Nasz Kościół, nr 278 (22.03.2015r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon /Bogu/ w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go mówiąc: Panie, chcemy ujrzeć Jezusa. Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi. A Jezus dał im taką odpowiedź: Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie na Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec. Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, wsław Twoje imię. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię. Tłum stojący /to/ usłyszał i mówił: Zagrzmiało! Inni mówili: Anioł przemówił do Niego. Na to rzekł Jezus: Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was. Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie. To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć.

Bóg przez proroka Izajasza zapowiada: „Nie będą się musieli wzajemnie pouczać, mówiąc jeden do drugiego: poznajcie Pana.” Bóg chce, aby relacja z Nim była dla każdego z nas czymś bardzo osobistym. Jego słowo rozbrzmiewa w głębi naszego jestestwa. Czy Jego pragnienie więzi z nami znajduje w nas rezonans? Czy jak Grecy z dzisiejszej Ewangelii chcemy ujrzeć Jezusa?

Wojciech Jędrzejewski OP

 

DŁONIE (CZ.I)

1. Dłonie umyte

Twoje niewinne ręce są związane. Dłonie nieuczciwego urzędnika państwowego obmywa woda. Piłat wiedział, że na jego ręce patrzy lud, i bardzo chciał, by w oczach ludu były czyste. Zapomniał jednak, że na dłonie patrzy przede wszystkim Bóg. Czy my czasem też o tym nie zapominamy? Spraw, Panie Jezu, byśmy zabiegali o czystość rąk przed Tobą, nie przed ludźmi.

2. Dłonie odpowiedzialne

Ręce podające krzyż i Twoje ręce drzewo przyjmujące. Krzyż. Jedne ręce go przygotowują, inne przyjmują. A nasze dłonie w której są grupie? Spraw, Panie Jezu, by nasze ręce nigdy nie dodawały ciężaru innym i umiały wziąć odpowiedzialność za własny ciężar, własne obowiązki.

3. Dłonie dotykające ziemi

Zajęte drzewem krzyża, skute kajdanami, a jeszcze potrzebne, by się podeprzeć. Nie da się zajechać do nieba na skróty z krzyżem w bagażniku. Panie Jezu, naucz nas podpierać się rękami na drodze naszego zbawienia.

4. Dłonie Mamy

Ile razy Cię tuliły! Ile razy objawiały czułą miłość! Betlejem, Egipt, Nazaret. Dłonie Matki. Na drodze z Krzyżem ręce Twojej Matki załamał ból. Nie mogą przytulić, ale są blisko. Panie Jezu, dziękujemy Ci za dobre dłonie naszych matek. Za ich miłość.

5. Dłonie pomagające

Ręce spracowane, czyniące dobro. Mocne ręce Szymona. Ciężar krzyża spoczął w jego dłoniach, przynosząc Ci ulgę. Człowiek pomaga Bogu nie wiedząc o tym, że Bóg pomaga jemu. „Cokolwiek uczyniliście…” Spraw, Panie Jezu, by nie było ani jednego dnia, w którym nasze ręce nie pomogą drugiemu człowiekowi.

6. Dłonie czułe

Delikatne dłonie Weroniki. Nastawione na zajmowanie się człowiekiem, nie po to, by go zniszczyć, ale by go ubogacać. Spraw, Panie Jezu, by nasze dłonie zawsze pomagały w odkrywaniu piękna i prawdziwej godności każdej spotkanej osoby.

7. Dłonie bezduszne

Upadłeś. Ręce żołnierzy pomagają Ci powstać. Nie czynią tego z życzliwości, ale zimno i bezdusznie wykonując rozkaz. Oddanie własnych dłoni na służbę zła. Świat chce wykorzystać dobro naszych rąk do własny celów. Panie Jezu, wybaw nas od bezduszności.

Asia

 

JAK SIĘ SPOWIADAĆ?

Do spowiedzi trzeba się przygotować! To oczywiste. Nieporozumieniem byłoby zaraz po wejściu do kościoła rozglądać się za najkrótszą kolejką do konfesjonału, aby jak najszybciej się wyspowiadać. Demon pośpiechu może nas łatwo zwodzić. Sprawy Boże należy traktować poważnie, z szacunkiem i bez pośpiechu.

Kościół jasno i wyraźnie mówi o tym, co jest konieczne, aby Sakrament Pokuty przyjąć ważnie i godnie. Chodzi tu o pięć warunków dobrej spowiedzi:

  1. Rachunek sumienia.
  2. Żal za grzechy.
  3. Mocne postanowienie poprawy.
  4. Wyznanie grzechów czyli szczera spowiedź.
  5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Te pięć warunków powinniśmy wypełnić najlepiej, jak możemy – starannie!

1. Rachunek sumienia

To etap, w którym pragnę stanąć w prawdzie ze swoim sumieniem wobec Boga i przypomnieć sobie wszystkie grzechy, przewinienia, błędy i niedoskonałości. Celem jest „wyciągnięcie wszystkiego”, aby się tego pozbyć i mieć lekkie serce.

Plan rachunku sumienia:

  • podziękuj Panu Bogu za otrzymane dobrodziejstwa Zobacz, co Bóg czyni w tobie i dla ciebie. Chodzi o to, by zrozumieć, że w spowiedzi spotykam się z Bogiem, który mnie kocha, jest moim Ojcem i opiekunem.
  • pomódl się do Boga o łaskę poznania grzechów Bez pomocy łaski Bożej nie zrobisz porządnego sprzątania duszy, nie przypomnisz sobie wszystkiego i nie zobaczysz zła w swoim życiu: (Propozycja modlitwy) Duchu Święty, Duchu Światła i Prawdy, przed którym nie ma nic skrytego, Ty wiesz wszystko. Przenikasz tajemnice serca ludzkiego, znasz mnie lepiej niż ja sam siebie. Proszę, otwórz moje serce, abym zło, które jest we mnie, dobrze rozpoznał. Dodaj mi odwagi i siły, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie swoje grzechy. Przyjdź i skrusz moje serce. Chcę spojrzeć w twarz Twojego Syna, który jest dla mnie Drogą, Prawdą i Życiem, chcę, aby osądziły mnie Jego słowa.
  • przypomnij sobie szczerze wszystkie grzechy Najpierw zadaj sobie pytania wstępne: Kiedy byłem ostatni raz u spowiedzi? Jak się przygotowałeś ostatni raz do spowiedzi? Czy moja spowiedź była ważna? Czy na poprzednich spowiedziach nie zapomniałem lub umyślnie nie zataiłem jakichś grzechów ciężkich? Czy wypełniłem nałożony obowiązek zadośćuczynienia i odmówiłem pokutę? Starałem się pracować nad...

 

Teraz zrób porządny rachunek według 10 Przykazań Bożych i 5 przykazań kościelnych. Warto posłużyć się gotowymi rachunkami sumienia, ale pamiętaj, żeby na koniec zapytać się uczciwie, czy są jeszcze inne grzechy nie wymienione w książeczce/w rachunku sumienia, załączonym do gazetki

2. Żal za grzechy

Aby spowiedź była dobra musi być spełnionych pięć warunków, spośród których najważniejszy jest żal za grzechy. Gdyby ktoś za grzech nie żałował, nie będą mu odpuszczone. Żal, to przeproszenie Boga za popełnione zło. To wstyd, że tak zawiodłem dobrego Ojca. To smutek z powodu skutków grzechu. Wyraź skruchę swoimi słowami. Możesz się też posłużyć modlitwą:

Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia. Jestem słaby, niestały. Tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam. Osądzić bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu. Oświeć mnie, abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia. Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia. Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany i wzmocni chęć pełnienia Twojej woli.

(albo:)

Ojcze, dzięki Twemu światłu poznałem mój grzech i słabość. Poznałem, jak daleko od Ciebie odszedłem. Daj mi teraz silę, abym znalazł odwagę, by do Ciebie powrócić i wobec Ciebie, wobec Twojego Kościoła wyznać moje grzechy. Daj mi łaskę doskonałego żalu za moje grzechy, daj łaskę naprawienia wszystkich krzywd. Przez Mękę Jezusa Chrystusa udziel mi przebaczenia moich grzechów. Umocnij swoją Miłością moje postanowienie, aby żyć w pokoju z Tobą i wszystkimi moimi braćmi i siostrami, daj mi łaskę wewnętrznego pokoju. Bądź zawsze ze mną, Ojcze mojej nadziei.

