Nasz Kościół, nr 367 (04.12.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie . Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki. Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: Abrahama mamy za ojca, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym.

Jednych złości wezwanie: „Nawracajcie się”, innych zaś raduje, gdyż świadomi swoich grzechów i ułomności, odczuwają potrzebę zachęty do zmagania się z nimi. Ci drudzy nie chcą przegapić nadchodzącego królestwa niebieskiego. Przygotowują drogę dla Pana, podejmują wysiłek prostowania ścieżek swego życia, czuwają. Wiedzą, że pogrążeni w wewnętrznym śnie, mogliby nie usłyszeć wołania Księcia Pokoju, który przybywa, aby strapionym przynieść zapowiedź raju.

ks. Mariusz Jedliczka

 

GÓRNICZE ŚWIĘTO - BARBÓRKA

Grodziec to miejscowość górnicza. Na tym terenie zalegały płytkie i głęboko pod ziemią pokłady węgla.. Eksploatacja pokładów węgla trwała od 1823r. do 1998r. (175 lat). Węgiel miał grubość od 0,8 m do 8,0 m. W zasadzie wybierany był z zawałem stropu. Głębokość eksploatacji od 20 do 700 m. W ramach restrukturyzacji ostatnią grodziecką kopalnię zlikwidowano, a w podziemiach zostały niewybrane złoża dobrego jakościowo węgla, który można jeszcze eksploatować przez co najmniej 20 lat.

Należy wspomnieć, że kościół parafialny pw. św. Katarzyny został ocalony od uszkodzenia, bowiem pozostawiono pod nim niewybrany węgiel w tzw. filarze ochronnym.

Dziś nie ma już kopalń w Grodźcu, ale pozostała tradycja górniczego świętowania. W dniu 4 grudnia każdego roku dawni górnicy i ich rodziny uczestniczą we Mszach św. odprawianych w grodzieckich parafiach.

Dawniej do kościoła maszerowali górnicy ze swymi sztandarami. Należy przypomnieć o trzech sztandarach: najstarszy z 1879 r. (b. kop. „Barbara”), z 1907 r. (Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Przemysłowych), z 1926 r. (Zakłady „Solvay”).

Tu należy przypomnieć, że wymienione sztandary są w: z 1879 r. (ostatnio za bytności ks. S. Wojtuszkiewicza) był w gablocie na ścianie przy bocznym prawym ołtarzu, sztandar z 1907 r. został przekazany do Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, a sztandar z 1926 r. jest w kościele pw. bł. Honorata Koźmińskiego.

Bolesław Ciepiela

 

ZAMYŚLENIA

Juliusz zmarł w 1849 roku, w połowie XIX wieku. Czy przewidywał, jaki będzie XX wiek? Chciał, aby w XX wiek wkroczyli aniołowie. W roku 2000 odbył się w Krakowie „Sąd nad XX wiekiem”. Czy, Juliuszu, duch twój brał w tym sądzie udział? Czy przysłuchiwałeś się mowom oskarżycieli i mowom obrońcy? Obrońca XX wieku powiedział tak:

– Chciałem przedstawić wniosek. Jak wiemy na ławie oskarżonych powinni zasiadać również podżegacze, pomocnicy, współsprawcy zbrodni. Wnoszę, aby Sąd rozszerzył to postępowanie i objął aktem oskarżenia wiek XIX.

Oskarżyciel tak zaczął:

– Udało się stwierdzić, iż oskarżony urodził się w 1914 roku… Pełne odejście oskarżonego można datować na 1991 rok.

Juliuszu, dużo słów tam padło, o zbrodniach, o technice, o ideologii. I posłuchaj, co sądzisz o tym stwierdzeniu?

– Panie prokuratorze, Pan pyta o człowieka, a ja nie wiem, jak o nim mówić. Dziś ważna jest społeczność, naród, państwo, organizacja. Nigdy natomiast indywidualny człowiek. My sami zaczynamy wierzyć, że nic nie znaczymy. Sami pracujemy na utratę indywidualności. Chcemy być tacy jak inni, a nie oryginalni, czymś się wyróżniający. Nie lubimy inności, wielbimy przeciętność. Teraz Juliuszu rozumiesz, dlaczego imię twoje jak dźwięk pusty? Boś inny, oryginalny, jedyny.

Grzegorz Pieńkowski

 

MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM ŚWIĘTEJ BARBARY

Święta Barbaro, któraś zostawiła Kościołowi świetlany przykład czystości i męstwa, wstaw się za nami do Boga, abyśmy przez Twoje zasługi otrzymali pomoc we wszystkich potrzebach oraz obronę we wszystkich niebezpieczeństwach. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Święta Barbaro, módl się za nami.

 

ZMARLI

  • Izabela CZERWIŃSKA
  • Jan SMÓŁKA
  • Mieczysław GRZYB

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!"