Nasz Kościół, nr 249 (31.08.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie. Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania.

Tak często się mówi: Wszystko będzie dobrze, trzeba myśleć pozytywnie. Słowa mają „zaklinać” rzeczywistość, aby nic złego nas nie spotkało. Także Piotr, gdy Jezus zapowiedział swoją mękę i śmierć, zareagował podobnie: „Panie, (...) nie przyjdzie to nigdy na Ciebie!”. Jezus mówi nam prawdę: nie zawsze i nie wszystko będzie w naszym rozumieniu dobrze. Ważne jednak, aby w cierpieniach i trudach, które na pewno przyjdą, nie tracić z oczu „nadziei naszego powołania” i całym sercem przylgnąć do Chrystusa. Idąc wraz z Nim przez w cierpienie i krzyż, dojdziemy do chwały zmartwychwstania, gdzie nas oczekuje.

Bogna Paszkiewicz

 

RAZ JESZCZE O DZIEJACH PARAFII..

Jest tu mowa o książce pt. „Grodziec dawniej i dziś, cz. II Dzieje parafii”, wydanej w 2004 r. Publikacja ta była dedykowana pamięci ks. prał. Leopolda Szweblika. W motto książki Janina Kozłowska napisała: „Są trzy kościoły na terenie Grodźca, a w każdym na Ciebie czeka Bóg”.

Książkę można nabyć jeszcze w księgarni „Matras” w Będzinie oraz w Grodźcu w księgarni (prowadzonej od lat przez Zdzisławę Tarasiuk).

W książce opisano historię obu kościołów, należących do parafii pw. św. Katarzyny (kościół parafialny i filialny na Dorotce) oraz kościół i parafię pw. bł. Honorata. ponadto w wymienionej publikacji podany jest rys historyczny sąsiednich parafii tj. w Łagiszy, Psarach oraz Strzyżowicach, a także w Będzinie: na Os. Syberka i Os. Zamkowym. Tu warto przypomnieć, że parafia w Grodźcu pw. św. Katarzyny istnieje od 1301 r., a na Os. Pekin w Grodźcu od 1990 r.

Z okazji corocznego odpustu na wzgórzu Doroty warto podać informacje o kościele filialnym wzniesionym w 1635 r. We wspomnianej książce na 19 stronach podano historię kościółka na Dorotce (strony 74-92). Kościół ten znajduje się na wzgórzu (+382 m n.p.m.) Kościół ten został zbudowany z intencji ksieni klasztoru zwierzynieckiego Doroty Kąckiej przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Lipnickiego. Świątynia była konsekrowana w 1638 r.

Kościół jest budowlą wolnostojącą, usytuowany centralnie na wzgórzu. Budynek w konstrukcji murowanej, kamiennej i ceglanej na zaprawie wapiennej. Grubość murów od 1,0 do 1,25 m, mury zakrystii 0,45 m. Zasadnicza bryła kościoła składa się z jednonawowej sali założonej na rzucie prostokąta, absydy na rzucie półkolistym, wieży zbliżonej do kwadratu oraz obustronnych przybudówek (kaplica i zakrystia). Nawa główna kościoła posiada w czterech narożach specjalne wzmocnienia w formie przypór. Dane ogólne kościoła: powierzchnia zabudowy 180 m2 , kubatura 170 m3, wysokość kościoła do gzymsu 8,0 m, wysokość wieży 20 m.

Warto przypomnieć, że przez wiele lat po pożarze kościoła parafialnego (z drewna modrzewiowego), kościół na Dorotce sprawował funkcję kościoła parafialnego (było to w latach po drugim pożarze kościoła tj. w 1638 r. i do czasu wybudowania nowego kościoła parafialnego, murowanego w 1729 r. kościół na Dorotce ulegał uszkodzeniom z uwagi na wybieranie pod nim pokładów węgla. Ostatecznie został odbudowany w latach 1946-47 za proboszcza ks. Juliana Sumy. W czasie aktu poświęcenia kościoła na Dorotce (10.07.1947) bp częstochowski powiedział: „Uroczystość dzisiejsza to uroczystość całej Polski, bo Dorotka – to symbol naszej ojczyzny. Wszak matka moja w czasach, kiedy po rozbiorach jęczała jeszcze Polska w jarzmie niewoli, z odległych stron Śląska wskazywała mi na ten kościołek, mówiąc: patrz, synu, tam jest nasza ukochana ojczyzna – Polska”.

Wielkim wydarzeniem było wniesienie mimo niewoli Polski w 1865 r. do kościoła na Dorotce obrazu Marcina Kotuły ze Śląska (z Kamienia) przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, ofiarowanego w dowód podziękowania Matce Bożej za uratowanie jego ciężko chorego dziecka.

Bolesław Ciepiela

 

ZMARLI:

  • Jacek KNAPIK
  • Kazimiera MAŃKA
  • Konstanty WARMUZ
  • Stefan WIECZOREK
  • Kazimierz NOWAK

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK

 


Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Zapart, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".