Nasz Kościół, nr 38 (15.08.2010r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy . Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana". Wtedy Maryja rzekła: "Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię - a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje - jak przyobiecał naszym ojcom - na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki". Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.

 

IKONA WIARY

Sierpniowa uroczystość Matki Bożej ma swoje korzenie w ludowej pobożności, co jest dosyć częste w przypadkach świąt maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Przywołanie Maryi budzi w nas czułość i cześć okazywaną Tej, która jest przykładem wszystkich wielkich ludzkich cnót. Nie zapominajmy jednak, że Maryja jest przede wszystkim wzorem pokornej wiary. Bądź pozdrowiona, Pani, święta Królowo, święta Matko Boga, Maryjo, która jesteś dziewicą i matką Kościoła, wybraną przez przenajświętszego Ojca Niebieskiego, konsekrowaną przez Niego wraz ze Jego przenajświętszym i ukochanym Synem i Duchem Święty!

 

O GRODZIEKIM ODPUŚCIE

"Dusza lubi rzeczy wzniosłe i piękine"

Rokrocznie na początku sierpnia z okazji Święta Przemienienia Pańskiego odbywa się w naszej parafii odpust. Jednak w tym roku był to dla nas odpust szczególny. Jego obchody bowiem zostały połączone z otwarciem Szlaku św. Jakuba oraz z II Zagłębiowskim Zlotem Motocyklowym.

Uroczystość zapoczątkowała procesja wiernych z kościoła św. Katarzyny na górę Dorotkę, gdzie przy kościele św. Doroty ks. Sławomir Rozner dokonał poświęcenia symbolu św. Jakuba – muszli. Potem o godz. 12-tej została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. Kanonika Sławomira Roznera. Wraz z Nim Mszę św. koncelebrował ks. Kanonik Krzysztof Bendkowski. Licznie uczestniczyli w niej nie tylko nasi parafianie, ale także dużo osób z sąsiedniej grodzieckiej parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego, jak też liczna grupa przyjezdnych gości.

Po godzinie 15-tej Dorotka zatętniła nie tylko życiem, ale też rykiem silników wjeżdżających nieraz z dużym wysiłkiem motocykli i quadów. Kawalkadę prowadził ks. Mariusz Lizończyk, kiedyś wikariusz naszej parafii, a obecnie proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Jaworznie – Pieczyskach. Motocykliści wyruszyli z Dąbrowy Górniczej - Gołonoga, aby po godzinnym przejeździe ulicami Zagłębia Dąbrowskiego dotrzeć na nasze najwyższe zagłębiowskie wzgórze. O 16-tej odprawiono Mszę świętą w intencji motocyklistów i ich nie żyjących kolegów.

Po Mszy św. zorganizowano parafialny piknik rodzinny. Wszyscy dzielnie wspierali loterię fantową, gdzie nagrodami głównymi były: kask motocyklowy, grill oraz piłki do gry w piłkę nożną z autografem Euzebiusza Smolarka i do gry w kosza z autografami mistrzów Europy. Odbyły się liczne licytacje, w których nagrodami były przejażdżki na motorach czy quadach. Aukcje te z wielkim zaangażowaniem i humorem prowadził DJ Oliwer. Uczestnicy kupowali znaczki zlotowe, ze sprzedaży których uzyskane środki pieniężne będą przekazane na remont kościółka na Górze św. Doroty. Można było popróbować dobrego bigosu, chrupiących kiełbasek, a na deser wspaniałych ciast upieczonych przez nasze życzliwe parafianki.

W międzyczasie odbyły się też projekcje widoków z Góry św. Doroty i z różnych miejsc świata pod patronatem www.dalekieobserwacje.eu. Nastapiło także oficjalne otwarcie Szlaku Via Regia, którego dokonał starosta Powiatu będzińskiego Pan Adam Lazar. Zgromadzeni pielgrzymi dzielnie „znieśli” występy zespołów muzycznych „Dysonans” i „Eier”, a występ Mariusza Kalagi & Partners rozruszał nawet najbardziej opornych. Największe widowisko organizator zostawił na koniec tegoż pikniku. O godz. 22.00 Dorotka rozbłysła tysiącami kolorów laserowych świateł i fajerwerków. Czegoś takiego na naszej górze jeszcze nigdy nie było.

Mam nadzieję, że każdy kto był na odpuście i pikniku jest bardzo zadowolony. Myślę, że wyrażę opinię prawie wszystkich, jeśli powiem, że ksiądz proboszcz Piotr Pilśniak stanął na wysokości zadania i złożę Mu serdeczne Bóg zapłać za zaangażowanie, zorganizowanie i dopilnowanie całej imprezy, a także za doznania, których nam dostarczył. Nie możemy się już doczekać następnych odpustów w naszej parafii.

Kat. Bor.

 

ŻYCZENIA

Panu Jackowi Szurgotowi, naszemu „szefowi” i przyjacielowi z racji jego imienin życzymy przede wszystkim błogosławieństw Bożego, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa świętych Patronów, spełnienia marzeń, pokoju serca, miłości.

Zespół „ZIARNO” z duszpasterzami

Szczęścia tak wielkiego jak ogrom nieba, słońca, które pomimo zła i okrucieństwa tego świata dzień po dniu wstaje i obdarza nas ciepłem swych promieni, dobrych, mądrych i oddanych przyjaciół, cudownych uczuć, wytrwałości - by każdy dzień był lepszym od poprzedniego, aby nieosiągalne cele stały się zdobyczami codzienności. Abyś miłość czerpała zawsze z jej Nieskończonego Źródła. Bożego błogosławieństwa i odwagi św. Maksymiliana.

Wiktorii – z okazji urodzin – rodzice, rodzeństwo i babcia

 

WSPOMNIENIE O KS. JULIANIE SUMIE (1896-1960)

Był pierwszym proboszczem po zakończeniu II wojny światowej w parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu. Dnia 3 sierpnia 2010 r. przypadło 50. lat od jego przedwczesnej śmierci. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Grodźcu.

Ksiądz Julian Suma rozpoczął pracę duszpasterską w parafii w Grodźcu 20 kwietnia 1945 r. Miał wówczas 49 lat (urodził się 12.02.1896 r.). Poprzednio był proboszczem w parafii w Siemoni. Był kapłanem wielkiej pracy, o czym dziś nie pamiętamy. Warto przypomnieć zasługi tego kapłana dla Grodźca.

W kilka miesięcy po objęciu probostwa powołał do życia Radę Parafialną. Z jego inicjatywy i życzliwych Grodźczan powstał na terenie Grodźca Komitet Odbudowy Kościoła św. Doroty (na najwyższym zagłębiowskim wzgórzu, +382 m n.p.m.) – na Dorotce. W skład Komitetu weszło 45 osób, a przewodniczącym był ks. Julian Suma(wiceprzewodniczący - Roman Krzyczkowski, sekretarz - Stefan Czajer, skarbnik - Antoni Kiełb). Do odbudowy kościoła przystąpiono od jesieni 1946 r. Prastara grodziecka świątynia była w ruinie (rys.). Odbudowana została dzięki wytrwałej pracy wymienionego Komitetu wraz z miejscowym społeczeństwem przy poparciu okolicznych władz, instytucji i zakładów pracy. Uroczyste poświęcenie kościoła św. Doroty, zabytku zagłębiowskiego - po jego odbudowie odbyło się 10 sierpnia 1947 r. w 312 rocznicę swego istnienia. Tu warto przytoczyć słowa aktu poświęcenia: „Akt poświęcenia dokonany zostaje w trzecią rocznicę odzyskania niepodległości, po światowej wojnie i upadku barbarzyńskiego hitleryzmu, kiedy Ojcem św. Był papież Pius XII, prezydentem RP Bolesław Bierut, prymasem Polski J. E. ks. kard. August Hlond, arcypasterzem diecezji częstochowskiej ks. dr Teodor Kubina, wojewodą śląsko-dąbrowskim gen. Aleksander Zawadzki, starostą powiatowym B. Angier, proboszczem parafii Grodziec ks. Julian Suma, wikariuszem ks. Jan Pietrzyk, wójtem gminy w Grodźcu Roman Krzyczkowski…” W czasie aktu poświęcenia kościoła na Dorotce bp. częstochowski powiedział: „Uroczystość dzisiejsza, to uroczystość całej Polski, bo Dorotka - to symbol naszej ojczyzny. Wszak Matka moja w czasach, kiedy po rozbiorach jęczała jeszcze Polska w jarzmie niewoli, z odległych stron Śląska wskazywała mi ten kościółek, mówiąc: patrz, synu, tam nasza ukochana ojczyzna - Polska” (bp. T. Kubina urodził się w Świętochłowicach, na Śląsku).

Ks. Proboszcz Julian Suma zadbał też o kościół parafialny pw. św. Katarzyny. Poczynił w nim nowe inwestycje: w 1952 r. ufundowane zostały dwa dzwony (w miejsce poprzednich czterech dzwonów z 1939 r., a zabranych przez hitlerowców w czasie wojny), w 1954 r. zamówił 29-głosowe organy w miejsce mocno wysłużonej fisharmonii (organy zagrały po raz pierwszy na pasterce Bożego Narodzenia w 1954 r.), w 1957 r. dokonano pomalowania wnętrza kościoła, w 1959 r. wykonano w kościele centralne ogrzewanie. W 1947 r. na placu kościoła od strony głównego wejścia postawiona została na postumencie figurka MB, pod którą widnieje napis: „Za Ojczyzny wolność zmartwychwstania cud - hołd Niepokalanej - składa polski lud. 1947”. (Figurkę tę, znajdującą się przedtem przy wikariacie, zniszczyli Niemcy w czasie ostatniej wojny. Orła umieszczonego u stóp MB potrzaskali.)

Warto wspomnieć, że w czasie 15-letniego probostwa ks. J. Sumy w parafii w Grodźcu pracowali z nim wikariusze: ks. ks. Jan Pietrzyk, Fr. Kowalski, Marian Nagły, Anatol Horski, Józef Grocholski, Zdzisław Warzecha, Stanisław Wróblewski). W 1959 r. podczas kolędy proboszczowi pomagali wikariusze: ks. ks. J. Grocholski, A, Horski i oni wspierali jego prace. Tu należy wspomnieć, że po odbytej kolędzie, w 1960 r. proboszcz J. Suma skarżył się na dolegliwości chorobowe, które z każdym dniem zwiększały się. Ks. J. Suma zmarł 3 sierpnia 1960 r. w Grodźcu. W pogrzebie wziął udział bp. Stanisław Czajka, sufragan częstochowski. W pogrzebie uczestniczyło 90 księży. Przybyło też dużo wiernych z sąsiednich parafii (Siemonia, Czeladź, Milowice), gdzie Zmarły pracował poprzednio jako wikariusz. Pochowany został na cmentarzu w Grodźcu (fot.).

Do czasu objęcia parafii w Grodźcu przez ks. Leopolda Szwebika (od 23.101960), administratorem parafii był ks. Anatol Horski (który w marcu 1961 r. odszedł z parafii Grodziec do Strzyżowic na stanowisko specjalnego duszpasterza, by zorganizować parafię rzymskokatolicką w tamtejszej miejscowości.

Bolesław Ciepiela

 

INFORMACJE

Ochrzczeni:

  • Jan Krzysztof Wieczorek,
  • Oskar Tadeusz Trela,
  • Natalia Karcz,
  • Marlena Magdalena Kulpecka,

Zmarli:

  • Mirosława Maj,
  • Marianna Wolicka
  • Andrzej Czapla

Zaślubieni:

  • Iwona Walczyk i Mariusz Brzeszcz

Zapowiedzi przedślubne:

  • Anna Puff, panna z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Zabrzu i Daniel Swoboda, kawaler z naszej parafii
  • Agnieszka Paulina Adamus, panna z naszej parafii i Adam Eugeniusz Romanowski, kawaler z parafii pw. św. Józefa w Piekarach Śl.
  • Celina Romana Domagała, panna z naszej parafii i Łukasz Andrzej Ziętek, kawaler z parafii pw. św. Antoniego w Koziegłówkach
"Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała..."