przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 351 (14.08.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął. Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej.

Święty Paweł zmagania na drodze ku chrześcijańskiej doskonałości nazywa „zawodami”. A zatem nie będzie lekko! Jezus potwierdza to z całą mocą. Mówi: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on zapłonął!”. Cóż to oznacza? Stary porządek, zbudowany na naszych złych przyzwyczajeniach, będzie musiał zostać zburzony. Czeka nas wewnętrzna walka i przeorganizowanie dotychczasowej hierarchii wartości, abyśmy osiągnęli „obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia”.

Michał Piotr Gniadek

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W NASZEJ PARAFII

W czwartek 21 lipca br. przeżywaliśmy piękne chwile na wzgórzu św. Doroty wraz z młodymi pielgrzymami, którzy przybyli do naszego dekanatu na Światowe Dni Młodzieży. Był to dzień dekanalny, gdzie wszyscy goście z ośmiu parafii naszego dekanatu - ok.195 osób, zgromadziło się na placu przed kościołem św. Katarzyny w Grodźcu, skąd przeszli na wzgórze św. Doroty. O godz. 10,00 rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez arcybiskupa Adelajdy przybyłego wraz z pielgrzymami z Australii. Msza św. prowadzona była w języku angielskim. Każdy z uczestników Mszy św. otrzymał broszurkę z tekstem Mszy św. w dwóch językach - angielskim i polskim, co było ułatwieniem (dla wielu) w przeżywaniu Eucharystii. Homilia wygłoszona przez arcybiskupa Adelajdy w języku angielskim była tłumaczona na język polski przez asystującego księdza.

Po Mszy św. młodzież małymi grupami - pod opieką wolontariuszy - zeszła do szkoły w Łagiszy, gdzie odbywały się rozgrywki sportowe.

O godz. 18,00 w Miejskim Zespole Szkół nr 3 w Grodźcu odbyło się drugie w tym dniu spotkanie młodzieży z mieszkańcami Grodźca. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Każda z grup prezentowała swoją narodowość, był śpiew i taniec - młodzież zapraszała do wspólnej zabawy. Czas szybko upływał - ks. Paweł Sproncel zakończył to spotkanie wspólną Modlitwą Wieczorną. Każda grupa kolejno odmawiała modlitwę w swoim języku.

Mamy nadzieję, że ten dzień spędzony z pielgrzymującą młodzieżą z wielu stron świata zapadnie nam głęboko w pamięci i sercu.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

OCHRZCZENI

  • Konstanty PROCEK
  • Maksymilian ZAJĄC

 

ZAŚLUBIENI

  • Emilia i Kacper JAROMIRSCY

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Ewelina WOJCIECHOWSKA, panna z naszej parafii i Kamil SKWAREK, kawaler z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie
  • Patrycja HARDZINA, panna z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu i Marcin WŁODARCZYK, kawaler z naszej parafii

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom"