Nasz Kościół, nr 289 (07.06.2015r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

 Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: Odszedł od zmysłów. Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy. Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać lecz koniec z nim. Nie, nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. Mówili bowiem: Ma ducha nieczystego. Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie. Odpowiedział im: Któż jest moją matką i /którzy/ są braćmi? I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.

 W życiu doczesnym wciąż dosięga nas samotność. Liczymy na to, że ludzka miłość ją rozproszy, lecz to okazuje się iluzją. Po jakimś czasie samotność znów dochodzi do głosu, z jeszcze większą siłą. Szukamy więc w nieskończoność nowych miłości, nowych zaangażowań, dóbr… Pierwszym krokiem do nawrócenia jest odkrycie, że nieustanna tęsknota, odczuwana nawet w szczęściu, ciągłe poczucie nienasycenia i posmak smutku nawet w najradośniejszych chwilach są wspomnieniem stwórczej Miłości, która dała początek naszemu istnieniu. Są pieczęcią naszego zaistnienia w sercu Boga, który nas zapragnął dla nas samych. Są najgłębszym wzdychaniem duszy, która bez Boga cierpi i usycha.

Małgorzata Wałejko

 

O MAJÓWKACH I DRODZE KRZYŻOWEJ W GRÓDKOWIE

W miarę upływu czasu zapomina się o tradycjach. Myślę tu o tradycji śpiewów w maju przy przydrożnych kapliczkach. W Gródkowie są dwie kapliczki, starsza (zbudowana w 1910r.) przy ul. Górnej i nowsza (zbudowana w 1978r.) przy ul. Poprzecznej. Niestety, starsze osoby, które organizowały śpiewy przy kapliczkach odeszły z tego świata lub są mniej sprawne, a młode osoby nie angażują się w organizowanie śpiewów majowych przy kapliczkach. Tak więc w br. nie było zgromadzeń przy kapliczkach. Ale z inicjatywy grodzieckiego proboszcza ks. Piotra Pilśniaka w Gródkowie (należącym do parafii Grodziec) odbywa się zwyczaj uczestnictwa w Drodze Krzyżowej. Rok 2015 tj. już szósty z rzędu rok Drogi Krzyżowej. Pierwsza tegoroczna Droga Krzyżowa urządzona była dwa tygodnie przed świętami Wielkanocnymi tj. w dniu 22 kwietnia. Kolejna Droga Krzyżowa była urządzona w drugim dniu tzw. Zielonych Świątek 26 maja (Zesłanie Ducha Świętego). Zarówno w pierwszej jak i drugiej tegorocznej Drodze Krzyżowej wzięło udział wielu parafian, mieszkańców Gródkowa. Należy przypomnieć, że początek Drogi Krzyżowej był przy ul. Wspólnej (stacja I), a zakończenie przy wylocie ul. Górnej (stacja XIV). Wszystkie stacje były zadbane przez mieszkańców, przy krzyżach były kwiaty, niejednokrotnie paliły się znicze lub świece.

Bolesław Ciepiela

 

ZAPROSZENIE

Umiłowani Diecezjanie !

Zbliża się XVI rocznica niezwykłego spotkania wiernych diecezji sosnowieckiej ze św. Janem Pawłem II. Szesnaście lat temu diecezjanie przybyli na plac, zwany dzisiaj Placem Papieskim, by spotkać się z naszym ukochanym Papieżem i zjednoczyć się podczas wspólnej modlitwy. Kontynuowanie rocznicowych obchodów jest wspaniałą okazją do podziękowania Bogu za dar obecności Papieża-Polaka wśród nas i wspólnej modlitwy. W tym roku spotkanie na Placu Papieskim będzie miało szczególny charakter, gdyż wpisuje się ono w przygotowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Dwudniowe uroczystości zainaugurujemy w sobotę 13.06.2015r. o godz. 18.00 koncertami muzyki chrześcijańskiej, na które szczególnie zapraszam ludzi młodych. Natomiast niedzielne spotkanie rozpoczniemy o godz. 14.30 Marszem dla Życia i Rodziny, który wyruszy spod kościoła pw. św. Floriana w Sosnowcu w kierunku Placu Papieskiego, gdzie o godz. 15.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod moim przewodnictwem. Po eucharystii będzie czas na festyn i koncert zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Drodzy Diecezjanie, serdecznie zapraszam na sosnowiecki Plac Papieski. Bardzo proszę, przybądźcie całymi rodzinami, oczekuję Was wszystkich.

Wszystkim z serca błogosławię

Wasz Biskup+Grzegorz

 

ZAMYŚLENIA

Dwudziesty drugi wiek, a tutaj zaczynać trzeba wszystko od początku. A przecież nie było wojny w dwudziestym pierwszym wieku. Cios i upadek przyszedł z innego kierunku. Zaczęło się niewinnie. Zaczęto lansować model życia w permanentnym sukcesie. Rozpoczął się morderczy wyścig po laury. Ci, którzy nie mogli się wykazać byli eliminowani.

Nie. Nie fizycznie. Oni sami rozumieli że są zbędni, że nie przystają do tych norm, gdyż nie wykazali się osiągnięciami, przekroczyli barierę wieku i nigdy nie byli na topie. Oni nie potrafili walczyć, nie umieli się wyróżnić, a wokół huczało o ludziach sukcesu. O wynalazcach, którzy swoimi wynalazkami przysparzali chwałę miastu i światu. Konstruowali coraz doskonalsze maszyny, które potrafiły wszystko. Człowiek stawał się zbędny. O genialnych kompozytorach, poliglotach (15 języków to norma), i sportowcach – cyborgach. Powstawały miasta idealne i tylko w nocy chyłkiem opuszczali je ludzie zbędni. Ludzie przeciętni. Ludzie niepotrzebni.

Niepotrzebni mogą odejść. Zbędni na aut.

Grzegorz Pieńkowski

 

ŻYCZENIA

Księdzu Pawłowi Sproncel z okazji 1. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich życzymy szczególnej opieki Boga, wstawiennictwa Matki Bożej, opieki św. Patronów, aby posługa w naszej wspólnocie pogłębiła więź Jubilata z Chrystusem, a powierzeni Księdzu wierni pewnie kroczyli drogą zbawienia.

Życzy Redakcja „NK”

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

OCHRZCZENI

  • Oliwia Maria OLSZYNKA
  • Bartłomiej Jacek RADOSZ

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Agnieszka ZAWADA, panna z parafii pw. Narodzenia MNP w Lipniku i Krzysztof PANEK, kawaler z naszej parafii

 

ZAŚLUBIENI

  • Karolina i Paweł OLSZYNKA

 

ZMARLI

  • Zofia CZYSZCZOŃ
  • Aniela SLABON

 

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Zapart, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".