sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 471 (02.12.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach, a na ziemi trwoga narodów bezradnych wobec szumu morza i jego nawałnicy. Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi. Albowiem moce niebios zostaną wstrząśnięte. Wtedy ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłoku z wielką mocą i chwałą. A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.

W kontekście napawających trwogą zapowiedzi końca świata pojawia się wezwanie, by nabrać ducha i podnieść głowę. Nie ma w tym cienia żartu czy ironii. Wezwanie to wpisuje się w przesłanie Dobrej Nowiny, która w słabości odnajduje moc, w ciemności światło, a w śmierci życie. Zawsze będzie nas dziwić, że właśnie w najtrudniejszych chwilach życia Bóg najpełniej objawia swą tajemnicę. Ale też to przedziwne działanie Boga pozwala nam spojrzeć z odwagą na wszelkie doświadczenia życiowe. Zawsze możemy zachować nadzieję, że to, co trudne, kryje w sobie obietnicę Bożego miłosierdzia.

Ks. Jan Konarski

 

PO PIĘTNASTU MIESIĄCACH

Dziękuję za ofiary złożone w tym tygodniu do kopert i na konto parafialne z przeznaczeniem na prowadzone remonty. Wpłynęła w minionym tygodniu łączna kwota 1.250 zł. Bóg zapłać za wspieranie naszego kościoła. Zakończyliśmy prace zewnętrze przy elewacji frontowej ściany nawy głównej świątyni. Zostały poszyte pęknięte ściany, wykonane docieplenie i zamontowane nowe okno w rozecie. Koszt tych prac zamknął się kwotą 149 tys. zł. Parafia na ten cel otrzymała dotację z Funduszu Kościelnego MSWiA w kwocie 98 tys. zł. Kwota 51 tys. zł to udział własny parafii. Zakończyliśmy również prace przy renowacji prezbiterium i kaplic bocznych oraz zakrystii i bocznych wejść. Zostały w prezbiterium i kaplicach bocznych poszyte ściany, położone wszystkie nowe instalacje, wykonane tynki, założone ogrzewanie podłogowe, wykonana marmurowa posadzka, a przede wszystkim został w połowie odrestaurowany ołtarz główny. Od jutra nastąpi impregnacja posadzki, zamontowanie stolarki drzwiowej i sukcesywny montaż oświetlenia. Dziękuję tym, którzy wczoraj tak licznie przyszli, aby pomóc w demontażu banera i sprzątaniu. Serdeczne Bóg zapłać! Jestem bardzo wzruszony Waszą, Drodzy Parafianie życzliwością i zaangażowaniem. Serdeczne Bóg zapłać! W przyszłą niedzielę, podczas kazań omówimy wykonany remont prezbiterium i barokowego ołtarza.

 

KAPLICA NA CMENTARZU

W październiku bieżącego roku minęło 20 lat od początku budowy kaplicy pogrzebowej na naszej nekropoli. Duża odległość z kościoła na cmentarz i duże nasilenie ruchu ulicznego utrudniała przemarsz konduktu pogrzebowego i to niejako “wymusiło” podjęcie decyzji o budowie kaplicy pogrzebowej.

Staraniem ówczesnego proboszcza naszej parafii ks. Stanisława Wojtuszkiewicza i poparciu lokalnej społeczności uzyskano wszelkie pozwolenia odpowiednich urzędów i w kwietniu 1998 roku decyzją Urzędu Miejskiego w Będzinie uzyskano zgodę na budowę kaplicy.

Projekt kaplicy wykonał Grodźczanin mgr inż. Henryk Sękala, projekt dachu inż. Anna Dzwonnik, inspektorem budowy była inż. Anna Morawiec - budowę prowadziła firma budowlana Jana Kudłacza z Pcimia. Kaplicę budowano z funduszy parafialnych oraz wsparcia finansowego mieszkańców Grodźca i Gródkowa.

Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta o długości boku 6 m, wysokość ścian 4.2 m a wysokość do krzyża 16 m. Budowę rozpoczęto 8 października 1998 i dzięki solidnej pracy firmy budowlanej prace postępowały szybko mimo pewnych zakłóceń (kradzieże materiałów budowlanych), budowę zrealizowano w czasie jednego roku. Pierwszą mszę pogrzebową odprawiono już 5 października 1999 roku. Czas pokazał, że decyzja o budowie kaplicy na cmentarzu parafialnym, była ze wszech miar słuszną.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

OCHRZCZENI

  • Weronika Maria Krężel

 

ZMARLI

  • Helena SMOLIŃSKA
  • Zofia LESZCZYŃSKA
  • Adam Król

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie"