przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 353 (28.08.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych. 

Dążenie do pierwszeństwa, do pochwał, do zaszczytów jest chorobą duszy. Skłonność do porównywania się z innymi albo do wybijania się kosztem drugich świadczy o tym, że nie potrafimy cieszyć się Panem, nie przyjmujemy Jego darów. Kto uczestniczy w Eucharystii z wiarą w nieskończoną i niepowtarzalną miłość Jezusa, ten nie musi już szukać gdzie indziej zaspokojenia swoich najgłębszych pragnień. Prostota, pokora, służba cechują tych, których Jezus wyzwolił.

ks. Jarosław Januszewski

 

ZAMYŚLENIA

A Marysia wróciła z biedaszybu. Sił nie ma by książkę poczytać, w koble z braćmi zagrać.

A koble to jej ulubiona gra , pasja można powiedzieć.

10 kamyków podrzucanych po kolei do góry i zręcznie łapanych.

O tej grze wspominała jeszcze po wielu latach i wnuków grać nauczyła.

A co do książki to nie wiem czy jakieś książki były w domu Marysi na Warpiu.

A ja pisząc te słowa patrzę na portret syna Rembrandta, Tytusa. Żył można powiedzieć niedługo . Niedługo jak na nasze standardy, bo tylko 27 lat. Ojciec , genialny ojciec, namalował parę portretów syna i syn został w pamięci został w historii i jakoś tam trwa.

Trwa jako syn wielkiego Rembrandta. Tylko tyle.

*

W Rapsodzie Czwartym Króla Ducha wielkiego dzieła Juliusza Słowackiego takie oto słowa czytamy:

" Lecz gdy przyjmiecie złote pieśni słowa,

Królowie będą w progi wasze wchodzić,
Dziecię urodzi się wam-i wychowa,
Złe duch błysną-lecz nie będą szkodzić;"

Ale w życiu Marysi stało się coś innego. Córeczka jej się urodziła i żyła tylko 5 lat… tylko 5.

A dowód na to taki. Wpis odczytać można jaki zachował się w wielkiej księdze przechowywanej w kancelarii kościoła Świętej Trójcy w Będzinie:

"Działo się w mieście Będzinie 16 sierpnia 1929 roku o godzinie 11 stawili się Mieczysław Opoka robotnik z Sosnowca i Sabina Opoka ,żona jego i oświadczyli nam iż wczoraj o godzinie 12 w Będzinie przy ulicy Wapiennej w domu pod liczbą 6 zmarła Leokadia Maria Klich, pięć lat mająca, córka robotnika Stefana i Marjanny z Opoków urodzona i zamieszkała w Będzinie. Po naocznym przekonaniu o śmierci Leokadii, akt ten wobec stawionych został przez nas przyjęty"

Lodzia to , córka Marjanny naszej Marysi, która w koble grała jako dziecko, a z biedaszybów przynosiła węgiel. A to cios kolejny, śmierć dziecka. Złe duchy jednak zaszkodziły.

Grzegorz Pieńkowski

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Agata KYZIOŁ, panna z naszej parafii i Robert CIEŚLAK, kawaler z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Warszawie

 

OCHRZCZENI

  • Franciszek Joachim Zuber

 

ZAŚLUBIENI

  • Magdalena i Tadeusz Krzyżanowscy

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak Miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom Świętości Boga"