Nasz Kościół, nr 318 (27.12.2015r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Kościół przypomina nam dzisiaj Świętą Rodzinę: Jezusa, Maryję i Józefa. W dobie powszechnego kryzysu życia rodzinnego potrzebujemy nie tylko wzorca, ale przede wszystkim wstawiennictwa i uzdrowienia. Dlatego modlimy się przez orędownictwo św. Józefa o odpowiedzialnych mężów i ojców, którzy potrafią powściągać własne ambicje i egoizm, aby służyć rodzinie. Prosimy Maryję o wstawiennictwo za kobietami, aby nie lękały się macierzyństwa. A Jezusa prosimy, aby uzdrawiał relacje między żonami i mężami oraz rodzicami i dziećmi.

o. Jakub Kruczek OP

 

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY

Choć do Światowych Dni Młodzieży pozostało ponad pół roku, cały czas trwają intensywne do nich przygotowania. Również w diecezji sosnowieckiej. Swoje spotkania ma komitet organizacyjny, coraz aktywniej włączają się w nie także samorządy 25 gmin leżących na terenie diecezji. 15 października w takim roboczym spotkaniu wziął też udział bp Grzegorz Kaszak. Delegaci samorządów, którzy przybyli do Kurii, mogli dowiedzieć się o przewidywanej ilości gości z zagranicy dla poszczególnych gmin oraz możliwości włączenia się w program i działania promocyjne.

Do chwili obecnej na tzw. Tydzień Misyjny w naszej diecezji zapisało się blisko 4 500 osób w 41. grupach. Poza reprezentantami krajów europejskich (m.in. Włochy, Hiszpania, Francja, Ukraina) gościć będziemy młodzież ze wszystkich kontynentów: m.in. Australia, USA, Ekwador, Boliwia, Brunei (państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, graniczy z Malezją, na 372 tys. mieszkańców, katolików jest zaledwie 5 %, można więc powiedzieć, że na ŚDM przyjeżdża znacząca część z nich), Indie, Tajwan, Rosja, Nigeria.

Choć w większości nie wiadomo jeszcze, które narodowości trafią do poszczególnych miast, samorządowcy otrzymali już przewidywaną ilość osób dla poszczególnych gmin. I tak Sosnowiec przyjmie nieco ponad 2 tysiące pielgrzymów, Dąbrowa Górnicza – ponad 1 100, Jaworzno – niemal 800, a Będzin prawie 560. Powyżej stu osób trafi także do gmin Olkusz (438), Czeladź (312), Wolbrom (197), a także Klucze, Łazy, Bobrowniki i Siewierz. Oczywiście liczby te mogą nieznacznie ulec zmianie w sytuacji, kiedy nie uda się zebrać liczby, na jaką diecezja się przygotowuje, czyli 6 tysięcy osób.

Samorządowcy zostali także poproszeni o zaangażowanie w organizację pierwszego z pełnych dni pobytu (czwartek, 21 lipca 2016), który jest "Dniem w dekanatach". W jego ramach mogą odbywać się rozgrywki sportowe, koncerty, marsze, zwiedzanie lokalnych atrakcji itp. Zaangażowanie samorządowców to przede wszystkim udostępnienie obiektów i sprzętu niezbędnego do organizacji tych wydarzeń. Szczegóły z władzami dogrywać będą w najbliższym czasie księża dziekani.

Pokażcie i wypromujcie swój region! Macie piękne zabytki i wspaniałą okolicę – mówił bp Grzegorz Kaszak. Podkreślono także, że wszystkie wydarzenia objęte programem otwarte są dla wszystkich – nie tylko osób wierzących i nie tylko dla młodzieży.

Przypominano także, że każdy z przybyszów otrzyma informator o całej diecezji, do którego gminy przekażą informacje promocyjne. Istnieje także możliwość, aby w ramach pakietu diecezjalnego, który otrzymają uczestnicy, weszły gadżety promocyjne miast. Przypomniano też o konkursie na zespoły, które wystąpią podczas koncertu na Placu Papieskim. - Zaprezentujmy całemu światu talenty naszej młodzieży – zachęcał biskup.

Nawiązując do promocji zachęcano także do ustawiania w miejscach publicznych roll-upów promujących Światowe Dni Młodzieży wśród mieszkańców. W najbliższych tygodniach trafią one także do wszystkich kościołów w diecezji.

Jeszcze przed spotkaniem z samorządowcami odbyło się posiedzenie diecezjalnego komitetu organizacyjnego. Poza dopinaniem programu całego wydarzenia i spotkania kulminacyjnego na Placu Papieskim dyskutowano także o szczegółach oferty dla naszej młodzieży podczas wydarzeń centralnych w Krakowie. Na granicy diecezji, w Jerzmanowicach, powstanie diecezjalne miasteczko Światowych Dni Młodzieży, z którego młodzież będzie mogła bez trudu dojeżdżać na wydarzenia z udziałem papieża Franciszka. Szczegóły są dopiero omawiane.

jc/kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

 

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"