przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 347 (17.07.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła. A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.

Kiedy słyszymy o apostolstwie i powołaniu do świętości, przychodzą nam na myśl męczennicy za wiarę, wielcy kaznodzieje, asceci. Wydaje się, że życie w rodzinie, zabieganie o sprawy doczesne wyklucza apostolstwo i świętość. Tymczasem „potrzeba niewiele albo tylko jednego”. Żyjemy aktywnie, czynimy wiele, ale nic nie powinno przesłaniać nam Boga. Niech jedynym powodem naszych działań będzie miłość do Boga i bliźniego! Relacjami kształtowanymi w miłości, wzajemną uwagą i troską, wreszcie dobrze wykonywaną pracą nie tylko można, ale i trzeba się modlić.

Joanna Woroniecka-Gucza

 

MODLITWA ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

"Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”. Zawierzamy Ci szczególnie ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków. Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ojcze niebieski, uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia. Naucz nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Niech iskra miłosiernej miłości, którą w nas zapaliłeś, stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi. Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Święty Janie Pawle II, módl się za nami."

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W NASZEJ PARAFII

Od jutra przybywają do naszej sosnowieckiej diecezji młodzi całego świata, aby wziąć udział w Światowym Dniu Młodzieży. Od 20 do 25 lipca nasza diecezja będzie gościła 3.074 osób. W tym 9 biskupów i ponad 80 kapłanów. Przygotowaliśmy dla całej tej grupy program pobytu, który obejmuje: czwartek 20 lipca - dzień dekanalny, piątek 21 lipca - piesza pielgrzymka do Częstochowy (początek we Wrzosowej), sobota 23 lipca - pielgrzymka do Oświęcimia i po południu spotkanie i Msza św. na placu papieskim w Sosnowcu, niedziela - 24 lipca – dzień dla rodzin w poszczególnych parafiach, poniedziałek 25 lipca pożegnanie Gości, którzy wyjeżdżają do Krakowa.

Już w najbliższy wtorek przyjadą do naszej parafii pierwsi Goście, 16 osób z Francji, w środę dotrą dwie kolejne grupy: z Australii – 34 osoby (w tym arcybiskup Adelajdy) i z Ekwadoru - 4 osoby oraz w czwartek rano kolejne 4 osoby z Ekwadoru. Dziękuję rodzinom za otwartość serc i domów, dziękuję wolontariuszom i zapraszam Was wszystkich na czekające nas wydarzenia. Zapraszam z naszymi wolontariuszami do udziału w dniu dekanalnym, który odbędzie się w czwartek 21 lipca br. Oto jego program:

 • Godz. 8:30 – Modlitwa poranna w kościele
 • Godz. 9:15 – Wszyscy Goście z ośmiu parafii naszego dekanatu (a będzie ich razem 195 osób) gromadzą się przed placem kościoła św. Katarzyny w Grodźcu i przejście na Dorotkę (jeśli będzie deszcz – Msza św. w kościele św. Katarzyny)
 • Godz. 9:45 – Przygotowanie do Mszy św. na Dorotce Godz. 10:00 – Msza św. na Wzgórzu św. Doroty w Grodźcu (lub w kościele św. Katarzyny)
 • Godz. 11:00 – zejście małymi grupami (ok. 5-10 osób z wolontariuszem) z Dorotki do szkoły w Łagiszy
 • Godz.12:30 – rozgrywki sportowe w Hali Sportowej i innych salach w szkole w Łagiszy
 • Godz. 14:30 – przejazd autokarem w kilku turach do Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Grodźcu
 • Godz. 14:45 – obiad w szkole
 • Godz. 16:15 – przejście małymi grupami ok. 10 osób do kościoła św. Katarzyny w Grodźcu
 • Godz. 16:45 – w kościele spotkanie z Panem Mateuszem Matuszczakiem – podróżnikiem. W związku z tym spotkaniem nie będzie w kościele w czwartek Mszy św. wieczornej
 • Godz. 18:00 – powrót do szkoły w Grodźcu – Festiwal Narodów – każda z grup prezentuje swoją narodowość (śpiew, taniec, teatr)
 • Godz. 20:00 – Zakończenie Modlitwą Wieczorną

 

W piątek młodzież pielgrzymuje pieszo do Częstochowy, a w sobotę do południa jedzie do Oświęcimia, a po południu będzie centralne wydarzenie na placu papieskim, o którym słyszeliśmy szczegółowo w zaproszeniu naszego Biskupa. Zapraszam Was jeszcze raz w sobotę na plac papieski, gdzie o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. Ponieważ to wydarzenie jest centralnym punktem pobyty młodych w naszej diecezji, wszyscy chcemy wziąć w nim udział. Dlatego pragnę przeprosić i poinformować Parafian, że w sobotę 23 lipca nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Intencja tej Mszy św. będzie przeniesiona na niedzielę 24 lipca o godz. 9.30.

W przyszłą niedzielę zapraszam Was na Mszę św. o godz. 11.00, z udziałem naszych Gości. Mszy św. będzie przewodniczył Arcybiskup z Adelajdy. Będzie to nasze parafialne modlitewne spotkanie z Gośćmi. Serdecznie Was zapraszam właśnie na tę Mszę św. Kolejnym punktem tego dnia będzie spotkanie na placu przy plebani, tzw. piknik rodzinny po Mszy św. wieczornej. Kto może niech przyjdzie, przynieście również jakieś dobre wypieki, słodkości. Będziemy się cieszyć wraz z naszymi Gośćmi. To spotkanie zakończymy w kościele o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim, z racji trwającej w tym dniu adoracji.

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

 • Joanna LIPKO, panna z parafii pw. św. Jana Sarkandra w Siemianowicach Śląskich i Tomasz WOJARSKI, kawaler z naszej parafii

 

NA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Wszystkie drogi w tym roku
Wiodą do Krakowa.
Młodzież z Azji, z Ameryki,
Z Europy i Afryki
Na daleką tę podróż
Z utęsknieniem czeka
I jest już gotowa.

Staropolskim zwyczajem,
Całym sercem ich tu powitamy.
Aby czuli się bezpiecznie,
Aby Kraj nasz poznawali,
Aby z nami się modlili
Z nami radowali.

Przyleci też z Rzymu, papież Franciszek.
Z Nim razem, padniemy na kolana,
Dziękując za wszystkie doznane łaski,
I prosząc o pokój – ręce w górę wzniesiemy,
Do Naszego PANA.

A z góry, z uśmiechem w oczach,
Spojrzy na nas ten,
Co zapoczątkował takie spotkania.
Święty JAN PAWEŁ DRUGI
Przez nas, tak kochany.

Który był,
Który jest,
I który na zawsze,
- Pozostanie z nami.

Janina Kozłowska

 

 

OCHRZCZENI

 • Bartosz Nocon
 • Alan Kasprowicz
 • Julia Wydrych

 

ZMARLI

 • Stanisław Jurek

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"