Nasz Kościół, nr 26 (23.05.2010r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzeki do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Duch Święty, zstępuje dziś na ziemię, nie na to, aby nas nawiedzić jakby mimochodem, ale żeby z nami pozostać do końca wieków; aby założyć Kościół Święty, zawsze jeden, święty, katolicki, apostolski; aby utrzymać w nim prawdę pomimo usiłowań bezbożności i herezji; pomagać mu w nauczaniu, tak, aby zawsze można było powiedzieć: "Zdało się Duchowi Świętemu i nam". Duch Święty pozostaje z Kościołem, aby mu dać płodność, rodzić Świętych i dzieci Boże, apostołów, aby go rozszerzali po całym świecie, męczenników, aby mu dawali świadectwo przez krew swoją, doktorów, aby go oświecali nauką swoją, dusze wybrane, aby budowały wszystkich swymi cnotami. Jakież to wielkie i piękne posłannictwo! Bóg tylko mógł je spełnić. To posłannictwo jest dziełem Ducha Świętego więcej, niż dwóch innych osób Boskich; dlatego że Bóg dawszy nam swoje Słowo, obraz swój, myśl swoją, chce nam dać jeszcze miłość swoją, abyśmy wiedzieli, że wszystko w Trójcy Przenajświętszej jest miłością dla nas; wszechmocność nas stwarza i utrzymuje, mądrość nas odkupuje i miłość nas uświęca; dlatego, że zesłanie Ducha Świętego cechuje i wyjaśnia ducha nowego prawa. Jezus Chrystus nie chce, abyśmy drżeli pod prawem bojaźni i służebnictwa; On mówi do miłości istotnej, łączącej Ojca i Syna, będącej jak i Oni Bogiem: "O Duchu, miłości, naucz ich służyć Mi z miłości. Wlej w ich serca ducha przysposobienia, aby nazywali Boga swym Ojcem, ducha miłości". Taka jest w istocie cecha religii naszej od Zesłania Ducha Świętego. Wszystko w niej jest miłością, rozlewającą się w różnych kierunkach, jak źródło życia; na tym polega cały chrześcijanizm.

Czy tak pojmujemy ducha naszej religii?

Czy staramy się wykonać tę myśl w życiu naszym, szczególniej w ćwiczeniach pobożnych i w przyjmowaniu Sakramentów świętych?

Czy miłość jest pobudką naszych spraw?

Czy żyjemy miłością?

 

BŁOGOSŁAWIONY MIĘDZY NAMI

Sługa Boży ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany (ogłoszony błogosławionym). Uroczystość odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej 6 czerwca 2010 roku, w Święto Dziękczynienia.

Wielu z nas wciąż pamięta te wydarzenia sprzed lat - porwanie, męczeńska śmierć i manifestacyjny pogrzeb kapelana Solidarności. Nieznani sprawcy wkrótce okazali się znani a ich proces obszernie relacjonowała telewizja, co na owe czasy było bezprecedensowe. Co właściwie świętujemy?

Męczeństwo

Alfons (w seminarium zmienił imię) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w wielodzietnej rodzinie rolniczej z Suchowoli. Koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku to okres służby wojskowej. Pobór kleryków był elementem represji władzy ludowej wobec kościoła w Polsce. Popiełuszko wyszedł z tej pierwszej próby zwycięsko, choć fizycznie zniszczony. Święceń kapłańskich udzielił mu Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński. Na obrazu prymicyjnym widniały słowa: „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc (Łk 4,18)”. W maju 1980 roku osiadł w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Zajmowało go duszpasterstwo studentów i służby zdrowia. W sierpniu 1980 roku, kiedy Polskę ogarnęła fala strajków, ksiądz Jerzy stanął przy ludziach pracy. Od początku stanu wojennego znalazł się w centrum zainteresowania służb bezpieczeństwa. Odprawiane przez niego słynne Msze za Ojczyznę stały się solą w oku ówczesnych władz. W myśl ewangelicznej zasady „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” częstował gorącą kawą stacjonujących zimą na ulicach żołnierzy i milicjantów. W zamian mnożyły się śledztwa, podsłuchy, przesłuchania, rewizje, prowokacje, zastraszania, aresztowania, szkalowania, procesy, pogróżki, anonimy. Łącznie z najgorszym: „zginiesz”. Nie ugiął się do końca. Nie posłuchał prośby władz kościelnych, by wyjechać z kraju. Liczył się ze śmiercią. Uporządkował sprawy, pomodlił się, wyspowiadał i umarł – tak ze wspomnień można odtworzyć ostatni etap jego ziemskiego życia.

19 października 1984 roku wyruszył na różaniec do kościoła Świętych Polskich Męczenników w Bydgoszczy. Wracając, został zatrzymany przez patrol drogowy. Skrępowany, zakneblowany, bity drewniana pałką, włożony do foliowego worka obciążonego kamieniami, wrzucony do Wisły. Ciało odnaleziono po jedenastu dniach modlitwy całego narodu.

