Nasz Kościół, nr 454 (05.08.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: "Rabbi, kiedy tu przybyłeś?" W odpowiedzi rzekł im Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec". Oni zaś rzekli do Niego: "Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?" Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: "Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał". Rzekli do Niego: "Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”. Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu". Rzekli więc do Niego: "Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!" Odpowiedział im Jezus: "Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie".

Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. (...) Chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”. Ten Chleb, jak dawna manna, jest chlebem życia, ale też zarazem chlebem próby. Czy mamy odwagę uwierzyć, że ten prosty opłatek ukrywa boską obecność samego Chrystusa? To jest pokarm, którego moc przekracza wszystko inne. Chleb, który daje życie i w którym ukryte jest bezkresne tchnienie Boga. To wiara pozwala nam przyjąć moc tego chleba. Czy mamy odwagę porzucić dawnego człowieka, aby szukać naszego Mistrza tam, gdzie On naprawdę przebywa?  

o. Michał Mrozek OP

 

POZNAĆ HISTORIĘ KOŚCIOŁA

Ma wiele nazw nawiązujących do Doroty i nie tylko. Najwyższe zagłębiowskie wzgórze (382 m n.p.m.) ma wiele nazw. Wymienić tu należy m.in. wzgórze Tabor, Zagłębiowska Jasna Góra, Wzgórze Przemienienia Pańskiego, Dorotka, wzgórze św. Doroty. O nazewnictwie tego wzgórza ukazują się coraz częściej różne nowe teksty. Ale mało – jak dotychczas - jest tekstów o historii wzgórza i kościoła pw. św. Doroty.

I oto w związku z corocznym odpustem na Dorotce – w sierpniu – przygotowane są dla pielgrzymów oraz zwiedzających wzgórze i zabytkowy kościół nowy materiał poznawczy. Można go nabyć w czasie odpustu.

Działający od dwóch lat Klub Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego przygotował na tę okazję dwie publikacje:

  • Folder kościołów i parafii wywodzących się od parafii - matki parafii i kościoła św. Katarzyny istniejącej od 1301 r.
  • Monografia wiedzy o wzgórzu i kościele św. Doroty zbudowanym w 1635 r.

 

Te dwie nowe publikacje można będzie nabyć na stoisku na ul. Chopina w czasie odpustu w sierpniu. Jest to stoisko Klubu Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie.

BeCe

 

MODLITWA DO MARYI, NIEPOKALANEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Maryjo, Niepokalana Królowo Polski, której opieką nasz Naród szczyci się od wieków, odnów w nas ducha Ewangelii, zwłaszcza dopomóż odnaleźć zagubioną perłę narodowej trzeźwości! Królowo nasza, wspomnij na słowo Twojego Syna wiszącego na Krzyżu: „Pragnę”. Było w nim cierpienie ofiarowane z miłości do człowieka. W naszych domach zasiadamy do stołów, nad którymi wisi krzyż. Przypomnij nam, byśmy pomni na to słowo, potrafili odmówić sobie niedozwolonych przyjemności i nie popełniali grzechów nieumiarkowania w piciu, które tylu naszych rodaków doprowadziły do tragedii. Uproś pomoc dla zagrożonych i upadłych! Ufamy, że zwycięstwo nad nietrzeźwością stanie się naszym udziałem dzięki Twemu przemożnemu wstawiennictwu i łasce Twego Syna, Jezusa Chrystusa. Amen.

 

OCHRZCZENI

  • Kacper Piotr CELKA
  • Marcelina Kamila UKUŚ

 

ZMARLI

  • Alfreda RABSZTYN
  • Bronisława BIAŁAS

 

ŻYCZENIA

Z okazji zbliżającego sią ODPUSTU PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO, który przeżywamy w kościele na Dorotce, życzymy Wszystkim Drogim Parafianom, aby Chrystus umocnił Waszą wiarę, podniósł na duchu, dał siłę w pokonywaniu trudności codziennego życia, pozwolił z ufnością patrzeć w przyszłość, napełnił Wasze serca radością! A Matka Boża Dobrej Przemiany, którą czcimy w obrazie umieszczonym w kościele na Dorotce, niech otacza Was wszystkich swoim orędownictwem i wyprasza potrzebne łaski.

ks. Proboszcz i ks. Paweł

 

 Janince i Ryszardowi Kwintom z okazji 50. rocznicy ślubu, najserdeczniej gratuluję i na dalszą drogę życia życzę nieustającej łaski Bożej.

Janina Kozłowska z córką Ewą.

 

 Kochanej żonie i mamie Jadwidze Wieczorek, w dniu urodzin życzymy obfitości łask Bożych, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, radości i pogody ducha. Niech Matka Boża towarzyszy Ci na każdym kroku a Twoja Święta Patronka niech Cię wspomaga w każdej potrzebie.

Mąż oraz córki z rodzinami

 

 Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta".