Nasz Kościół, nr 250 (07.09.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy brat twój zgrzeszy [przeciw tobie], idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.

Jak pogodzić miłość i prawdę; miłosierdzie i sprawiedliwość? O wiele łatwiej popaść w którąś ze skrajności – albo w imię miłości tolerując zło, albo potępiając człowieka bez współczucia dla jego słabości. Jezus poleca nam dziś dążyć przede wszystkim do tego, by pozyskać swego brata dla Boga. Wtedy nie będziemy ranić nikogo ani obojętnością, ani osądem. A ucząc się w ten sposób szukać jedności z braćmi, wejdziemy w taką bliskość z Ojcem niebieskim, że nie będzie już rzeczy, której On by nam odmówił.

Mira Majdan

 

ROK PEŁEN ROCZNIC

Rok 2014 to czas, w którym obchodzimy wiele ważnych w historii naszego kraju rocznic. Część z nich umyka nam w codziennym zabieganiu, albo trafia do nas w postaci okrojonej, przeredagowanej wcześniej informacji przez te czy inne media.

A warto wiedzieć, że w tym roku obchodzimy m.in.: 75 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, 70 rocznicę powstania warszawskiego, bitwy pod Monte Cassino i operacji „Burza” oraz „Ostra Brama”. Tyle samo lat minęło od śmierci Henryka Sławika – bohatera, którego rok obchodzimy w województwie śląskim. Rokowi 2014 w całym kraju patronuje wielki Polak – Jan Karski. Obchodzimy stulecie jego urodzin. Sto lat temu wybuchła także pierwsza wojna światowa. 25 lat temu rozpoczęły się obrady okrągłego stołu. 75 lat temu zmarł polski patriota – Walery Sławek. Tyle samo lat minęło od wybuchu drugiej wojny światowej. 35 lat temu przybył do Polski z pierwszą pielgrzymką do swojego rodzinnego kraju Karol Wojtyła, wówczas już papież – Jan Paweł II.

W większości z wymienionych rocznic można znaleźć wątki zagłębiowskie, w tym te związane z Grodźcem. Niech za przykład posłuży tu osoba Jana Marii Ciechanowskiego (1887-1973) – grodźczanina, w czasie drugiej wojny światowej ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. To właśnie on pomógł Janowi Karskiemu dostać się do najważniejszych osób w USA, z prezydentem na czele i mógł dzięki temu opowiedzieć o sytuacji w okupowanej Polsce. Innym przykładem jest mjr Bolesław Zagórny pseudonim „Jan” (1898 – 1972). Był uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji współpracował z Armią Krajową. W 1944 r. brał udział w operacji „Ostra Brama”. Później więziony w radzieckich łagrach. Pamięć o Bolesławie Zagórnym pielęgnują i dzielą się wiedzą o nim z innymi jego potomkowie – Lucjan i Piotr Zagórni, za co należy im się podziękowanie i szacunek. Bo taka postawa w Grodźcu to obecnie rzadkość.

A pierwsza wojna światowa ? Pochłonęła wiele istnień. W tym Zagłębiaków. Ale to właśnie podczas niej, w 1915 r. Grodziec stał się siedzibą jednowioskowej gminy, a jej pierwszym wójtem został Stanisław Ciapała. Stan ten trwał do 1951, kiedy Grodziec zyskał prawa miejskie. Od 1975 r. jest dzielnicą miasta Będzina.

Dariusz Majchrzak

 

PROŚBA DO GRODŹCZAN

Każda rodzina otrzymuje od swoich przodków w swoistym spadku nie tylko wspomnienia i przestrogi, ale również coś unikalnego – pamięć tradycji. To zespół rytuałów, słów, gestów, dźwięków, ubioru, ozdób, dat, świąt i miejsc. Mam do Was Drodzy Grodźczanie w związku z tym gorącą prośbę.

Wypytajcie członków swojej rodziny, krewnych i bliskich zamieszkałych w Grodźcu o: tradycje, obyczaje, potrawy, obrzędy pogrzebowe, weselne, święta kościelne i państwowe, zwyczaje, zabawy, rodzaje ubiorów: odświętnych, codziennych i tych do pracy, teksty piosenek, wiersze, słownictwo, przesądy, legendy itd. przekazywane tutaj z pokolenia na pokolenia.

Nie muszą być już one kultywowane. Wymarłe tradycje i słownictwo też jest ważne. Jest na wagę złota. Warunek jest jeden: muszą dotyczyć naszego Grodźca i nie mogą być spisane z książki. Jeśli macie dołączcie do tekstu zdjęcia z opisem. Nie ma lepszych ani gorszych wspomnień. Liczy się każde. Ocalmy od zapomnienia pamięć naszych przodków. Relacje posłużą do stworzenia publikacji o tym, jak Grodźczanie świętowali, bawili się, jak czcili zmarłych, jak żyli na co dzień. Pomyślałem, że dzięki Waszej pomocy udałoby mi się stworzyć publikację, w której byłaby cząstka każdego z Was. To byłby świat, zilustrowany Waszymi słowami. Nie wstydźcie się, nie zastanawiajcie się, nie zrażajcie się. Przekażmy tą wiedzę kolejnym pokoleniom. Zostawmy ślad po sobie….

Relacje wraz lub bez zdjęć proszę przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby starsze, które nie korzystają z Internetu proszę o skorzystanie z pomocy bliskich aby Ci pomogli spisać swoje wspomnienia i przesłać je na podany adres. Liczy się każdy głos.

Dariusz Majchrzak

 

ZAMYŚLENIA

A swoją drogą, uważają niektórzy że Król-Duch nie został w ogóle napisany przez Juliusza. Został mu podyktowany przez duchy, które przychodziły do jego paryskiego mieszkania i zachęcały go by tylko zapisywał co one mu podyktują .

*

Napisał Juliusz Słowacki takie słowa o Królu-Duchu..."pieśń tę zostawiam wiekom, które mają potężne ręce i potężne głosy" Czyżby o naszych czasach myślał ,czyżby przewidywał jakie potężne środki przekazu nastaną. Ale mimo wszystko, te jego twory trudne zawiłe ,dla nas , mroczne , niezrozumiałe. Jeszcze jego przekazu, jego listu nie rozumiemy.Ale przyjdzie czas że zrozumiemy, choćby garstka tych jeszcze czytających zrozumie. I to wystarczy.

*

No ale te słowa z Króla-Ducha" ale już nie znali tego języka ,który we mnie śpiewał" ...co nam mówią? To mówią że Juliusz wie , że niezrozumiany będzie ,że zjadacze chleba czyli my czyli Ty czytelniku, nie zrozumiesz Juliusza. On daje z siebie wszystko, wyrywa z siebie te strofy cudowne ,śpieszy się by zdążyć bo czasu ma mało..a Ty czytelniku nie doceniasz tego . I tutaj okazuje się jak słuszne są te słowa by nie rzucać "pereł przed wieprze"

Grzegorz Pieńkowski

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Weronika BIELACHA, panna z naszej parafii i Łukasz Wojciech TOMANKIEWICZ, kawaler z parafii pw. św. Wojciecha w Kościelcu


ZMARLI

  • Barbara Mesjasz

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"