3. Mocne postanowienie poprawy

Postanów, nad czym będziesz się chciał poprawić, czyli nad czym pracować. Proś Jezusa o siłę charakteru i wytrwałość, a przede wszystkim o Jego pomoc w pracy wewnętrznej.

4. Szczera spowiedź

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego Amen.

Kapłan mówi: Niech Bóg będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy. Przedstaw się krótko – to pomoże kapłanowi w zrozumieniu ciebie. Mam lat... Jestem żonaty/zamężna/po rozwodzie/studentem/uczniem. Ostatni raz u spowiedzi byłem... Zataiłem/nie zataiłem żadnego grzechu. Pokutę (nie) odprawiłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami: ... Wyznaj wszystko to, co przypomniałeś sobie w rachunku sumienia. Na koniec dodaj szczerze: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i obiecuję poprawę. A ciebie, ojcze duchowny, proszę o pokutę i rozgrzeszenie. Uważnie wysłuchaj pouczenia i zapamiętaj pokutę. Gdy kapłan będzie cię rozgrzeszał, przeżegnaj się i powiedz: Amen. (Kapłan może zakończyć słowami: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry, na które odpowiedz: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.) Na koniec podziękuj i pożegnaj kapłana. Bóg zapłać. Szczęść Boże!

5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Uklęknij teraz przed Panem Bogiem i bardzo Mu podziękuj za dar odpuszczenia grzechów: TWOICH GRZECHÓW JUŻ NIE MA! Pamiętaj o odprawieniu pokuty i wynagrodzeniu krzywd, które popełniłeś w skutek złego postępowania.

 

SZCZEGÓŁOWY RACHUNEK SUMIENIA OPARTY O DEKALOG

GRZECHY WOBEC BOGA

Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich myśli i ze wszystkich sił swoich

I PRZYKAZANIE - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

  1. Czy nie wyparłem się wiary katolickiej?
  2. Czy nie opuszczałem codziennej modlitwy?
  3. Czy nie wątpiłem w prawdy wiary lub publicznie je krytykowałem?
  4. Czy nie wstydziłem się swojej wiary?
  5. Czy pogłębiam swoją wiedzę religijną poprzez czytanie Pisma Świętego, słuchanie homilii i nauk Kościoła, uczestniczenie w rekolekcjach, czytanie książek i prasy katolickiej?
  6. Czy nie narzekałem na Boga lub przestałem ufać Bogu w trudnych sytuacjach życiowych?
  7. Czy wyżej ceniłem chęć zdobywania pieniędzy, wygody i przyjemności życiowe niż sprawy Boże?
  8. Czy nie obrażałem Pana Boga poprzez oglądanie gorszących filmów, programów telewizyjnych, stron internetowych, książki lub nieodpowiednie towarzystwo?
  9. Czy nie należę do antyreligijnej organizacji lub związku?
  10. Czy nie odwodziłem od Boga innych?
  11. Czy nie występowałem przeciwko Bogu lub nauce Kościoła?
  12. Czy nie opuszczałem praktyk religijnych z zaniedbania lub aby uniknąć ośmieszenia?

II PRZYKAZANIE - Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego na daremno

  1. Czy nie wymawiałem imienia Boga lub imion Świętych bez szacunku, w żartach, złości lub bez zastanowienia?
  2. Czy nie bluźniłem przeciwko Bogu lub Świętym?
  3. Czy nie wstydziłem się zewnętrznych gestów lub pozdrowień religijnych?
  4. Czy nie przeklinałem kogoś lub źle mu życzyłem?
  5. Czy nie przyjąłem po świętokradzku Sakramentów Świętych?
  6. Czy nie przysięgałem fałszywie, wzywając Boga na świadka?
  7. Czy nie dotrzymałem przysięgi lub ślubu złożonego Bogu?
  8. Czy nie nosiłem symboli religijnych jako ozdoby lub maskotki, a nie jako zewnętrznego przejawu wiary?
  9. Czy nie używałem słów z Pisma Świętego dla żartów lub w nieuczciwych zamiarach?
  10. Czy nie brałem udziału w seansach spirytystycznych?

