sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 467 (04.11.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?” Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: "Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą". Drugie jest to: "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Nie ma innego przykazania większego od tych”. Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać.

Co czynić, aby nasze życie było udane? Słowo Boże podkreśla dziś znaczenie przykazań Bożych, a zwłaszcza przykazania miłości Boga i bliźniego. Skąd jednak czerpać motywację do ich przestrzegania, kiedy przytłacza nas własna słabość i grzeszność? Ostateczną odpowiedzią Boga na nasze poszukiwanie szczęścia nie jest przepis, lecz osoba Jezusa Chrystusa, który z miłości ofiarował samego siebie za nasze grzechy. Tylko przyjmując Jego miłość, możemy naprawdę kochać siebie i bliźnich, żyjąc w bliskości królestwa Bożego.

Mira Majdan

 

"ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ"

W piątek 19 października, w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jerzego Popiełuszki, niezwykłego kapłana, nasza wspólnota parafialna przeżyła doniosłą uroczystość. Dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Pilśniaka i dzięki życzliwości Kurii Białostockiej, do naszej parafii zostały przekazane relikwie krwi bł. Jerzego Popiełuszki. W uroczystej procesji z udziałem kanclerza kurii sosnowieckiej ks. dr Mariusza Karasia, który przejął relikwie z rąk p. prof. Teresy Krasowskiej - przyjaciółki rodziny Popiełuszków - wprowadzono relikwie bł. Kapłana do naszej świątyni.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył kanclerz kurii sosnowieckiej ks. dr Mariusz Karaś, który również wygłosił homilię do wiernych przypominając postać błogosławionego Kapłana Jerzego.

Nieugięta postawa, ogromna wiara w dobro, działalność duszpasterska wśród ludzi świata pracy nie podobała się ówczesnej władzy. To było powodem prześladowań kapłana, co w końcu doprowadziło do tragicznego zabójstwa księdza.

Oprawę mszy św. uświetnili artyści z Krakowa i Lublina pod przewodnictwem znanego nam już ks. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na zakończenie ks. proboszcz zwrócił się do wiernych, aby pamiętali o tym wyjątkowym Kapłanie - męczenniku, dlatego też od 19 października br.- każdego dziewiętnastego dnia miesiąca będziemy się modlili w naszej świątyni w intencji Ojczyzny - w obecności drogich nam relikwii bł. Jerzego Popiełuszki.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

KRÓLUJ NAM CHRYSTE! 

W niedzielę 4 listopada 2018 roku podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 ks. Proboszcz przyjął do Liturgicznej Służby Ołtarza 4 nowych ministrantów: Kajetana Kłysa, Łukasza Lesia, Patryka Pitasa i Wojciecha Zaparta. Bardzo się cieszymy, że zdecydowali się na służbę przy ołtarzu Pana Jezusa. Wypraszamy dla nowych ministrantów Bożych łask oraz życzymy, żeby nigdy nie zgasł w nich duch służby dla Boga. Gratulujemy także rodzicom nie tylko za wychowanie, ale przede wszystkim za dbanie wzrostu wiary swoich synów. Przy tej okazji przypominamy, że zbiórki dla kandydatów i ministrantów młodszych odbywają się w soboty o godzinie 10.00. Zachęcamy, aby znaleźli się nowi kandydaci, którzy będą chcieli służyć Panu Jezusowi przy ołtarzu. Dziękujemy wszystkim ministrantom, którzy służą w naszej parafii. Niech św. Dominik Savio, Patron ministrantów, ma ich w szczególnej opiece.

ks. Paweł Cicirko

 

ZAMYŚLENIA

Jezus dobrze wiedział że trzeba pomóc naszej słabej wierze, dlatego też pozwolił niektórym słyszeć, widzieć i dotykać tego czego „oko nie widziało i ucho nie słyszało". Żyjesz w świecie symboli i znaków. Wszystko znaczy więcej, niż widzą twoje oczy i dotykają ręce. Miej więc ten wspaniały Boski zmysł, który pozwala pod znakami świata rozpoznać inny świat. I życie każdego człowieka jest znakiem. I jest pełne tajemnic.

Grzegorz Pieńkowski

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki"