Nasz Kościół, nr 322 (24.01.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli.

W świecie rozwiniętej techniki i komputerów nierzadko patrzymy na innych jak na trybiki skomplikowanego mechanizmu i sami też jesteśmy tak postrzegani. Trybiki potrzebne, ale możliwe do zastąpienia. Inne spojrzenie proponuje św. Paweł, który mówi o Kościele jako o żywym organizmie. W Kościele – Mistycznym Ciele Chrystusa – żaden członek nie może zostać zastąpiony przez inny. Jeśli któryś z członków niedomaga, w jakiś sposób cierpią wszystkie, a gdy któregoś zabraknie, to każdy traci coś niepowtarzalnie ważnego. Jest to dla nas wyzwanie, abyśmy nikogo nie lekceważąc, pomagali innym i sobie samym odnaleźć się w Chrystusie.

o. Cezary Binkiewicz

 

ŚWIĘTY STANISŁAW BISKUP

Święty Stanisław Biskup jest jednym z głównych patronów Polski. Urodził się ok.1030 roku w Szczepanowie k/Bochni, uczył się w szkole katedralnej w Krakowie, gdzie przygotowywano kandydatów do stanu duchownego. Stanisław był zdolnym i pilnym uczniem, co zwróciło uwagę przełożonych, szczególnie biskupa krakowskiego Lamberta Suły. Dalsze nauki pobierał poza granicami kraju prawdopodobnie w słynnej szkole katedralnej w Liege w Belgii. Po zakończeniu studiów wrócił do ojczyzny, święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060.

Biskup Lambert Suła zatrzymał go przy sobie mianując Stanisława kanonikiem katedry widząc w nim swojego następcę i powierzył mu pracę w książęcej kancelarii na Wawelu. Dobrym wypełnianiem swoich obowiązków i poświęceniu zaskarbił sobie wdzięczność króla. Po śmierci biskupa Lamberta Suły został powołany na jego miejsce, wybór zatwierdził papież Aleksander II a sakrę biskupią przyjął ok.1072 roku.

O działalności Stanisława Biskupa wiemy niezbyt dużo, wiadomo, że był gorliwym i nieustępliwym pasterzem, dał się poznać jako surowy ale sprawiedliwy. Jednocześnie szerzył wiarę powołując nowe parafie, pozyskiwał nowe fundacje i w czasie jego zarządzania diecezja krakowska była przodującą.

Do największych zasług Stanisława należy przy poparciu króla wyjednanie u papieża św. Grzegorza VII wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej, przez co zwierzchnictwo metropolii magdeburskiej nad diecezjami polskimi zostało unieważnione. Według kroniki Kadłubka, król Bolesław Śmiały często przebywał za granicami Polski na wyprawach wojennych, co ujemnie odbiło się na sytuacji w kraju. Szerzyły się rozboje, rozbicie małżeństw, ogólny zamęt i rozprzężenie. Skrytobójstwa popełniane na rozkaz królewski, krzywdzące postępowanie wobec rycerstwa i poddanych doprowadziły do zatargu biskupa Stanisława z królem Bolesławem. Biskup Stanisław napominał króla a gdy ten nic sobie z tego nie robił, rzucił na niego klątwę.

Rozwścieczony król polecił zabić biskupa Stanisława lecz nikt nie ośmielił się tego uczynić - 11 kwietnia 1079 roku w czasie Mszy świętej sprawowanej przez biskupa Stanisława król zabił biskupa na stopniach ołtarza. Po dokonaniu tego czynu cały naród zwrócił się przeciwko królowi i król musiał udać się na banicję. Biskupa Stanisława pochowano w kościele św. Michała na Skałce, a w połowie XII wieku przeniesiono do katedry na Wawelu. We wrześniu 1253 roku papież Innocenty IV kanonizował biskupa Stanisława, a główne uroczystości odbyły się 8 maja 1254 roku w Krakowie.

Wspomnienie św. Stanisława przypada 8 maja i w tym dniu z katedry wawelskiej wyrusza procesja z relikwiami Świętego do kościoła św. Michała na Skałce. Dla uczczenia pamięci Świętego ponad 330 kościołów w Polsce nosi Jego imię, w naszym kościele kaplica o. Kolbego poprzednio była poświęcona Biskupowi Stanisławowi.

W 1963 roku na zlecenie Karola Wojtyły który wtedy był biskupem krakowskim, specjaliści medycyny sądowej zbadali szczątki św. Stanisława i odkryli ślady siedmiu cięć od miecza. I tak badania naukowe uzupełniły wiedzę historyczną.

Jadwiga i Jerzy Wieczorek

 

KARNAWAŁ I FERIE W OŚRODKU KULTURY

KARNAWAŁ W FILII OŚRODKA KULTURY

„Biesiada z folklorem – RAZ na ludowo”

Zespół Grodźczanie oraz Filia Ośrodka Kultury zaprasza na wspaniałą zabawę karnawałową pt. „Raz na ludowo”. Impreza odbędzie się 06.02.2016 o godzinie 20:00. W cenie 2 gorące kolacje, zimna płyta, kawa, herbata oraz słodka niespodzianka. Napoje i alkohol we własnym zakresie. Zespół na żywo będzie bawił gości do białego rana. Cena od osoby 100 zł. Filia Ośrodka Kultury przy ul. Słowackiego 2. Zapisy pod nr tel. (32) 760 25 57

Ferie z Filią Ośrodka Kultury!

KULIG! Zapraszamy dzieci oraz dzieci z rodzicami na wspaniałą zabawę. Przejażdżka saniami konnymi ( w przypadku braku śniegu – wozem konnym), wizyta w stadninie koni, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Okolice Tarnowskich Gór/Miasteczka Śląskiego. Termin: 16.02.2016, cena: 50 z od osoby. Wyjazd spod Filii Ośrodka Kultury w Grodźcu w godzinach 9:00 – 10:00, powrót ok. 14:00 – 15:00. Zapisy: 32 760 25 57

 

OCHRZCZENI

  • Mikołaj Maciej Czerniak

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom"