Nasz Kościół, nr 328 (06.03.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

W owym czasie zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego. Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedzał ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się.

Miłosierny ojciec nie rozlicza marnotrawnego syna z jego przeszłości, lecz przywraca mu godność – daje sandały, szaty, pierścień oraz obficie zastawiony stół zamiast strąków wykradanych świniom. To jest prawdziwa radość ojca: na nowo zasiąść do stołu wraz ze swym ocalonym synem. A starszy brat? Porządny, może wręcz nieskazitelny, nie potrafi uczestniczyć w radości ojca. Dlaczego? Może nie odkrył, że służba ojcu jest radością, może nie wpadł na to, że codzienne zasiadanie z ojcem do stołu to niewiarygodne wręcz wyróżnienie, a może po prostu zabrakło mu wdzięczności... Czy potrafię ucieszyć się z czyjegoś powrotu? Czy potrafię się ucieszyć z tego, co mam, ze stołu, który codziennie zastawia dla mnie Ojciec?

o. Przemysław Ciesielski OP & Łukasz Kubiak OP

 

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY

25 września 2014 roku Komitet Organizacyjny XXXI Światowych Dni Młodzieży ogłosił, że spośród 94 nadesłanych do Krakowa propozycji hymnów, kompozycja Jakuba Blycharza – krakowskiego kompozytora - „Błogosławieni miłosierni” jest tą zwycięską.

Już po miesiącu pracy wysłuchaliśmy pierwszego z nagrań oficjalnej wersji. W tym czasie twórcy hymnu opracowywali jego warstwę muzyczną i tekstową oraz szczegóły współpracy z muzykami, dyrygentem orkiestry, chórzystami i wokalistami. - Warstwa muzyczna została przez nas rozbudowana na potrzeby wejścia do studia, w tekście również dokonywałem pewnych korekt. Podczas gdy pracowałem nad zmianą tekstu, Marysia Pękała rozpisywała dotychczasowy kwartet smyczkowy na całą orkiestrę – wspomina Jakub Blycharz, autor hymnu.

Już 14 października do najnowocześniejszego polskiego studio filmowego Alvernia Studios weszło 87 muzyków, biorących udział w nagraniu hymnu ŚDM Kraków 2016. Twórcy zaprosili do współpracy profesjonalistów: Marcina Pospieszalskiego – opiekuna produkcji muzycznej, Huberta Kowalskiego - dyrygenta 30-osobowej orkiestry "Icon" i muzyka jazzowego – Joachima Mencla – grającego gościnnie na instrumencie tradycyjnym.

W nagraniu wzięła udział trójka wokalistów: Ola Maciejewska, Katarzyna Bogusz i Przemek Kleczkowski, istotne tło stanowiły głosy aż 47 chórzystów. Chór został powołany z osób śpiewających w scholach i zespołach przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie (w tym także z braci Dominikanów), jak również z osób działających w krakowskich chórach gospelowych. Wokalistom, chórowi i orkiestrze towarzyszył 6-osobowy band, ten sam, który brał udział w nagraniu pierwotnej wersji hymnu, nadesłanej na konkurs ŚDM.

W hymnie słyszymy akcenty polskiej tradycji muzycznej w postaci wykorzystanych instrumentów: muzyk jazzowy Joachim Mencel gra na lirze korbowej, a Piotr Szewczyk – góral z Podhala – dodaje góralski motyw skrzypcowy.

Hymn znajdziesz m.in. wpisując w przeglądarkę internetową adres: www.smds.pl/index.php/multimedia/35-błogosławieni-miłosierni-tekst-wideo

„Błogosławieni miłosierni” to już drugi hymn Światowych Dni Młodzieży polskiego autorstwa. Poprzedni utwór, „Abba Ojcze”, został napisany przez o. Jana Górę OP przed ŚDM w Częstochowie 1991 i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Tekst hymnu jest zamieszczony w dzisiejszym dodatku gazetki.

kjk

 

ZMARLI

  • Maria Ciepiela

 

KONDOLENCJE

Wyrazy głębokiego współczucia p. Bolesławowi Ciepieli z powodu śmierci żony składają Janina Kozłowska z Ewą oraz J. J. Wieczorkowie.

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Katarzyna Borowiec, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"