Nasz Kościół, nr 346 (10.07.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu odpowiedział: Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz? On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: A kto jest moim bliźnim? Jezus nawiązując do tego, rzekł: Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców? On odpowiedział: Ten, który mu okazał miłosierdzie. Jezus mu rzekł: Idź, i ty czyń podobnie!

Czasem zatrzymujemy się, zadając sobie pytania, kim jest Bóg, jaki jest sens naszego życia i istnienia świata. Zagłębiamy się w filozoficzne dywagacje i w końcu dochodzimy do wniosku, że czujemy się w tym wszystkim zagubieni. Tymczasem mamy być ufni wobec Boga jak dzieci wobec ojca. Chrystus daje nam receptę na udane życie: kochaj Boga i kochaj bliźniego, wtedy wszystko będzie miało sens. Kochaj, bo w miłości jest Bóg. Takie to zwyczajne i proste, a jednocześnie takie trudne.

Joanna Woroniecka-Gucza

 

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY

Dla osób, które przyjadą na ŚDM bez rejestracji, by spotkać się z papieżem Franciszkiem, zostaną przygotowane bezpłatne wejściówki na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką – poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas prezentacji oficjalnego programu wizyty Ojca Świętego w Polsce, że na spotkania z papieżem - zwłaszcza w Campusie Misericordiae - zaproszeni są nie tylko ludzie młodzi, ale wszyscy. „Nie ma ograniczeń. Wszyscy mogą przybyć: ci którzy się zgłosili, ci którzy wykupili pakiet i ci którzy przyjdą spontanicznie” - podkreślił kard. Dziwisz. „Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza na Campus Misericordiae, bo tam wszyscy znajdą miejsce” – dodał.

Bp Damian Muskus podkreślił, że zarejestrowani uczestnicy ŚDM będą mogli skorzystać z przygotowanych dla nich pakietów pielgrzyma (wyżywienia, noclegów) i będą mieli dostęp do sektorów znajdujących się bliżej ołtarzy, zarówno na Błoniach jak i w Campusie Misericordiae.

„Sektory tzw. zewnętrzne będą przeznaczone dla osób, które będą spontanicznie przybywać do Krakowa. Żeby jednak ruch ten nie był niezorganizowany planujemy przygotowanie bezpłatnych wejściówek, które zostaną rozdystrybuowane do polskich diecezji i krajów sąsiednich” – mówił bp Damian Muskus. Dodał, że Komitet Organizacyjny ma sygnały, że do Krakowa wybierają się pielgrzymi m.in. z Czech i Słowacji. Rozwiązanie to dotyczy osób, które nie są zainteresowane udziałem w całotygodniowym programie ŚDM, a chciałyby spotkać się z papieżem Franciszkiem podczas jednego z czterech wydarzeń: powitania Ojca Świętego, Drogi Krzyżowej, czuwania modlitewnego z młodymi i Mszy św. kończącej ŚDM.

Jak zaznacza Komitet Organizacyjny podczas powitania papieża oraz Drogi Krzyżowej na Błoniach większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Pozostałe osoby, które nie dokonają rejestracji, będą mogły zająć miejsca w sektorach zewnętrznych i w Parku Jordana. Nie przewiduje się dla nich kart wstępu z wyznaczonym miejscem w sektorze.

Bardziej otwarty charakter mają mieć spotkania w Campus Misericordiae, choć i tu młodzież zarejestrowana na ŚDM, otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów leżących bliżej ołtarza. Jednak przewiduje się dystrybucję darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych, które umożliwią wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Mszę św.

Kurie diecezjalne z początkiem lipca mają poinformować, ile takich kart wstępu na Campus Misericordiae będą potrzebowały. Wraz z ich otrzymaniem grupy przybywające autokarami zostaną poinformowane o miejscu parkingowym oraz o trasie dojścia do wyznaczonego sektora.

Peleryna przeciwdeszczowa, wielofunkcyjna chustka na głowę, koronka w formie bransoletki i ręcznik z mikrofibry w formie szalika znajdą się w plecaku pielgrzyma Światowych Dni Młodzieży.

„Funkcjonalność była podstawowym założeniem przy tworzeniu plecaków” – mówi Anna Chmura z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. W plecaku znajdują się peleryna przeciwdeszczowa, na której można usiąść w czasie słonecznej pogody, wielofunkcyjna chustka, która może służyć jako nakrycie głowy, ale także jako opaska na rękę lub szyję; bransoletka, która służy także do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia; ręcznik z mikrofibry w formie szalika, który jest gadżetem ŚDM z napisem „Amazing Poland”.

Plecaki ważą do 350 gram i są w kolorach ŚDM: żółtym, czerwonym i niebieskim. Komitet Organizacyjny przygotował 625 tys. plecaków – w tym 25 tys. plecaków dla wolontariuszy, bo – jak mówią organizatorzy – każdy wolontariusz jest pielgrzymem. Plecaki trafią do zarejestrowanych pielgrzymów ŚDM.

Poza plecakiem pielgrzyma do uczestników ŚDM trafi pakiet trzech publikacji: przewodnik pielgrzyma z informacjami logistycznymi, modlitewnik, który pomoże przeżywać liturgie ŚDM a także książeczka „Jezu, ufam Tobie” na temat Bożego Miłosierdzia. W pakietach dodatkowych znajdą się także mapy, identyfikatory czy talony żywnościowe.

kjk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

OCHRZCZENI

  • Jakub Rafał Nowak

 

ZMARLI

  • Ryszard Bochenek

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

MODLITWA O WSTAWIENNICTWO ŚW. JANA PAWŁA II

Janie Pawle II, nasz święty orędowniku, wspomożycielu w trudnych sprawach. Ty, który swoim życiem świadczyłeś o wielkiej miłości do Boga i ludzi, prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi, w umiłowaniu obojga, pragnąc pomagać innym. Przez miłość i wielkie cierpienie, ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości. Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie… wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga. Ufam w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję za Twoim przykładem zbliżać się do Boga.

Ojcze nasz…Zdrowaś Maryjo…Chwała Ojcu…

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom Świętości Boga"