Nasz Kościół, nr 541 (05.04.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy się przybliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie oślicę uwiązaną i źrebię z nią. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam kto co mówił, powiecie: Pan ich potrzebuje, a zaraz je puści”. Stało się to, żeby się spełniło słowo proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: „Hosanna Synowi Dawida. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Hosanna na wysokościach”. Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: „Kto to jest?” A tłumy odpowiadały: „To jest prorok Jezus z Nazaretu w Galilei”.

„Bóg każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie”. Warto z takim nastawieniem, do którego zachęca Izajasz, podejść do lektury tekstów Niedzieli Palmowej. Słuchać, widzieć obrazy, które pojawiają się w wyobraźni. W ten sposób podążać za Jezusem, by móc przeżyć Jego Ewangelię taką, jaką dzisiaj objawia. Po prostu być z Panem w Jego drodze.

o. Tomasz Zamorski OP

Święty Mateusz w sposób bardzo bezpośredni podszedł do kwestii zdrady Judasza. Posiłek paschalny Jezus zaczyna od trudnej rozmowy dotyczącej tego tragicznego faktu. Dramaturgii dodaje opowiadaniu proste pytanie Judasza, czy to on dopuści się zdrady, i odpowiedź: „to ty powiedziałeś”. Gdy staną twarzą w twarz w Ogrójcu, Jezus powie: „Przyjacielu, po coś przyszedł?” W opowiadaniu św. Marka perfidny zdrajca mówi do Jezusa: „Rabbi” (Mk 14,45). Jezus nie mówi na ten przejaw obłudy nic. Według św. Łukasza Jezus uświadamia zdrajcy ogrom zbrodni dotyczącej Syna Człowieczego (Łk 22,48). Tylko u Mateusza Judasz powraca jeszcze później, po aresztowaniu Pana i jego przesłuchaniu przez grupę, której przewodniczył arcykapłan. Próbuje naprawić swój błąd, ale okazuje się, że jest już na to za późno. Sprawa trafiła do kolejnej instancji, czyli do Piłata, a jerozolimscy przywódcy mogą już świętować, że dopięli swego. Judasz w Ewangelii św. Mateusza jest postacią tragiczną. Tylko on nie wiedział, że wszystko, co robi, prowadzi go do obrócenia się przeciw Jezusowi. Tragedia Judasza jest krzywym zwierciadłem, w którym musi przejrzeć się każdy uczeń Jezusa i odpowiedzieć sobie, co zrobił z Jego przyjaźnią i zaufaniem.

o. dr. hab. Waldemara Linke CP

 

TRIDUUM PASCHALNE

Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. W tym roku, z racji panującej epidemii Liturgia Triduum Paschalnego będzie celebrowana zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej. Podajemy porządek tych Świętych Dni:

WIELKI CZWARTEK – Dzień ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Jest to równocześnie dzień wszystkich kapłanów, dlatego pamiętajmy o nich, szczególnie w modlitwie. Spowiedź w tym dniu od godz. 17.30 do 18.00. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w czwartek o godz. 18.00. adoracja do godz. 21.00. zakończona odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego

WIELKI PIĄTEK – dzień szczególny dla nas, dzień śmierci Pana Jezusa. Adoracje rozpoczynamy o godz. 7.00. Zachęcamy do indywidualnego przychodzenia do świątyni i adoracji. Zachęcamy do przystrojenia krzyży przydrożnych i misyjnych z racji zbliżających się Świąt. Przypominamy o obowiązku zachowania postu i wstrzemięźliwości. W Wielki Piątek zapraszamy do kościoła już na godz. 15.00. W godzinie Miłosierdzia odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji ustania epidemii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy w kościele odprawieniem Drogi Krzyżowej o godz. 17.30. Podczas nabożeństwa będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej o godz. 18.00 Liturgia Wielkiego Piątku. Liturgię zakończymy przeniesieniem Pana Jezusa do Grobu. Po Liturgii będzie spowiedź do godz. 21.00. O godz. 20.00 odśpiewamy Gorzkie Żale. Czuwanie z piątku na sobotę będzie całą noc! Ponieważ jest to szczególny czas, dlatego zachęcamy do przybywania w nocy do kościoła i indywidualnej adoracji.

WIELKA SOBOTA – adoracja Pana Jezusa w Grobie przez cały dzień. Zachęcamy do indywidualnego nawiedzenia kościoła w ciągu dnia i do adoracji. Nie będzie w tym roku poświęcenia pokarmów w kościele! W związku z panującą epidemią błogosławieństwo pokarmów odbędzie się przy Waszych domach. Kapłani przejadą samochodem przez ulice naszej parafii błogosławiąc pokarmy na stół wielkanocny (bez wody święconej). Osoby, które mieszkają w domach rodzinnych, mogą być na swoim podwórku (nie wychodzimy poza ogrodzenie na chodnik czy ulicę). Osoby, które mieszkają w domu złączonym z innym domem lub w bloku, otwierają jedynie swoje okno (nie gromadzimy się przed domem, blokiem czy na klatce, by zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny). Z racji wspaniałej tradycji “poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny” bardzo prosimy zaznaczyć ten moment błogosławieństwa świątecznym ubiorem. Kilka minut przed przejazdem samochodu z kapłanem przejedzie samochód informujacy sygnałem dźwiękowym o nadchodzącym momencie błogosławieństwa. Rozpoczniemy o godz. 9.00. Kolejność ulic będzie zamieszczona na naszej stronie internetowej i przekazana w przygotowanej ulotce.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – Rezurekcja o godz. 6.00 rano bez procesji. Pozostałe Msze św. o godz. 9.30, 11.00, 15.00 z Koronką do Bożego Miłosierdzia i o godz. 17.00. W Wielkanoc nie będzie Mszy św. o godz. 15.30 na cmentarzu.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – Msze św. tak, jak w każdą niedzielę. Na Mszy św. o godz. 11.00 obchodzimy rocznice urodzin i jubileusze małżeńskie. Można intencje do tej Mszy św. zgłaszać w zakrystii lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ZMARLI

  • Krystyna RUTKOWSKA
  • Michał NOWACKI
  • Waldemar KARCZ
  • Lena Renata WAWSZCZYK-MALINOWSKA

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność".