Nasz Kościół, nr 421 (17.12.2017r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie! Powiedzieli mu więc: Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Odpowiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem? Jan im tak odpowiedział: Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

"Radujcie się zawsze w Panu” – głosi dziś antyfona na wejście. Adwent, jak zresztą całe chrześcijaństwo, zaprasza nas do radości zuchwałej. To ona jest miarą nadziei. Jeśli mimo wszystko – mimo smutku, niepowodzeń, zmęczenia własnym złem i głupotą – jest w nas wewnętrzna radość, to znaczy, że trwa nadzieja. Radość z tego, co przed nami, czego jeszcze nie widać, co jedynie daje się przeczuć w ledwie widocznych znakach, powoli przeradza się w pewność: „Pan jest blisko”.

Wojciech Czwichocki OP

 

O RORATACH

Przeżywamy szczególny czas - czas oczekiwania na narodzenie Syna Bożego, ten czas to Adwent. W Adwencie odprawiane są nabożeństwa zwane roratami- zwykle odprawiane przed wschodem słońca. W czasie tej Mszy św. na ołtarzu płonie siedem świec, zwanych roratnicami. Zwyczaj ten opisano w książce “Ozdoba Kościoła Katolickiego” napisanej w 1739 roku. W rozdziale, gdzie opisano zwyczaje roratnie podano informacje o zapoczątkowaniu tej ceremonii w Poznaniu, a potem w Krakowie.

Ciekawy obraz roratnich nabożeństw przedstawił poeta Władysław Syrokomla w wierszu: „Staropolskie Roraty” : 


Od Bolesława, Łokietka, Leszka,
Gdy jeszcze w Polsce Duch Pański mieszka,
Stał na ołtarzu przed mszą roraty
Siedmioramienny lichtarz bogaty.
A stany państwa szły do ołtarza,
A każdy jedną świecę rozżarza:
Król - który berłem potężnem włada,
Prymas - najpierwsza senatu rada,
Senator - świecki opiekun prawa,
Szlachcic - co królów Polsce nadawa,
Żołnierz - co broni swoich współbraci,
Kupiec - co handlem ziomków bogaci,
Chłopek - co z pola, ze krwi i roli
Dla reszty braci chleb ich mozoli.
Każdy na świeczkę grosz swój przyłoży,
I każdy gotów iść na Sąd Boży.

......................................................................

Tak siedem stanów z ziemicy całej,
Siedmiu płomieńmi jasno gorzały,
Siedem modlitew treści odmiennej,
Wyrażał lichtarz siedmioramienny.

Jadwiga i Jerzy Wieczorek

 

Przed nami ostani tydzień Adwentu. Ostatni tydzień przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Pomyśl o swoim przygotowaniu. Może nie byłeś jeszcze ani razu na RORATACH. Ostatni tydzień szansy, aby pokazać Panu Bogu, że mam dla Niego czas, że jest dla mnie Najważniejszy. Msze św. roratnie są odprawiane w poniedziałek i wtorek o godz. 18.00, a od środy do piątku o godz. 17.00!

Ks. Proboszcz

 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O WZAJEMNY SZACUNEK I KULTURĘ W DEBACIE PUBLICZNEJ

Od pewnego czasu – tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich a nawet w życiu rodzinnym – daje się zauważyć wśród Polaków niepokojący wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach. Towarzyszy temu brutalizacja języka, jak również pojawiające się groźby i zachowania agresywne. W naturze demokratycznego państwa leży owszem dyskusja, spór i wymiana poglądów. Różnice opinii i różne wizje polityczne, ekonomiczne czy społeczne stanowią o bogactwie oraz intelektualnym potencjale naszego społeczeństwa. Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku. Dlatego – mając również świadomość możliwości prowokacji, w celu zniekształcania prawdziwego obrazu naszego społeczeństwa oraz zaognienia sporów – trzeba jednoznacznie potępić wszelkie akty przemocy, skierowane przeciw oponentom politycznym, przedstawicielom innych wyznań, religii oraz innych narodów. Polska jest naszym domem. Jest domem tych, którzy – szanując panujące tu prawa i zwyczaje – pragną budować swój byt i poczucie stabilności w przyjaźni i zgodzie.

Trzeba ponadto potępić wszelkie przejawy braku poszanowania najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób. Różnice w poglądach nie mogą przysłonić ich demokratycznego mandatu społecznego i nigdy nie usprawiedliwiają używania innych niż parlamentarnych sposobów dyskusji. Zawsze kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość. U progu Świąt Bożego Narodzenia, w rozpoczętym właśnie roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zwracam się do wszystkich Rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy każdy sam zaczyna się nawracać, wyrzekając się nienawiści i uprzedzeń. Chrystus wzywa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół!” (Mt 5,43). My nie mamy być dla siebie nieprzyjaciółmi, ponieważ – nawet wtedy, gdy myślimy inaczej – jesteśmy braćmi.

Święty Jan Paweł II mówił w 1983 roku podczas „polskiej Wigilii” w Watykanie: „nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania. Opłatek to jest chleb pojednania […]. Jeżeli Bóg jedna się z nami, to ja – człowiek muszę pojednać się ze swoim bratem. Łamiemy się tym opłatkiem z różnymi ludźmi, czasem bardzo nam bliskimi, z którymi nas wiele łączy, ale czasem także to i owo dzieli. I łamiemy się z ludźmi dalekimi, z którymi nas łączy mało […] W tym opłatku stajemy się bratem i siostrą. Braćmi i siostrami, tak jak Bóg nas widzi”.

Niech zbliżający się szybko czas Bożego Narodzenia będzie momentem refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w mijającym roku. Niech będzie czasem uspokojenia emocji i podjęcia racjonalnych decyzji odnośnie do sposobu prowadzenia debaty publicznej w najbliższych miesiącach, dla dobra przyszłych pokoleń i dla dobra naszej Ojczyzny – Polski.

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

 

BIEGASZ??

Serdecznie zapraszamy do nowo powstałej grupy biegowej w Grodźcu - #GrodziecRun ! Mamy w grupie trenera, oraz możliwość zasięgnięcia porad (telefonicznych lub internetowych) fizjoterapeutki :)

Zapraszamy każdego ! Zawodowców – amatorów – oraz osoby, które dopiero rozmyślają nad rozpoczęciem biegowej przygody. W grupie siła!

Spotykamy się pod domem kultury we wtorki o godzinie 18:30 oraz w soboty o godzinie 16:00.

Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego (najlepiej sms) 516-510-933 oraz przez facebooka: @GrodziecRun

 

JESIENNA RYWALIZACJA

23 października 2017 roku odwiedziła naszą Liturgiczną Służbę Ołtarza drużyna ministrantów z parafii Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu, ze swoim opiekunem ks. Michałem Fucią. Drużyny zmierzyły się w rozgrywkach piłki nożnej. Pogoda niestety nie sprzyjała na rozgrywki, ale za to mogliśmy, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Rybickiej skorzystać z sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3. Jak na gospodarzy przystało, nasi ministranci nie oddali wygranej. Był także czas na posilenie. Czekamy na ponowne odwiedziny zaprzyjaźnionych kolegów „po fachu”.

 

ZAMYŚLENIA

Co się dzieje, jest albo przez Boga chciane, albo dopuszczane. Nawet diabły, o ile są i działają, są dobre, złym jest tylko ich wybór i skierowanie woli. Nie są złymi z natury a jedynie z wolnego wyboru.

Kara nie jest więc złem ze swej istoty. O ile jest słuszna i należy się grzesznikowi, jest czymś dobrym. Utrzymuje, bowiem, święty porządek świata.

Tak rozważał te problemy św. Tomasz z Akwinu a Juliusz w bibliotece w Radziwiliszkach czytał Tomasza i robił notatki w swoim raptularzu.

*

To mówi wyrocznia Pana: „Patrz, kładę przed tobą życie i śmierć i nakazuję Ci miłować Boga twego, i chodzić Jego drogami… ale jeśli się odwrócicie i nie usłuchacie, i będziecie się kłaniać obcym bogom, oświadczam Wam dzisiaj, na pewno zginiecie”. (Pwt 30, 15 i nn)

Grzegorz Pieńkowski

 

A dzieje miasta Będzina rozpoczął Kazimierz Wielki :

„To Kazimierz rozpoczął dzieje tego miasta Zwali go potem Wielki, pochodził od Piasta Zbudował tutaj zamek , znany w okolicy Ściągnął tych znad Jordanu i tych znad Brynicy"

*

Tych znad Jordanu już nie ma. Trochę śladów zostawili, kirkut na Zamkowej Górze i zanikającą pamięć.

A przecież był czas że żydowskie dzieci szły ulicą Podzamcze do szkoły przy wielkiej synagodze by tam czytać pierwsze słowa Tory :

בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ "Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię"

*

A w swoich domach na ulicy Podzamcze, czy Kołłątaja słuchali zapewne jak ojciec lub dziadek ,z Talmudu księgi pełnej mądrości te oto słowa odczytywał, które kiedyś Rabbi Jaakow wypowiedział i zapisane zostały:

"Ten świat jest jak przedsionek przyszłego świata; przygotuj się w przedsionku, abyś mógł wejść do komnat"

Grzegorz Pieńkowski

 

Tyle mód przeminęło, tyle form umarło, a inspiracja tekstami świętymi jest niewyczerpana. I nawet pisząc o moim mieście tekst, który jest takim luźnym skojarzeniem sięgam po np. Psalmy. Czuję bowiem że pisząc o ludziach, których nie ma, którzy odeszli do innego miasta pięknego w sposób niewypowiedziany, szukam wytłumaczenia ich życia, czasów, w których żyli tekstem ponadczasowym. Każde życie – trzeba w to wierzyć – jest ponadczasowe. Niektóre życie wydaje się banalne. Ot żył i koniec. Nic wielkiego nie zrobił, czytać nie umiał, pisać nie umiał, nigdzie nie był, no to po co żył. Ale to nasza miara i ocena. Trzeba szukać Prawdy i istoty życia. A szukanie i tylko szukanie jest najważniejsze.

*

" Czy to drugie życie pochłonie nas z wiekszą siłą niż ziemskie Czy wyda nam się prawdziwsze i jak tam będzie Czy popadniemy w nieruchomy zachwyt osobno Czy razem zatracimy się w kosmicznym tańcu"

Grzegorz Pieńkowski

 

MODLITWA PRZY WIGILIJNYM STOLE

Wieczerza wigilijna w domu chrześcijanina jest wydarzeniem religijnym. Trzeba ją dobrze przygotować nie tylko od strony kulinarnej, ale także od strony duchowej.

Na stole nakrytym białym obrusem kładziemy Pismo Święte i opłatek oraz ustawiamy świecę (najlepiej Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom). Jedno miejsce przy stole pozostaje wolne, jako znak pamięci o bliskich, którzy nie mogą razem z nami zasiąść do wigilii (np. o zmarłych z rodziny).

Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy modlitwą. Najlepiej jeśli prowadzi ją ojciec. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

(NASTĘPUJE ZAPALANIE ŚWIECY) I CZYTANIE EWANGELII - (Łk 2,1-14)

Ojciec: Ponad dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel. Opowiada o tym Ewangelia św. Łukasza (tekst odczytuje na przykład najstarsze dziecko):

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Co w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii - kolęda „Bóg się rodzi”.

WSPÓLNA MODLITWA

Ojciec lub matka odmawia prośby, wszyscy odpowiadają: Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie. Ojciec lub matka:

Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posiałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:

- Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju. Ciebie prosimy..

- Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy. Ciebie prosimy…

- Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych, głodnych na całym świecie pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy. Ciebie prosimy…

- Naszych zmarłych (wymienić imiona) obdarz szczęściem i światłem Twej chwały. Ciebie prosimy…

Wszyscy odmawiają „Ojcze nasz”.

Ojciec lub matka: Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Jednorodzonego Syna Twojego, spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

ŁAMANIE SIĘ OPŁATKIEM

Ojciec lub matka: A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem - chlebem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana. Niech On będzie zawsze z nami. (Ojciec pierwszy składa wszystkim życzenia i przełamuje się opłatkiem).

MODLITWA PO WIECZERZY

Odmawia ojciec lub matka: Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Syna Twego Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten błogosławiony wieczór i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki. Amen.

 

OCHRZCZENI

  • Milena Katarzyna Wyrzycka

 

ZMARLI

  • Renata Kobylańska

 

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja „NK”

 

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK. Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka"