Nasz Kościół, nr 296 (26.07.2015r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus udał się za Jezioro Galilejskie, czyli Tyberiadzkie. Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił dla tych, którzy chorowali. Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha. Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą do Niego, rzekł do Filipa: Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili? A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić. Odpowiedział Mu Filip: Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać. Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu? Jezus zatem rzekł: Każcie ludziom usiąść! A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy. Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło. Zebrali więc, i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, które zostały po spożywających, napełnili dwanaście koszów. A kiedy ci ludzie spostrzegli, jaki cud uczynił Jezus, mówili: Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat. Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę.

Bóg jest źródłem wszelkiego dobra. Czasem oczekujemy od Niego tylko dóbr duchowych, zapominając, że to dzięki Niemu mamy też dobra doczesne. On jest naszym Stwórcą i zna nasze potrzeby. Wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy, zaprowadzi nas do obrania Jezusa królem naszych serc, do życia zgodnego z powołaniem, jakim zostaliśmy wezwani. Nie każde nasze pragnienie zostanie na tym świecie spełnione, ale Bóg nas nie opuści i poprowadzi ku życiu wiecznemu.

Katarzyna Zielińska

 

O GRODŹCU OD XIIIw. DO 1945R

Grodziec od XIII w. był własnością klasztoru norbertanek i stanowił dla nich wyjątkowo dochodowy oraz cenny nabytek. Ksieni tego zgromadzenia Dorota Kątska w pierwszej połowie XVII w. doprowadziła do wybudowania w 1635 r. na grodzieckim wzgórzu małego kościoła pod wezwaniem swej imienniczki.

W okresie zaborów grodziecki majątek stał się własnością rządu pruskiego. Prawdopodobnie w uznaniu zasług majątek ten został przekazany majorowi Jerzemu Ludwikowi Korwin-Wierzbickiemu. W tamtym czasie całe Zagłębie Dąbrowskie, w tym Grodziec był częścią składową tzw. Nowego Śląska w zaborze pruskim. Ale po upadku Księstwa Warszawskiego znalazł się w zaborze rosyjskim.

W 1799 r. Korwin-Wierzbicki sprzedał dobra grodzieckie Michałowi Bontaniemu (ród Bontanich miał je w swoich rękach do 1838 r.) W 1844 r. właścicielem Grodźca został Jan Ciechanowski herbu Skarbień. Rodzina Ciechanowskich władała Grodźcem do końca II wojny światowej. Należy wspomnieć, że od 1866 r. Grodziec należał do gminy Gzichów (w powiecie będzińskim, guberni piotrkowskiej). Poczynając od 1915 r. Grodziec był jednowioskową gminą. W 1951 r. uzyskał prawa miejskie, ale już od 1975 r. został włączony do Będzina jako jedna z jego dzielnic. Należy wspomnieć, że w Grodźcu nastąpił intensywny rozwój przemysłu (były 3 kopalnie węgla, huta cynku, fabryka cementu portlandzkiego i browar parowy), Dziś, po latach nie ma po nich śladu. W związku z przemysłem obok zakładów powstawały osiedla, szpital, ambulatorium i szkoła. Istniał też pałac (zbudowany już za Bontaniego). Wspomniany pałac został wybudowany przez Bontanich. Po nabyciu w 1844 r. Grodźca przez Ciechanowskiego, tenże Jan Jakub uczynił z niego rodową siedzibę.

Bolesław Ciepiela

 

OGŁOSZENIE

ADECCO POLAND prowadzi rekrutację na stanowiska: PRACOWNIK MAGAZYNOWY - OPERATOR WÓZKA WIDŁOWEGO oraz PRACOWNIK PRODUKCJI; miejsce pracy Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00

ADECCO POLAND ul. Warszawska 1 41-200 Sosnowiec

Telefon: 32 363 32 23;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, a szczególnie naszym księżom Piotrowi i Pawłowi, przeżywającym rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

OCHRZCZENI

  • Zuzanna Teresa Celka

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Aneta Joanna SITKO, panna z naszej parafii i Michael Lucjan ZUBER, kawaler z parafii pw. św. Antoniego w Gliwicach
  • Katarzyna Ewa PENPESKA, panna z naszej parafii i Jacek Piotr KNUREK, kawaler z parafii pw. św. Macieja Ap. w Bielanach

 

ZAŚLUBIENI

  • Dorota i Kamil Wypych

 

ZMARLI

  • Władysław DRÓŻDŹ
  • Edward WIECZOREK

 

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK. Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Redakcja: Anna Niziurska, Joanna Zapart, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"