przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 340 (29.05.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy Jezus dokończył swoich mów do ludu, który się przysłuchiwał, wszedł do Kafarnaum. Sługa pewnego setnika, szczególnie przez niego ceniony, chorował i bliski był śmierci. Skoro setnik posłyszał o Jezusie, wysłał do Niego starszyznę żydowską z prośbą, żeby przyszedł i uzdrowił mu sługę. Ci zjawili się u Jezusa i prosili Go usilnie: „Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył, mówili, kocha bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę”. Jezus przeto wybrał się z nimi. A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. I dlatego ja sam nie uważałem się za godnego przyjść do Ciebie. Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: »Idź« – a idzie; drugiemu: »Chodź« – a przychodzi; a mojemu słudze: »Zrób to« – a robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i zwracając się do tłumu, który szedł za Nim, rzekł: „Powiadam wam: Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu”. A gdy wysłani wrócili do domu, zastali sługę zdrowego.

„Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie” – te słowa setnika na zawsze wpisano do liturgii. Zadziwia to, że uczymy się pokory i właściwej postawy wobec Pana Jezusa od kogoś obcego, kto nie był Jego uczniem, a w dodatku nie był Żydem, ale rzymskim żołnierzem. Okazuje się, że działanie łaski nie ogranicza się do tego, co poświęcone, kościelne albo po prostu „nasze”. Boga i Jego łaskę przyzywa jedynie autentyczna pokora.

Tomasz Zamorski OP

 

PROCESJE

Jednym z przejawów życia religijnego w naszej parafii są procesje, które podnoszą rangę święta bądź wydarzenia, z którym są związane. Najbardziej znaną i uroczyście obchodzoną – jest procesja Bożego Ciała podkreślająca wagę święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Procesja udaje się trasą wcześniej ustaloną, dawniej trasę wytyczano tak, aby przebiegała obok ważnych miejsc np. krzyż, kapliczka. Trasy procesji były bardziej wydłużone, obecnie ze względu na duże nasilenie ruchu ulicznego ograniczono drogę procesji. Lokalizacje ołtarzy tak ustalano, aby procesja w różnych latach przechodziła różnymi ulicami – i tak bywały ołtarze przy ulicach : Nowotki, Kołłątaja, Okrzei, Limanowskiego, Kempy, Wolności. W miejscach wcześniej ustalonych gospodarze przy pomocy sąsiadów chętnie budowali ołtarze, bywało tak, że nawet kilka lat z rzędu w tych samych miejscach powstawały piękne i strojne ołtarze. Na drodze przejścia procesji przystrajano okna, płoty, malowano wapnem krawężniki - przedłużeniem Święta są procesje oktawalne wokół świątyni.

W kalendarz uroczystości w naszej parafii wpisane są coroczne procesje do kościółka na wzgórzu św. Doroty związane z odpustem (uroczystością Przemienienia Pańskiego) - 6 sierpnia. Natomiast nowy proboszcz w naszej parafii ks. Piotr Pilśniak wprowadził piękny zwyczaj przeniesienia w procesji obrazu Matki Bożej Dobrej Przemiany z Dorotki do kościoła parafialnego, gdzie w codziennej adoracji pozostaje do dnia uroczystej Mszy św. odpustowej odprawianej na wzgórzu św. Doroty. W tym dniu w procesji, obraz zostaje wniesiony na wzgórze.

Bywają także procesje „okazjonalne” związane z pewnymi wydarzeniami w parafii, które uświetniają ich rangę. Ostatnim takim wydarzeniem była peregrynacja krzyża i obrazu, symboli Światowych Dni Młodzieży w lutym 2015 roku. Symbole dotarły do nas samochodem a po kilku godzinach po Mszy św. i adoracji, nastąpiło przekazanie ich w uroczystej procesji do parafii św. Jadwigi Śląskiej na osiedlu Zamkowym w Będzinie.

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Elwira BARTNIK, panna z parafii pw. Świętego Krzyża w Zabrzu i Damian JANYSZKA, kawaler z naszej parafii
  • Angelina ZACHARIASZ, panna z parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Grodźcu i Łukasz MACH, kawaler z naszej parafii

 

ŻYCZENIA

Najlepszej mamie na świecie – Marii Zimnej – dużo zdrowia, szczęścia, radosnych i spokojnych dni, nieustającej wiary i optymizmu oraz opieki Matki Bożej

życzą Kasia, Agnieszka i Robert

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz"