sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 471 (02.12.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.

W kontekście napawających trwogą zapowiedzi końca świata pojawia się wezwanie, by nabrać ducha i podnieść głowę. Nie ma w tym cienia żartu czy ironii. Wezwanie to wpisuje się w przesłanie Dobrej Nowiny, która w słabości odnajduje moc, w ciemności światło, a w śmierci życie. Zawsze będzie nas dziwić, że właśnie w najtrudniejszych chwilach życia Bóg najpełniej objawia swą tajemnicę. Ale też to przedziwne działanie Boga pozwala nam spojrzeć z odwagą na wszelkie doświadczenia życiowe. Zawsze możemy zachować nadzieję, że to, co trudne, kryje w sobie obietnicę Bożego miłosierdzia.

Ks. Jan Konarski

 

PO PIĘTNASTU MIESIĄCACH

Dziękuję za ofiary złożone w tym tygodniu do kopert i na konto parafialne z przeznaczeniem na prowadzone remonty. Wpłynęła w minionym tygodniu łączna kwota 1.250 zł. Bóg zapłać za wspieranie naszego kościoła. Zakończyliśmy prace zewnętrze przy elewacji frontowej ściany nawy głównej świątyni. Zostały poszyte pęknięte ściany, wykonane docieplenie i zamontowane nowe okno w rozecie. Koszt tych prac zamknął się kwotą 149 tys. zł. Parafia na ten cel otrzymała dotację z Funduszu Kościelnego MSWiA w kwocie 98 tys. zł. Kwota 51 tys. zł to udział własny parafii. Zakończyliśmy również prace przy renowacji prezbiterium i kaplic bocznych oraz zakrystii i bocznych wejść. Zostały w prezbiterium i kaplicach bocznych poszyte ściany, położone wszystkie nowe instalacje, wykonane tynki, założone ogrzewanie podłogowe, wykonana marmurowa posadzka, a przede wszystkim został w połowie odrestaurowany ołtarz główny. Od jutra nastąpi impregnacja posadzki, zamontowanie stolarki drzwiowej i sukcesywny montaż oświetlenia. Dziękuję tym, którzy wczoraj tak licznie przyszli, aby pomóc w demontażu banera i sprzątaniu. Serdeczne Bóg zapłać! Jestem bardzo wzruszony Waszą, Drodzy Parafianie życzliwością i zaangażowaniem. Serdeczne Bóg zapłać! W przyszłą niedzielę, podczas kazań omówimy wykonany remont prezbiterium i barokowego ołtarza.

 

KAPLICA NA CMENTARZU

W październiku bieżącego roku minęło 20 lat od początku budowy kaplicy pogrzebowej na naszej nekropoli. Duża odległość z kościoła na cmentarz i duże nasilenie ruchu ulicznego utrudniała przemarsz konduktu pogrzebowego i to niejako “wymusiło” podjęcie decyzji o budowie kaplicy pogrzebowej.

Staraniem ówczesnego proboszcza naszej parafii ks. Stanisława Wojtuszkiewicza i poparciu lokalnej społeczności uzyskano wszelkie pozwolenia odpowiednich urzędów i w kwietniu 1998 roku decyzją Urzędu Miejskiego w Będzinie uzyskano zgodę na budowę kaplicy.

Projekt kaplicy wykonał Grodźczanin mgr inż. Henryk Sękala, projekt dachu inż. Anna Dzwonnik, inspektorem budowy była inż. Anna Morawiec - budowę prowadziła firma budowlana Jana Kudłacza z Pcimia. Kaplicę budowano z funduszy parafialnych oraz wsparcia finansowego mieszkańców Grodźca i Gródkowa.

Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta o długości boku 6 m, wysokość ścian 4.2 m a wysokość do krzyża 16 m. Budowę rozpoczęto 8 października 1998 i dzięki solidnej pracy firmy budowlanej prace postępowały szybko mimo pewnych zakłóceń (kradzieże materiałów budowlanych), budowę zrealizowano w czasie jednego roku. Pierwszą mszę pogrzebową odprawiono już 5 października 1999 roku. Czas pokazał, że decyzja o budowie kaplicy na cmentarzu parafialnym, była ze wszech miar słuszną.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

OCHRZCZENI

  • Weronika Maria Krężel

 

ZMARLI

  • Helena SMOLIŃSKA
  • Zofia LESZCZYŃSKA
  • Adam Król

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"