przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 349 (31.07.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem. Lecz On mu odpowiedział: Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami? Powiedział też do nich: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia. I opowiedział im przypowieść: Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów. I rzekł: Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj! Lecz Bóg rzekł do niego: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem.

Podczas Mszy świętej gromadzimy się wokół ołtarza, świadomi największego skarbu, jaki otrzymaliśmy od Boga. Właściwa hierarchia wartości porządkuje nasze odniesienia do świata oraz rzeczywistości nadprzyrodzonej. Warto posłuchać św. Pawła i „przyoblec się w nowego człowieka”, oświeconego mądrością płynącą z Ewangelii oraz karmiącego się pokarmem duchowym. Pan zawczasu napomina swoich słuchaczy: „Uważajcie i strzeżcie się chciwości”. Zabiegajmy więc o te bogactwa, które są zadatkiem życia wiecznego.

Michał Piotr Gniadek

 

BUDYNEK KÓŁKA ROLNICZEGO

W środę 27 lipca bieżącego roku w kancelarii parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie - Grodźcu w obecności notariusza, odbyło się podpisanie aktu przekazującego budynek Kółka Rolniczego na rzecz parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie - Grodźcu. Swoje podpisy złożył Zarząd Kółka Rolniczego z prezesem Panią Janiną Bacia na czele, jako organ przekazujący i proboszcz parafii pw. św. Katarzyny ks. Piotr Pilśniak, jako przyjmujący.

Kilka słów o tym obiekcie. Kółko powstało na początku 20. wieku w celu pomocy dla rolników, wprowadzania nowoczesnych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt. Działalność KR rozwijała się, nabierała rozmachu i dotychczasowe pomieszczenia były niewystarczające. Zarząd w 1937 roku podjął decyzję o budowie nowego budynku, w którym mogłyby pomieścić się biura, sala wykładowa i inne. Projekt wykonał architekt W.Filipczyk a budowę prowadziła grodziecka firma budowlana “Edward Duchniewski i syn”. Niestety, rozpoczętą budowę przerwał wybuch 2. wojny światowej - do jej wybuchu budynek był w stanie surowym. Niemcy dokończyli budowę ale już według swoich planów i urządzili w nim Szkołę Szybowcową, gdzie szkolili przyszłych pilotów Luftwaffe.

Po wojnie budynek wrócił do właścicieli i pełnił różne funkcje, a nawet od 1951 do 1975 roku swoją siedzibę miał Urząd Miasta Grodźca. Obecnie pomieszczenia wynajmowane są na różną działalność gospodarczą.

Jerzy Wieczorek

 

MODLITWA O WYPROSZENIE ŁASK ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. JANA PAWŁA II

Święty Janie Pawle II, za Twoim pośrednictwem proszę o łaski dla mnie (i moich bliźnich). Wierzę w moc modlitwy i w Twoją zbawienną pomoc. Wyproś mi u Boga Wszechmogącego łaski, o które się modlę… (wymienić prośby).

Uproś mi dar umocnienia mej wiary, nadziei i miłości.

Pan Jezus obiecał, że o cokolwiek w Jego imię poprosimy, to otrzymamy. Dlatego i ja, Panie, pełen ufności, proszę Cię o potrzebne mi łaski, za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II. Wysłuchaj mnie, Panie. Amen.

 

ZMARLI

  • Henryka Trzewiczek
  • Zdzisław Zelkowski

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Joanna LIPKO, panna z parafii pw. św. Jana Sarkandra w Siemianowicach Śląskich i Tomasz WOJARSKI, kawaler z naszej parafii
  • Agnieszka OSMALA, panna z parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie i Marcin SOCHA, kawaler z naszej parafii

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"