła”.

Właśnie w Alvastra doznała objawienia, w którym usłyszała głos : „ Kobieto posłuchaj mnie! Ja jestem twoim Bogiem, który chce z tobą mówić”. Spowiednik Brygidy utwierdził ją, że słowa te wypowiedział sam Chrystus a nie szatan. Brygida wszystkie swoje objawienia poleciła spisywać – tłumaczono je na łacinę. Zbiór tych objawień zyskał dużą poczytność w Europie. Powołując się na swoje objawienia Brygida przestrzegała króla Magnusa II i inne znaczne osoby, nie ominęła również dostojników Kościoła. Nawoływała do poprawy, piętnowała i groziła w imieniu Chrystusa. Zbiór objawień Brygidy zyskał uznanie Jej biskupa i został przedłożony w Awinionie papieżowi Klemensowi VI wraz z prośbą o zatwierdzenie nowego zakonu. Jednak papież nie wykazał zainteresowania objawieniami Brygidy ani powołaniem nowego zakonu. W czasie jednego z następnych objawień usłyszała głos przekazujący jej polecenie : „ Udaj się do Rzymu. Tam znajdziesz szybką drogę do nieba ze względu na odpusty jubileuszowe. Pozostaniesz w Rzymie aż do czasu, kiedy ujrzysz tam razem papieża i cesarza, im to przekażesz moje słowa”.

W 1349 roku wraz z owdowiałą córką Katarzyną, późniejszą świętą Katarzyną Szwedzką, udała się do Rzymu. Na terenie Italii przebywała aż do śmierci, odbywając wiele pielgrzymek do różnych sanktuariów. Rzymskie objawienia wskazywały na powinności chrześcijan nie wyłączając papieża. Brygida domagała się powrotu Piotrowego Następcy z Awinionu do Rzymu, co nastąpiło za pontyfikatu papieża Urbana V lecz niestety tylko na trzy lata. Uzyskała jednak wstępne zatwierdzenie swojego zakonu Zbawiciela zwanego „ brygidkami „ a król szwedzki na ten cel ofiarował posiadłość w Valdstena. Pierwszą opatką została córka Brygidy – Katarzyna w 1374 roku, rok po śmierci założycielki.

W 1372 roku Brygida udaje się z pielgrzymką do Ziemi Świętej a po powrocie do Rzymu umiera 23 lipca w 1373 roku, jak przewidziała. Po pogrzebie córka Katarzyna przewiozła ciało Brygidy do Szwecji i złożono je w klasztorze w Valdstena.

Spuścizna św. Brygidy to prawie 1700 objawień spisanych i wydanych w księdze „ Objawienia”. Publikacja ta przyjęta w wielu kręgach pozytywnie, w innych budziła wiele kontrwersji, które nasiliły się po wyniesieniu Brygidy na ołtarze. Ostatecznie Kościół udzielił aprobaty pismom św. Brygidy w akcie kanonizacji w 1391 roku przez papieża Bonifacego IX.

1 października 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy ( razem ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Teresą Benedyktą od Krzyża ). Św. Brygida jest także potronką Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci.

J i J. Wieczorek

 

OCHRZCZENI

  • Szymon Ryszard Różański

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Aldona Ewa STODÓŁKIEWICZ, panna z naszej parafii i Piotr Bogdan SAWICKI, kawaler z parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu
  • Karolina Krystyna WIECZOREK, panna z naszej parafii i Mariusz Piotr DYDUCH, kawaler z parafii pw. św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych

ZMARLI

  • Marian GROTKIEWICZ
  • Jerzy BUGAJ
  • Stanisław BĘDKOWSKI


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Zapart, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.
Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!"