sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 455 (12.08.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: "Ja jestem chlebem, który z nieba zstąpił". I mówili: "Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem". Jezus rzekł im w odpowiedzi: "Nie szemrajcie między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: „Oni wszyscy będą uczniami Boga”. Każdy, kto od Ojca usłyszał i przyjął naukę, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne. Ja jestem chlebem życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata".

Długa droga przed nami. Bardzo długa, dalej niż do góry Horeb. Stąd do wieczności. To jednocześnie bardzo blisko, tu gdzie mieszkają nasi najbliżsi, tu gdzie pracujemy i wypoczywamy. Ta droga nie prowadzi gdzieś tam, daleko, ale do samego wnętrza, do serca, gdzie przebywa Bóg, gdzie jest wieczność. Wyjątkowa droga i specjalny pokarm Chleb żywy, który z nieba zstąpił, żebyśmy się nie zagubili ani nie zniechęcili i dotarli do celu.  

o. Wojciech Czwichocki OP

 

KOMUNIKAT BISKUPA SOSNOWIECKIEGO

Umiłowani Diecezjanie!

Pismo Święte wielokrotnie zachęca do tego, by człowiek okazywał wdzięczność Panu Bogu. W Liście do Kolosan czytamy: I bądźcie wdzięczni! (Kol 3, 15). Ważność nakazów zapisanych w Biblii podkreślał szesnastowieczny mistrz życia duchowego Święty Ignacy Loyola. W jego tekstach znajdujemy następujące stwierdzenie: Kiedy się to rozważa w obliczu Jego Boskiej dobroci, to wśród wszelkich wyobrażalnych niegodziwości i grzechów niewdzięczność należy do najbardziej obrzydliwych rzeczy wobec naszego Stwórcy i Boga i wobec stworzeń.

Wykorzystujmy więc każdą okazję, by okazywać naszą wdzięczność wobec Pana Boga za otrzymane dobrodziejstwa. Taką znakomitą sposobnością są wpisujące się od wieków w piękną tradycję ludową dożynki.

Tegoroczne Diecezjalno–Powiatowo–Gminne Dożynki odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia na Podzamczu w Ogrodzieńcu. Głównym punktem uroczystości będzie dziękczynna Eucharystia, która zostanie odprawiona o godzinie 15.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu. Poprzedzi ją konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z elementami patriotycznymi, który rozpocznie się o godz. 14.30. Po zakończeniu Mszy Świętej, około godz. 16.00 nastąpi przejście korowodu dożynkowego na teren Zamku w Ogrodzieńcu, gdzie odbędzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Bardzo serdecznie zapraszam rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców, a także pozostałych diecezjan; wszystkich, którzy pragną okazać wdzięczność Panu Bogu za tegoroczne plony i podziękować spracowanym rolnikom za ich trud oraz prosić Stwórcę o błogosławieństwo na przyszły rok. Mam nadzieję, że nie zabraknie wspaniałych wieńców dożynkowych i pachnących bochnów chleba upieczonych z nowego ziarna.

Z pasterskim błogosławieństwem

Wasz Biskup + Grzegorz

 

PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

W wielu polskich miastach znajdują się parafie pw. Przemienienia Pańskiego. Czy wierni pamiętają, jakie to święto obchodzimy szóstego dnia sierpnia? Przypomnijmy więc, czym było Przemienienie, gdzie do niego doszło i co oznacza.

Przemienienie Pana Jezusa - opisują Ewangelie odczytywane szóstego sierpnia. Pamiętamy z Ewangelii, że Pan Jezus wziął ze sobą na górę Tabor uczniów: Piotra, Jana i Jakuba. Tam w ich obecności dokonało się Przemienienie - gdy Pan Jezus modlił się - Jego twarz stała się promieniująca, a Jego odzienie lśniąco białe.

Przemienienie Chrystusa było umocnieniem wiary Apostołów i przygotowaniem Jego uczniów na bolesną Mękę. Przemienienie Pańskie było przede wszystkim ukazaniem apostołom - boskiego, nadprzyrodzonego majestatu.

I my mamy naszą Zagłębiowską Górę Przemienienia, gdzie co roku, tradycyjnie odbywa się uroczysta suma odpustowa. W tym roku, szóstego sierpnia (poniedziałek) w kościele na wzgórzu św. Doroty o godz.15.00 rozpoczęliśmy święto Przemienienia Pańskiego koronką do Bożego Miłosierdzia i Mszą św. Po skończonej eucharystii wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Dobrej Przemiany do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny, gdzie codziennie, aż do soboty (jedenastego sierpnia), odbywały się Msze św. o godz.18.00 połączone z nowenną dziękczynno - błagalną. Uroczyste obchody święta Przemienienia Pańskiego kończymy - jak co roku - procesją wiernych z obrazem Matki Bożej Dobrej Przemiany na naszą Górę Tabor, gdzie podczas sumy odpustowej modlimy się o wszelkie łaski od Przemienionego Chrystusa.

Z wielką nadzieją czekamy na rok następny.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

ŻYCZENIA

Drogim Parafianom, z okazji odpustu na Górze DOROTKA, życzę przede wszystkim silnej wiary w Boga, odwagi w pełnieniu Jego woli, wstawiennictwa Matki Bożej Dobrej Przemiany i łaski dobrego zdrowia

Życzy Proboszcz

 

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".