III PRZYKAZANIE - Pamiętaj abyś dzień święty świecił

  1. Czy nie opuściłem Mszy św. w niedzielę lub święto z błahych powodów?
  2. Czy nie spóźniam się na Mszę Świętą?
  3. Czy podczas Mszy św., nie zachowuję się biernie, nie uczestnicząc we wspólnych modlitwach lub śpiewie?
  4. Czy nie przeszkadzałem innym w skupieniu podczas Mszy Świętej?
  5. Czy nie nakłaniałem innych do opuszczenia Mszy św. lub codziennej modlitwy?
  6. Czy w niedziele lub święto nie wykonywałem pracy, która nie była niezbędna?
  7. Czy zachowuję przykazania kościelne dotyczące postów?
  8. Czy powstrzymuję się od zabaw podczas Adwentu i w okresie Wielkiego Postu?

IV PRZYKAZANIE - Czcij ojca swego i matkę swoją

  1. Czy szanuję rodziców i odzywam się do nich w sposób właściwy?
  2. Czy opiekuję się swoimi rodzicami?
  3. Czy nie obmawiałem, nie biłem lub nie wstydziłem się swoich rodziców?
  4. Czy nie byłem nieposłuszny rodzicom i wychowawcom?
  5. Czy nie zaniedbywałem modlitwy za swoich rodziców?
  6. Czy nie zaniedbywałem moralnego i religijnego wychowania swoich dzieci?
  7. Czy współpracowałem z duszpasterzem w katechizacji swoich dzieci?
  8. Czy nie dawałem dzieciom złego przykładu w wypełnianiu obowiązków religijnych, w pracy lub we współżyciu z innymi ludźmi?
  9. Czy poświęcałem swoim dzieciom niezbędną ilość czasu i interesowałem się ich problemami?
  10. Czy traktowałem swoje dzieci jednakowo?
  11. Czy nie wtrącałem się w pożycie małżeńskie swoich dzieci, powodując konflikty?
  12. Czy właściwie wypełniałem obowiązki wobec swoich chrześniaków?
  13. Czy troszczyłem się o zdrowie współmałżonka?
  14. Czy dbałem o zbawienie współmałżonka?
  15. Czy nie uprzykrzałem współmałżonkowi życia poprzez wybuchy gniewu, złośliwość itp.?
  16. Czy nie unikałem potomstwa w sposób grzeszny?
  17. Czy nie ograniczałem liczby potomstwa dla swojej wygody?
  18. Czy rzetelnie wykonywałem swoje obowiązki zawodowe?
  19. Czy dawałem sprawiedliwą zapłatę?
  20. Czy dawałem dobry przykład swoim współpracownikom?
  21. Czy nie zmuszałem podwładnych do pracy ponad ich siły?
  22. Czy nie byłem niesprawiedliwy dla swoich współpracowników lub podwładnych?
  23. Czy nie tolerowałem zła w swoim otoczeniu?

V PRZYKAZANIE - Nie zabijaj

  1. Czy nie żywiłem lub nie żywię do bliźnich nienawiści lub niechęci?
  2. Czy nie szkodziłem sobie lub bliźnim na zdrowiu, np. poprzez picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, okaleczenie, lekceważenie wypoczynku itp.?
  3. Czy szanuję życie nienarodzonego dziecka i jego matkę?
  4. Czy nie dręczyłem zwierząt?
  5. Czy nie jestem odpowiedzialny za czyjąś śmierć lub chorobę?
  6. Czy nie zabiłem lub nie przyczyniłem się do śmierci nienarodzonego dziecka?
  7. Czy nie zachęcałem lub zmuszałem do przerwania ciąży?
  8. Czy nie namawiałem lub nie pomagałem innym w popełnieniu grzechu?
  9. Czy nie gorszyłem bliźnich, szczególnie dzieci, swoim postępowaniem?
  10. Czy nie niszczyłem środowiska naturalnego?
  11. Czy nie chowam w sercu urazy do bliźniego?
  12. Czy nie przyczyniłem się do rozwoju nałogu u siebie lub u kogoś innego?
  13. Czy nie zadawałem innym cierpień fizycznych lub psychicznych?
  14. Czy nie szydziłem z bliźnich?
  15. Czy świadomie nie naraziłem życia swojego i innych osób, np. prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwym?

VI oraz IX PRZYKAZANIE – Nie cudzołóż oraz Nie pożądaj żony bliźniego swego

  1. Czy nie dopuściłem się zdrady małżeńskiej?
  2. Czy nie dopuściłem się grzechu cudzołóstwa?
  3. Czy nie dopuściłem się grzechu kazirodztwa, sodomii itp.?
  4. Czy nie popełniłem grzechu nieczystości z osobą tej samej płci?
  5. Czy nie miałem należytego poszanowania dla ciała i jego sił rozrodczych?
  6. Czy nie miałem upodobania w myślach nieskromnych, czytaniu i oglądaniu książek lub filmów nieprzyzwoitych lub niemoralnych?
  7. Czy nie narażałem innych na grzech przez swoje zachowanie lub ubiór?
  8. Czy nie podejmowałem współżycia seksualnego w małżeństwie w stanie nietrzeźwym?
  9. Czy nie obnażałem się publicznie dla podniecenia innych?
  10. Czy nie wciągałem w pożycie seksualne osób nieletnich?
  11. Czy nie podglądałem współżycia seksualnego innych osób?
  12. Czy w pożyciu seksualnym w małżeństwie nie stosowałem środków antykoncepcyjnych, poronnych, stosunków przerywanych itp.?
  13. Czy nie pożądałem seksualnie drugiej osoby?
  14. Czy szanowałem w małżeństwie czasową niemożność współżycia?
  15. Czy nie popełniłem grzechu nieczystego z sobą samym?
  16. Czy nie rozwiodłem się lub nie dążyłem do rozwodu swojego małżeństwa lub innego?
  17. Czy nie wszedłem po rozwodzie w inny związek niesakramentalny?

VII oraz X PRZYKAZANIE - Nie kradnij oraz Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego twego

  1. Czy nie przywłaszczyłem sobie cudzej rzeczy (prywatnej lub państwowej)?
  2. Czy czegoś komuś nie ukradłem? Czy nie przywłaszczyłem sobie owoców czyjejś pracy?
  3. Czy nie kupiłem lub nie sprzedałem rzeczy kradzionej?
  4. Czy nie przyjmowałem w prezencie rzeczy o których wiedziałem lub domyślałem się, że mogą być kradzione?
  5. Czy nie zatrzymałem sobie rzeczy znalezionej, mimo że mogłem ustalić właściciela?
  6. Czy nie zabierałem czasu innym, każąc na siebie czekać?
  7. Czy zwracałem w terminie lub w ogóle pieniądze albo rzecz pożyczoną?
  8. Czy nie zniszczyłem cudzej własności? Czy wynagrodziłem wyrządzoną krzywdę?
  9. Czy nie wzbogaciłem się cudzym kosztem? Czy nie byłem skąpy lub rozrzutny?
  10. Czy dostrzegam materialne potrzeby bliźnich? Czy nie zazdrościłem innym ich stanu posiadania?
  11. Czy nie dawałem się przekupić lub nie przekupywałem innych?
  12. Czy nie oszukałem bliźniego w handlu lub w prowadzonych wspólnie interesach?
  13. Czy sprawiedliwie wynagradzałem za pracę?
  14. Czy nie przywiązywałem się nadmiernie do rzeczy materialnych?
  15. Czy nie zaniedbywałem uczynków miłosierdzia?
  16. Czy przeznaczałem część swoich zarobków na utrzymanie Kościoła lub inne szlachetne cele?
  17. Czy w terminie płaciłem rachunki oraz dotrzymywałem obietnic i kontraktów?
  18. Czy nie wykorzystywałem czasu pracy lub środków służbowych do celów prywatnych?
  19. Czy nie marnowałem talentów danych mi przez Stwórcę?

VIII PRZYKAZANIE - Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu

  1. Czy nie zaszkodziłem komuś oszczerstwem, obmową, plotkami, posądzeniem itp.?
  2. Czy dotrzymałem powierzonej mi tajemnicy zawodowej lub prywatnej?
  3. Czy nie kłamałem lub nie kłamię z przyzwyczajenia?
  4. Czy nie posądzałem bliźniego lekkomyślnie?
  5. Czy nie byłem obłudny wobec bliźnich?
  6. Czy dla osiągnięcia korzyści nie stawałem po stronie nieprawdy?
  7. Czy nie zrzucałem winy na bliźnich?
  8. Czy nie doniosłem na nikogo lub nie zeznawałem fałszywie?
  9. Czy nie fałszowałem dokumentów?
  10. Czy naprawiłem krzywdy wyrządzone kłamstwem?

 

"Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz"