przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 478 (20.01.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: "Nie mają wina". Jezus Jej odpowiedział: "Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja?" Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Jezus rzekł do sług: "Napełnijcie stągwie wodą". I napełnili je aż po brzegi. Potem powiedział do nich: "Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu". Ci więc zanieśli. Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: "Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory". Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Zróbcie, jak posłuszni słudzy z Kany Galilejskiej, a następnie radujcie się cudami, których Bóg będzie dokonywał przez swego Jednorodzonego Syna. Nie wszystkie od razu da się zauważyć największe z nich mogą wprowadzić w błąd nasz wzrok, jak chleb i wino, które w ostatnim ziemskim cudzie Jezusa stały się Jego Ciałem i Krwią, dającymi nam życie wieczne. Ten, kto potrafi patrzeć przez wiarę, rozpozna je: zobaczy pod postacią chleba Ciało, a pod postacią wina Krew naszego Zbawcy.

o. Cezary Binkiewicz OP

 

ZAMYŚLENIA

Mało zobaczymy. Mamy świadomość, że mało.

Mamy świadomość, że to tylko mały wycinek. Ale ten mały wycinek jak już wspomnieliśmy Jaśku zawiera całość.

Przyszliśmy tu na chwilę.

„Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi a ziemia trwa po wszystkie czasy. Marność nad marnościami, powiada Kohelet – wszystko marność".

Idź poszukaj Jaśku mądrych i ciekawych zdarzeń, niech tka się nasza książka z takich właśnie fragmentów, z perełek takich. No zobacz to na przykład:

„Uklękniesz w kąciku nieznany, poprosisz, z obrazka zejdzie, dłonie ciche położy w rany, poszepce, popatrzy, odejdzie. Wróci na ołtarz, do ram przyprószonych, złotych, między różańce, wota, szkaplerze – w lilię wodną jak w sukienkę się ubierze, w pajęczynę w cichym kościółku się omota".

Bo on nie zawsze nam potrzebny. Gubimy go często.

Oddajmy więc głos Romanowi Brandstaetterowi:

„... matka Jego zgubiła drachmę i nie mogąc jej znaleźć zaświeciła świecę i przeszukała wszystkie kąty i zakamarki w domu, aż wreszcie po długich mozołach znalazła pieniądz, ku wielkiej swojej radości...

Człowiek nieustannie coś gubi, a chcąc znaleźć musi szukać, albowiem ten, który nie szuka, nigdy nie znajdzie, a nie szukają tylko ludzie leniwi małej wiary... a samo szukanie jest już częścią znalezienia, czyli częścią celu i doskonałości..."

A On tam jest za pajęczynami. Właśnie tam. Czeka i mówi: Przyjdź i znajdź mnie tutaj. Tutaj na ciebie czekam

Grzegorz Pieńkowski

 

UMIŁOWAĆ MIŁOŚĆ

Przyjmując dziś Pana Jezusa w Komunii tak sobie pomyślałam, jak On musi nas kochać, ufać. Jak dobitnie pokazuje na czym polega Miłość, zero wyrachowania, dbania o swoje, zero narzucania swoich poglądów...   Tak jak pozwolił przybić swoje ręce do krzyża i oddał za nas życie, tak teraz ogranicza swoją nieskończoność w kawałku chleba i oddaje siebie nam jako pokarm na życie wieczne...  Wiedział, jak będzie potraktowany przez ludzi wtedy i wie jak może być potraktowany teraz… a jednak przychodzi, oddaje się cały… jego Miłość uczy wolności.                                             

Ania M 

 

Módlmy się, oby prośba Pana Jezusa za przyszły Kościół, naprawdę wszystkich Chrześcijan przynagliła...  bo inicjatywa ma już ponad 100 lat… i nie wiem, czy jest dużo lepiej niż było….

"Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich". J.17.20-26

Panie Boże prosimy Cię o Łaskę jedności Chrześcijan. Abyśmy wszyscy stanowili jedno.

Sławek z Anetą

 

OCHRZCZENI

  • Mikołaj Piotr Frączek

 

ZMARLI

  • Piotr Stępień

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Kochanemu dziadkowi Bolesławowi Ciepieli życzenia zdrowia, radości serca, uśmiechu na twarzy, realizacji pasji literackiej  oraz satysfakcji w pracy społecznej, a przede wszystkim samych dobrych chwil w życiu i słońca na każdy dzień 

życzą wnuk Jakub z Klaudią. 

  

Kochanej mamie i córce Beacie z  okazji rocznicy urodzin, dużo szczęścia, zdrowia, radości, zadowolenia w życiu osobistym oraz zawodowym, ciepła i miłości Bliskich oraz spełnienia marzeń, 

życzy syn Jakub z Klaudią  oraz tato Bolesław

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna".