Nasz Kościół, nr 319 (03.01.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego - którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.

Trudno być człowiekiem twórczym, pełnym radości i optymizmu, jeśli uważamy, że wszystko jest w rękach niezrozumiałego i budzącego lęk przeznaczenia. Jednak w miarę jak odkrywamy, że przeznaczeniem każdego z nas jest Miłość – ta, która oświeca każdego człowieka na świat przychodzącego i która będąc Słowem, stała się ciałem -– odnajdujemy w niej źródło naszego życia – twórczości, prawdziwej radości, otwarcia na drugiego człowieka i uwielbienia dla Stwórcy.

o. Cezary Binkiewicz OP

 

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (4)

Z rozmów z mieszkańcami naszej diecezji wynika, że mają spore obawy przed przyjęciem młodych pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży w swoich domach. „Nie znam języka obcego, jak się domagam?”, „Boję się wpuścić obcych ludzi pod swój dach”, „Nie mam czasu przez tydzień zajmować się gośćmi, muszę iść do pracy” - to chyba najczęściej pojawiające się obawy. Niepotrzebnie… Zanim młodzi ludzie spotkają się pod Krakowem z papieżem Franciszkiem, będą przebywali w różnych częściach Polski. W naszej diecezji będzie to 5 do 6 tysięcy osób. Wśród nich będzie kilku biskupów (najczęściej zamieszkają na plebaniach) i wielu księży, sióstr i braci zakonnych. Tzw. Tydzień w diecezji czyli najczęściej czas od 20 do 25 lipca 2016 roku będzie wypełniony spotkaniami na szczeblu parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. Większość gości z praktycznie całego świata zamieszka w domach i mieszkaniach słynących z gościnności polskich rodzin. Dla celów logistycznych przyjęto, że na 1000 mieszkańców będzie to 10 pielgrzymów. Są to jednak dane umowne, bo niektóre wspólnoty parafialne już zadeklarowały, że chcą przyjąć znacznie więcej gości. Wielu Polaków mieszkało w domach w krajach, gdzie odbywały się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Teraz nasza szansa, by się zrewanżować. Przyjmij świat u siebie!

Nasi goście nie będą przypadkowymi osobami. Będą to członkowie grup parafialnych i wspólnot, które znacznie wcześniej się zarejestrowały w odpowiednim systemie zgłoszeń. Każda grupa przyjedzie (lub przyleci) z opiekunem, w czasie drogi poznając się jeszcze lepiej. Niektóre grupy już się kontaktują z miejscem docelowym przez maila, skype lub facebook’a. I nieważne, czy mieszkamy w dużym domu czy mamy mieszkanie w bloku. Ważne, by gości przyjąć u siebie, a nie w szkole czy internacie. Wystarczy pokoik i łóżko, a nawet materac na podłodze oraz ciepły posiłek.

Problemem do pokonania jest też bariera komunikacyjna. Najważniejszy jest język serca. Ostatecznie na migi zawsze można się jakoś dogadać. Pomogą też słowniki i rozmówki polsko - jakieś tam, są też translatory na komórkę i tablet.

Pielgrzymi będą mieszkać w naszych domach właściwie tylko w nocy, rano i wieczorem. Trzeba im zaproponować śniadanie i kolację, pozostałą część dnia goście spędzą na zajęciach organizowanych przez dekanat i diecezję. Będzie to wyjazd na pielgrzymkę, zwiedzanie czy pieszy rajd. Oczywiście można się wybrać razem z nimi, ale jeśli nie mamy na to czasu, możemy się zająć swoimi sprawami. Ale za to niedziela będzie dla was. Oprócz wspólnej Mszy Świętej, będzie okazja do wspólnego spaceru, grila czy obiadu. Historia poprzednich Światowych Dni Młodzieży pokazuje, że te przyjaźnie trwają później całe lata.

Jak zgłosić swoją chęć przyjęcia pielgrzymów? Niektóre parafie już tworzą listy chętnych. W czasie najbliższej wizyty kolędowej można o to spytać swojego księdza. W wielu wspólnotach kolportowane są odpowiednie karty zgłoszeniowe. W każdej parafii jest też wyznaczony przez proboszcza wolontariusz, który z grupą współpracowników pomoże wszystko przygotować. Już niedługo opublikujemy też program pobytu młodych ludzi z całego świata w naszej diecezji.

A zatem: jeżeli chciałbyś spotkać ciekawe osoby, poznać kulturę obcego kraju, nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, dać świadectwo swojej wiary albo po prostu: być blisko, skontaktuj się ze swoim księdzem lub liderem parafialnych przygotowań do ŚDM. Jak mówi Pismo Święte: „Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajmy o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę”

kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Już po raz czwarty ulicami Będzina przejdzie widowiskowy i barwny Orszak Trzech Króli. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w największe uliczne jasełka w Europie - przebycie z królami drogi do Betlejem i wspólne kolędowanie! Orszak rozpocznie się w środę 6 stycznia Mszą św. o godz. 11.30 w kościele NSPJ w Będzinie (aleja Kołłątaja 101). Tuż po niej razem z trzema królami, tworząc orszaki: afrykański, azjatycki i europejski wyruszymy  przechodząc ulicami miasta i śpiewając kolędy do żłóbka przy kościele św. Trójcy w Będzinie, aby razem z królami oddać pokłon Jezusowi Chrystusowi, Bogu, który stal się człowiekiem i przyszedł na świat.

 

ZMARLI

  • Władysław Skorek

 

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK. Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"