sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 441 (06.05.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna. To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali".

Po raz kolejny usłyszymy dziś najważniejsze wezwanie Ewangelii, abyśmy się wzajemnie miłowali. To po tym wszyscy poznają, że jesteśmy uczniami Chrystusa. W tym świetle staje się zrozumiałe, dlaczego Chrystus nigdy nie posyłał uczniów pojedynczo, dlaczego tak ważna w głoszeniu słowa Bożego jest wspólnota. Nie możemy również oczekiwać owoców głoszenia Ewangelii, jeśli nie ma w nas miłości wobec tych, do których idziemy. Bóg jest miłością, przez miłość Go poznajemy i przez miłość przekazujemy Go innym.

o. Marek Rojszyk OP

 

ZAMYŚLENIA

Ale w życiu Marysi stało się coś innego. Córeczka jej się urodziła i żyła tylko 5 lat… tylko 5.

A dowód na to taki. Wpis odczytać można, jaki zachował się w wielkiej księdze przechowywanej w kancelarii kościoła Świętej Trójcy w Będzinie:

"Działo się w mieście Będzinie 16 sierpnia 1929 roku o godzinie 11.00 stawili się: Mieczysław Opoka robotnik z Sosnowca i Sabina Opoka, żona jego i oświadczyli nam, iż wczoraj o godzinie 12.00 w Będzinie przy ulicy Wapiennej w domu pod liczbą 6 zmarła Leokadia Maria Klich, pięć lat mająca, córka robotnika Stefana i Marjanny z Opoków urodzona i zamieszkała w Będzinie. Po naocznym przekonaniu o śmierci Leokadii, akt ten wobec stawionych został przez nas przyjęty".

Lodzia to, córka Marjanny naszej Marysi, która w koble grała jako dziecko, a z biedaszybów przynosiła węgiel.

A to cios kolejny, śmierć dziecka.

A w Czwartym Rapsodzie Juliusz Słowacki opisuje swoją wizję raju;

"Czy to był ludzki świat-czy jakie raje
Zjawione...nie wiem; lecz w pamięci stoją
Z wielkoróżanych drzew ogromne gaje,
Które się czołem w gwiazdy iśc nie boją;
Z perłami na dnie świecące ruczaje Cieką
-a w oczach jak brylanty broją Wszędy,
gdzie woga załamana spada Lub w górę tryska
-i w kwiat się rozkłada "

A ja myślę ze Lodzia 15 sierpnia 1929 roku o godzinie 12 wkroczyła w te ogromne gaje drzew wielkoróżanych. Wkroczyła w ...ostateczną krainę.

Grzegorz Pieńkowski

 

ODZNACZENIA ZA DZIAŁALNOŚĆ W DZIEDZINIE KULTURY

W dniu 25 kwietnia br. podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Będzinie wręczone zostały nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a ponadto za osiągnięcia sportowe. Wśród nagrodzonych za osiągnięcia w dziedzinie kultury znalazły się ważne osoby z parafii św. Katarzyny. Otrzymał tę znaczącą nagrodę Bolesław Ciepiela, który jest autorem 18 książek o Będzinie (m. in. historia cmentarza, parafii, kościoła św. Doroty i kopalń w Będzinie). Nagrody w postaci statuetki przedstawiającej postać J. Dormana nadano w 660-lecie miasta Będzina.

Beata C-C

 

ZMARLI

  • Daniela Bronkowska

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała..."