Nasz Kościół, nr 466 (28.10.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Gdy Jezus wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. A słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: "Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! "Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: "Synu Dawida, ulituj się nade mną!" Jezus przystanął i rzekł: "Zawołajcie go". I przywołali niewidomego, mówiąc mu: "Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię". On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się na nogi i przyszedł do Jezusa. A Jezus przemówił do niego: "Co chcesz, abym ci uczynił?" Powiedział Mu niewidomy: "Rabbuni, żebym przejrzał". Jezus mu rzekł: "Idź, twoja wiara cię uzdrowiła". Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.

Nie wiemy, jak długo niewidomy żebrak Bartymeusz siedział przy drodze, prosząc o jałmużnę. W pewnym sensie siedział tam całe życie i czekał na tego jedynego Przechodnia, gdyż dopiero spotkanie z Jezusem odmieniło jego los. Dopiero Ten, który przywrócił mu wzrok i obdarował go światłem, nadał jego życiu nowy wymiar. Chrystus nieustannie przechodzi także przez nasze życie, nieustannie prosi nas o wiarę.

o. Tomasz Zamorski OP

 

DOSKONALIĆ UMYSŁ W KAŻDYM CZASIE

„Nie chodź utartymi drogami, bo się pośliźniesz.” Ludwig Jerzy Lec

Wiek dla umysłu dorosłego człowieka nie ma praktycznie znaczenia, o ile ma on indywidualną chęć, aby sie kształcić. Istnieją 3 różne pojęcia wieku: wiek kalendarzowy – ile masz lat, wiek biologiczny – stan Twojego ciała i wiek umysłowy - sposoby Twojego myślenia. [Każdy zainteresowany może wypełnić quiz internetowy na wiek umysłowy, podobno wypada korzystnie J].

Umiejętność właściwego używania umysłu jest gwarantem sukcesu osiąganego na polach nauki, pracy i życia codziennego. Odkryciem wielu nauk badających zarówno mózg, jak i jego pracę , jest istota jego funkcjonowania – nasz mózg nie lubi się nudzić. Ogromna pojemność mózgu oraz szybkość przekazywania informacji powodują, że na minutę zachodzi około miliona reakcji chemicznych pomiędzy miliardem neuronów. Każdy mózg ludzki to potężny kapitał możliwości , biokomputer o wysokim poziomie organizacji i indywidualnych zdolności twórczych. Dlaczego wykorzystujemy tylko nikły procent tego potencjału?

Współczesne metody pracy umysłowej: swobodne kojarzenia faktów, angażowanie w jednakowym stopniu wszystkich zmysłów, są w zasięgu możliwości każdego człowieka – chodzi tu także o przetwarzanie informacji za pomocą wzroku. Blisko 80% informacji dociera do mózgu poprzez kanał wzrokowy. Oko ludzkie może zarejestrować 5 słów w czasie 1/100 sekundy! Wzrok i wyobraźnia wzrokowa – które pozwalają nam z lawiny informacji wyciągać te, które nas konkretnie interesują, wykorzystywać te, które są aktualnie potrzebne, resztę selekcjonujemy i odrzucamy. Skuteczne zapamiętywanie informacji – do tego potrzebna jest wyobraźnia, tworzenie oryginalnych obrazów, skojarzeń, połączeń niestandardowych tak, aby zaskoczyć umysł i… zapamiętać!

Jak twierdzą irlandzcy naukowcy, starzenie się zależy nie tylko od stanu zdrowia, ale również od stanu umysłu: „Osoby, które nie obawiają się upływu lat i są pozytywnie nastawione do starości, wykazują lepszy stan zdrowia i są sprawniejsze. Pesymizm i złe samopoczucie mogą wręcz przyśpieszać starzenie się i niepełnosprawność” (Robertson, 2017). Okazało się, że seniorzy pozytywnie nastawieni do starości i cieszący większą radością życia są dłużej i bardziej samodzielni oraz wykazują lepszy stan zdrowia. Osoby mniej zadowolone z życia trzykrotnie częściej wymagały pomocy przy wstawaniu z łóżka, ubieraniu się i myciu.

Uczenie się przez całe życie jest „ciągłym, dobrowolnym i zmotywowanym” poszukiwaniem wiedzy z powodów osobistych lub zawodowych. W związku z tym nie tylko sprzyja integracji społecznej, aktywnemu obywatelstwu i rozwojowi osobistemu, ale także samorealizacji, konkurencyjności i szansom na zatrudnienie. Zamiast nudnych i monotonnych procesów zapamiętywania uczenie się może być postrzegane jako coś, co ma miejsce na bieżąco w naszych codziennych interakcjach z innymi i ze światem.

Cztery filary uczenia się wg Raportu Delors zostały stworzone na podstawie koncepcji „uczenia się przez całe życie”:

Uczyć się, aby wiedzieć.

Uczyć się, aby umieć coś zrobić.

Uczyć się, aby być.

Uczyć się, aby żyć razem.

Stała zmiana pojawia się jako nowa norma. Aby się rozwijać, należy dostosować i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, w celu sprostania zmieniającym się potrzebom. Oznacza to, że najważniejszą rzeczą, jakiej można się nauczyć, jest sam proces skutecznego uczenia się. Zrozumienie narzędzi i mechanizmów działających w Internecie (Web 2.0) ma kluczowe znaczenie dla nadążania za zmieniającym się światem i eksplozją informacji.

Mądra nauka jest ważna dla uczniów, aby uświadomić im procesy uczenia się i pokazać, jak regulować te procesy, aby zapewnić skuteczniejsze uczenie się przez całe życie. Jest ważna dla studentów, osób dorosłych doszkalających się i doskonalących zawodowo. Jest ważna dla seniorów, aby nie porzucali aktywności umysłowej, która jest rękojmią dobrego zdrowia psychicznego, a tym samym fizycznego oraz zapewnia długowieczność.

Dr Monika Kornaszewska-Polak

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi".