sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 463 (07.10.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając, zapytał ich: "Co wam przykazał Mojżesz?" Oni rzekli: "Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić". Wówczas Jezus rzekł do nich: "Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela". W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: "Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo". Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego". I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Nie jest dobrze ze światem, w którym wszystko jest na chwilę, na niby, na próbę, dopóki nam się nie znudzi. Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; powiedział Bóg i dał Adamowi pomoc w osobie Ewy. Ewa to odpowiedź na samotność mężczyzny, to matka jego dzieci. Razem budują nowy, wspólny świat. Człowiek przestaje być samotny dopiero wtedy, gdy odnajduje w sobie wiarę w niezawodną Obecność. W małżeństwie jest ona zobowiązaniem nie na chwilę, nie na niby, nie na próbę, ale na zawsze, nawet wtedy, gdy się znudzi.

O. Tomasz Zamorski OP

 

OŚWIETLENIE GÓRY ŚW. DOROTY W GRODŹCU ORAZ URZĄDZENIE MIEJSC DO ODPOCZYNKU I RELAKSU NA GÓRZE ŚW. DOROTY W GRODŹCU

ZAGŁOSUJ

Budżet obywatelski wchodzi w kolejny etap. Po przeprowadzeniu analizy 56. zgłoszonych projektów zadań oraz dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień złożonych przez zgłaszających, komisja podjęła decyzję o dopuszczeniu do głosowania aż 47. projektów zadań, w tym naszego projektu: OŚWIETLENIE GÓRY ŚW. DOROTY W GRODŹCU ORAZ URZĄDZENIE MIEJSC DO ODPOCZYNKU I RELAKSU NA GÓRZE ŚW. DOROTY W GRODŹCU

Głosowanie w sprawie wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Będzina w 2019 roku odbędzie się pomiędzy dniem 1 października a 12 października 2018 r.:

 • poprzez oddanie głosu drogą elektroniczną za pomocą interaktywnego formularza,
 • poprzez oddanie głosu w formie pisemnej na kartach do głosowania dostępnych w Urzędzie Miejskim w Będzinie (w godzinach pracy urzędu).

Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i jest uprawniony do oddania jednego głosu.

Formularz interaktywny lub kartę do głosowania udostępnia się osobie uprawnionej po uprzedniej weryfikacji prawa do udziału w głosowaniu. Weryfikacja ta odbywa się poprzez podanie danych osobowych oraz złożenie oświadczeń o:

 • zamieszkiwaniu na terenie miasta Będzina,
 • zapoznaniu się i zaakceptowaniu treści Uchwały Nr XLVI/407/2018 Rady Miejskiej Będzina z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Będzina.
 • wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z głosowaniem na budżetem obywatelskim.

Na karcie dostępnej w urzędzie miejskim głos oddaje się poprzez postawienie znaku "x" w kratce obok wybranego zadania.

Aby skorzystać z formularza interaktywnego należy:

 • założyć konto, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz e-mail
 • potwierdzić mail potwierdzający założenie konta zalogować się,
 • podając e-mail i hasło wejść w zakładkę „Głosowanie” (aktywną w terminie 1-12.10.2018 r.)
 • wybrać jedno zadanie z listy kliknąć „Głosuję” na dole strony

ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA NA NASZ PROJEKT!!!

Ks. Proboszcz

 

OCHRZCZENI

 • Tomasz Kamil Sitko

 

ZMARLI

 • Tadeusz Kaczmarek

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg"