przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 521 (17.11.2019r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”. Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz "nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Nie muszą to być od razu straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie, ale czujemy się czasem, jakby nasz świat się zachwiał i uciekł nam spod nóg. To, co miało być trwałe, okazało się kruche, to, w czym pokładaliśmy nadzieję, boleśnie nas zawiodło. Nie wszystko można kupić i nie zawsze wystarcza nasza zaradność i inteligencja. Wiara jest poszukiwaniem prawdziwej trwałości. Jest wytrwałym dążeniem, do Tego, który Trwa.

o. Wojciech Czwichocki OP

 

JUBILEUSZ CHÓRU PARAFIALNEGO "KATARZYNA" CZ.II

Chór na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat koncertował także poza granicami kraju, reprezentując Będzin i muzykę chóralną w Austrii /Kahlenberg/, Ukraina /Lwów w Bazylice Metropolitalnej /, Czechy /Jabłonkowo/, Litwa /Kasjadores, Zasilu i Wilno przed ołtarzem Matki BoskiejOstrobramskiej/.

Wielkim pasjonatem chóru był były proboszcz Ks. Kanonik Stanisław Wojtuszkiewicz, który ufundował dla chóru stroje galowe, a także uczestniczył wielokrotnie w koncertach wyjazdowych chóru. W 2007r. w kościele św. Katarzyny wraz z Zarządem Chóru, Proboszcz przyjął współorganizację eliminacji V Edycji Pieśni Maryjnej „Magnificat”, które prowadziła nieodżałowana Dyrektor Artystyczny PZCh i O w Katowicach mgr Barbara Zielonka – Rusin.

Dzięki pasji ludzi, pracy organisty-dyrygenta chóru oraz społecznie działającym Zarządom, chór może poszczycić się wielkim dorobkiem koncertowym w ostatnim piętnastoleciu. Chór na 80- lecie swojego istnienia w 2004r. otrzymał Złotą Odznakę Okręgowego ZChiO w Katowicach. Również w 2004 roku otrzymał nagrodę Urzędu Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Staraniem Zarządu pod przewodnictwem Włodzimierza Rojka w 2004 roku wydana została monografia pt: „80-lecie Chóru Katarzyna”.

Chór brał udział w eliminacjach pierwszej edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a także w Tyskich Spotkaniach Kolędowych, w Adoracji Żłóbka Dzieciątka Jezus w Katowicach-Panewnikach, śpiewając w połączonym chórze składającym się z kilkuset śpiewaków z udziałem Orkiestr Dętych działających przy zakładach pracy.

W 2007 roku Starosta Powiatu Będzińskiego odznaczył Dyrygenta Chóru Stanisława Sochackiego, Prezesa Zarządu Chóru Jolantę Nikodem oraz członka chóru i Dyrygenta Orkiestry Dętej OSP Kazimierza Słowińskiego medalem za wkład w pracę społeczną na rzecz rozwoju Powiatu Będzińskiego. Dzięki staraniom obecnego Zarządu Chóru w 2008 r. nagrana została płyta CD z repertuarem całorocznym pieśni kościelnych. Płyta zawiera 15 utworów. Zespół liczył w różnych okresach od 25 do 40 osób.

Męska część chóru pod dyr. Stanisława Sochackiego w 2010r. uczestniczyła w nagraniu płyty „Srebrne lustra” i wystąpiła z solistami w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, wykonując utwór „In Memoriam” w hołdzie dla tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Grzegorza Dolniaka.

Wspaniałym przeżyciem artystycznym był udział Chóru w dniu 10.04.2011r. w kościele św. Katarzyny z połączonymi chórami zespołu muzyki sakralnej „LUMEN” w POP Oratorium „Miłosierdzie Boże„ goszczącymi u nas na zaproszenie Ks. Proboszcza Piotra Pilśniaka.

Wszystkie ważniejsze wydarzenia związane z pracą Chóru są odnotowane w kronice. Od 2002 roku Chór posiada własną kronikę starannie prowadzoną przez kronikarza Janusza Zimnego obecnie Sekretarza Zarządu przy współudziale członków zespołu.

Rok 2019 to jubileusz 95-lecia istnienia Chóru „Katarzyna” . Chór trzyma się raźnie, mimo swojego wieku. Liczy obecnie 23 osoby. Mamy nadzieję, że tradycja śpiewu chóralnego zostanie zachowana w naszym kościele i może wstąpią do zespołu nowi kandydaci (lekcje w czwartki o godz.18.00), aby w większym gronie obchodzić za 5 lat nasze 100-lecie.

opr. Jolanta Nikodem, Dorota Duś

 

Z ŻYCIA BŁ. KAROLINY KÓZKI

"Prawdziwy anioł" - tymi słowami określano Karolinę jeszcze za jej życia. Naoczni świadkowie wyrażali mocne przekonanie, iż Karolina w swym życiu nie popełniła nawet grzechu lekkiego, a każda jej cnota - mówiąc językiem teologicznym - nosiła znamię heroiczności. Z drugiej jednak strony, jak można zauważyć, mieściło się ono w ramach zwyczajnej, choć gorącej pobożności wiejskiej. I tutaj dotykamy czegoś istotnego dla duchowości Karoliny.

Jej duchowość to urzeczywistnienie powołania do świętości w zwykłych - rzec by można - mało ciekawych warunkach. Swym życiem Karolina pomaga zrozumieć, że świętość znajduje się rzeczywiście w zasięgu naszej ręki, że naprawdę niewiele trzeba zmieniać wokół siebie: szukać odosobnienia, zmieniać stanu, podejmować się nowych nadzwyczajnych zadań... Trzeba tylko zmieniać siebie i ciągle pamiętać, że świętym mogę być tam, a może nawet tylko tam, gdzie jestem. Takie jest m.in. orędzie, jakie głosi nam Karolina, orędzie, nad którym nigdy dość rozmyślania.

 

MODLITWA ZA PRZYCZYNĄ BŁ. KAROLINY

Najłaskawszy Boże, który sprawiłeś, że młoda dziewczyna poświęciła swoją czystość wyłącznie Tobie przez ofiarę ze swojego życia ginąc z rąk nieprzyjaciela, spraw, prosimy, abyśmy za Jej wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami, Wzbudź w nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Spraw łaskawie, byśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty błogosławionej Karoliny, a spełniając Twoją wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Tobie z radością. Niech Twoja łaska broni nas od wszelkich napaści nieprzyjaciół Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. /Ojcze nasz... Zdrowaś... Chwała Ojcu.../

 

OCHRZCZENI

  • Alicja Anna Matyja

 

ZMARLI

  • Zofia Rafacz

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"