Nasz Kościół, nr 256 (19.10.2014r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową! Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli: Cezara. Wówczas rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.

Bywa, że słowa Chrystusa: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”, przykrawamy na własną miarę i dajemy Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. A przecież Bóg nas powołał i uświęcił krwią Chrystusa – należymy całkowicie do Niego. „Ja jestem Pan i nie ma innego!”- mówi Bóg w Księdze proroka Izajasza. Odpowiadając dziś na Jego zaproszenie, złóżmy na ołtarzu całe nasze życie i wszystkie sprawy, aby razem z ofiarą Jezusa zostały uświęcone. Niech każdy nasz czyn, słowo, myśl oddają chwałę Bogu.

Małgorzata Durnowska

 

HISTORIA CHÓRU PARAFIALNEGO "KATARZYNA"CZ. I

90 lat temu w 1924r. w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Grodźcu stanowisko organisty objął Feliks Roman Kostulski, powołując do działania czterogłosowy chór mieszany, który zapoczątkował długoletnią działalność śpiewaczą w Grodźcu .

Czterogłosowy chór mieszany głównie rekrutował się z amatorskiego chóru „LIRA”, działającego przy Kopalni „Grodziec” oraz muzyków zrzeszonych w orkiestrach dętych przy Cementowni „Grodziec”, Kopalni „Grodziec” oraz orkiestry wiejskiej .

Chór przetrwał lata okupacji, a po wojnie został reaktywowany w 1945r. przez organistę, kresowiaka Stanisława Zajkowskiego oraz proboszcza parafii ks. Juliana Sumę. Wzmocnili liczebnie skład dokonując naboru spośród harcerzy zrzeszonych w licznie powstałych organizacjach w Grodźcu . Od 1956 roku organistą prowadzącym chór był Edward Ponczek, a od roku 1989 do dzisiaj chór prowadzi organista i chórmistrz, absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu - Stanisław Sochacki. Chór działał do 2012r. w ramach Grodzieckiego Towarzystwa Śpiewaczego „Katarzyna” i pod taką nazwą został zarejestrowany w Polskim Związku Chórów i Orkiestr - Oddział Śląski w Katowicach. Obecnie chór nie jest zrzeszony.

Potocznie nazywany jest chórem „Katarzyna”. Ma w swym repertuarze około 150. pieśni. Są to utwory zarówno religijne, jak i świeckie, w tym: patriotyczne, harcerskie, ludowe. W swym repertuarze ma utwory wybitnych klasyków muzyki: Bach, Mozart, Gounod, Górecki, Boys, Beethoven, Moniuszko, Frank oraz innych kompozytorów.

Chór śpiewa w każdą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9,30, uczestniczy we wszystkich uroczystościach kościelnych i świeckich, które odbywają się na terenie Będzina i okolicy. Chór zaznaczył swoją obecność śpiewając podczas Mszy św. w kościołach innych województw (kieleckie, częstochowskie, małopolskie, lubelskie, wrocławskie, opolskie, mazowieckie). Uczestniczył w zbiorowym śpiewie połączonych chórów Diecezji Sosnowieckiej i Filharmonii Śląskiej w Katowicach podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu.

Chór na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat koncertował także poza granicami kraju, reprezentując Będzin i muzykę chóralną w Austrii /Kahlenberg/, Ukraina /Bazylika Metropolitalna we Lwowie/, Czechy /Jabłonkowo/, Litwa /Kasjadores, Zasilu i Wilno - przed ołtarzem Matki Boskiej Ostrobramskiej/.

Wielkim pasjonatem chóru był proboszcz naszej parafii śp. Ks. Kanonik Stanisław Wojtuszkiewicz, który ufundował dla chóru stroje galowe, a także uczestniczył wielokrotnie w koncertach wyjazdowych.

W 2007r. wraz z Zarządem Chóru Proboszcz przyjął współorganizację eliminacji V Edycji Pieśni Maryjnej Magnificat w kościele św. Katarzyny, które prowadziła nieodżałowana Dyrektor Artystyczny PZChiO w Katowicach mgr Barbara Zielonka-Rusin.

Dzięki pasji ludzi, pracy organisty-dyrygenta chóru oraz społecznie działającym Zarządom, chór może poszczycić się wielkim dorobkiem koncertowym w ostatnim dziesięcioleciu.

Chór na 80-lecie swojego istnienia w 2004r. otrzymał Złotą Odznakę Okręgowego ZChiO w Katowicach. Również w 2004r. otrzymał nagrodę Urzędu Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Staraniem Zarządu pod przewodnictwem Włodzimierza Rojka w 2004r. została wydana monografia pt.: „80-lecie Chóru Katarzyna”.

opr. Jolanta Nikodem i Dorota Duś

 

ZAMYŚLENIA

"Błogosławieni pragnący dobra innych albowiem dobro będzie im dane”.

To jest dobre. Zobacz Janie Sebastianie tutaj jest tysiące płyt. Te czarne krążki zawierają twoją muzykę. Te małe srebrne też. A w tych pudełkach żyją ludzie. To są filmy. O zobacz film o Amadeuszu Mozarcie. Widzisz wkładam pudełeczko tutaj, naciskam guzik i popatrz… tu przepuścimy. Pogrzeb Mozarta. Nikt nie idzie za karawanem bo deszcz pada. Wielki deszcz. To płacz nieba, bo odszedł geniusz. Amadeusz dany od Boga. Wrzucają ciało do wspólnego grobu. Koniec. A muzyka została. Albo to pudełeczko. Chaplin zjada buta. Młody, zdolny. Zatrzymany czas. Jan Sebastian zamyślony odszedł. Poszedł grać swoje kantaty. Nieśmiertelny.

Grzegorz Pieńkowski

 

ZMARLI

  • Ilona Cygnarowska

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”


Wszystkim Drogim Lekarzom i Pielęgniarkom z racji wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty - Patrona Służby Zdrowia życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej w pięknej posłudze dla chorych. Również siły i cierpliwości do nas, pacjentów.

Życzy Redakcja „NK”

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"