Ludzie przybywali do kościoła św. Stanisława i przybywają po dziś dzień. Zanotowano 18 milionów pielgrzymów, w tym wizyty papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz prezydenta USA George’a Busha. Już dwa dni po pogrzebie zamordowanego kapłana, który się odbył 3 listopada 1984 roku do prymasa Józefa Glempa wpłynęła pierwsza prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. Watykański Urząd Postulacji ds. Beatyfikacji zarejestrował wiele łask, w tym kilkanaście udokumentowanych uzdrowień za wstawiennictwem Sługi Bożego.

Opatrzność

Beatyfikacja ks. Jerzego odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, która jest elementem składowym całego Centrum (oprócz Muzeum Jana Pawła II i Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Panteonu Wielkich Polaków – ostatnio pogrzebano tu ofiary katastrofy smoleńskiej a spoczywają tu już ks. Jan Twardowski, ks. Zdzisław Peszkowski i Krzysztof Skubiszewski).

Inicjatywa Sejmu Czteroletniego z 1792 roku o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za konstytucję znalazła, po wieloletnich próbach, szansę na realizację dopiero po 1989 roku. Obecnie Świątynia pnie się w górę, udostępniane są kolejne elementy Centrum.

Dziękczynienie

Dla propagowania idei wdzięczności Bożej Opatrzności, dwa lata temu abp Kazimierz Nycz ustanowił pierwszą niedzielę czerwca Świętem Dziękczynienia. W zeszłym roku obchodzono ten dzień pod hasłem „Dziękujemy za wolność”, by upamiętnić rolę pielgrzymek Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II w procesie odzyskiwania wolności przez Polskę zakończonym wolnymi wyborami 4 czerwca 1989 roku.

Rola księdza Jerzego w dekomunizacji naszego kraju również jest znacząca. Stąd też 6 czerwca będziemy „Dziękować za ks. Jerzego Popiełuszkę”. Wszystko rozpocznie się o godzinie 11:00, kiedy to odczytany zostanie dokument Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego. Po mszy św. relikwie błogosławionego zostaną w uroczystej procesji przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Jan Wywiórka

 

UWAGA , UWAGA!!

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO.

Drodzy Diecezjanie! Po raz kolejny wielu naszych rodaków znalazło się w bardzo trudnej sytuacji związanej z tegoroczna powodzią. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych i musiało porzucić swoje domostwa, zabierając ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wielu straciło dorobek całego swojego życia. Drugim, bardzo trudnym momentem będzie dla nich powrót do domów, gdy woda już opadnie, staną twarzą w twarz przed ogromem zniszczeń dokonanych przez żywioł. Bardzo proszę, nie pozostawiajmy ich samych sobie w tej ciężkiej sytuacji. Niejednokrotnie, Drodzy Diecezjanie, dawaliście dowód Waszej solidarności z ludźmi potrzebującymi – za co Wam jeszcze raz bardzo dziękuję. Bardzo proszę i tym razem o wsparcie materialne i modlitewne naszych potrzebujących braci. Składki na powodzian będą zbierane do puszek po każdej Mszy św. w przyszłą niedzielę 30 maja 2010 r. Za złożone ofiary składam serdeczne Bóg zapłać.

Towarzystwo Przyjaciół Grodźca i Filia Ośrodka Kultury zaprasza na "Teatralne Spotkanie po latach".

Honorowym gościem spotkania będzie Pani Otylia Czerny - emerytowana aktorka Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, były instruktor emisji głosu w amatorskim teatrze działającym przy Kopalnianym Domu Kultury prowadzonym przez Pana Ludwika Ogłódka. Obecnie Pani Otylia jest honorowym prezesem Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach. Spotkanie poprowadzi Pan Lucjan Czerny, wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach, kabareciarz, wodzirej, konferansjer, 30 lat związany z estradą śląską. Serdecznie zapraszamy we wtorek 25 maja o godzinie 17.00! Wstęp bezpłatny.

W sobotę 29 maja o godz. 10.00 rusza po raz czwarty Rodzinny Rajd Rowerowy.

Początek w Lesie Grodzieckim. Trasa przebiega zielonymi terenami Grodźca przez wzgórze Doroty obok naszego zabytkowego kościoła. Meta w Parku Rozkówka, gdzie przewidziane są atrakcji (grochówka z kuchni strażackiej OSP Grodziec, kiełbaski z ogniska, liczne konkurencje z atrakcyjnymi nagrodami). Rajd nie jest rajdem wyczynowym, jest przejażdżka na rowerach w gronie rodzinnym, okazją do spotkania w gronie przyjaciół. Rajd odbywa się pod patronatem Starosty Powiatu Będzińskiego Adama Lazara i Prezydenta Miasta Będzina Radosława Barana. Organizatorami są mieszkańcy Grodźca na czele z naszą radną Panią Małgorzatą Kiewlicz, przy wydatnej współpracy Miejskiego Zespołu Szkól nr 3 w Grodźcu.. Rajd odbywa się dzięki hojności i dobroci licznych sponsorów, którzy każdego roku fundują atrakcyjne nagrody dla uczestników. Zapraszamy do udziału.

 

 

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".