Nasz Kościół, nr 545 (03.05.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Jana: Jezus powiedział:

"Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych". Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich, owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości".

Wiele głosów słyszymy wokół. Głos Jezusa. Głos mediów. Głos lęku. Głos własnego interesu. W czyj głos najczęściej się wsłuchujemy? Czyj głos brzmi dla nas swojsko i miło, a czyj obco i zniechęcająco? Żeby znać głos Jezusa, trzeba Go słuchać. Możemy Go nie rozumieć, możemy się z Nim nie zgadzać, możemy się z Nim kłócić, ale nie przestawajmy Go słuchać. Bo jak Go rozpoznamy, gdy będzie nas wołał? On mówi do nas przez Pismo Święte, liturgię, nauczanie Kościoła, modlitwę. Nie marnujmy okazji!

o. Przemysław Ciesielski OP

 

WYMIEŃ STARY PIEC NA NOWY Z DOFINANSOWANIEM Z UE

Szanowni Mieszkańcy! Przypominamy, iż zgodnie z Uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego, wszystkich użytkowników kotłów, pieców i  kominków na paliwo stałe obowiązują poniższe terminy wymiany piecy:

  • kotły powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej – do końca 2021 r.
  • kotły od 5 – 10 lat od daty ich produkcji – do końca 2023 r.
  • kotły poniżej 5 lat od daty produkcji – do końca 2025 r.
  • kotły klasy 3 lub 4 do końca 2027 r. (dotyczy kotłów, których rozpoczęcie eksploatacji nastąpiło przed 1 września 2017 r.)

WYMIEŃ STARY PIEC NA NOWY Z DOFINANSOWANIEM UE !!!

(refundacja wydatków do 100%kosztów netto pod warunkiem uzyskania przez gminę dofinansowania w ramach RPO WSL 2014-2020 )

Po uzyskaniu przez Miasto Będzin grantu będzie można zrefundować wydatki poniesione na zakup ekologicznego źródła ciepła do ogrzewania budynku (kocioł na gaz lub pellet) wraz z modernizacją istniejącej instalacji grzewczej oraz montaż instalacji OZE* nawet do 22 000 zł netto!

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW ZOSTAŁ WYDŁUŻONY DO DNIA 11 MAJA 2020 r.

Projektem zostanie objętych 100 nieruchomości spełniających warunki udziału w projekcie. Wnioski przyjmowane są elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej: www.bedzin.pl (http://www.bedzin.pl/strona-1060-ograniczenie_niskiej_emisji_w.html) Dla osób z ograniczeniem w dostępie do Internetu istnieje możliwość telefonicznego wypełnienia wniosku pod numerem: 570 706 057

Wysokość grantu uzależniona jest od zakresu prac. Wszelkie pytania związane z naborem można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numer: 32 267 91 81.

Realizacja projektu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina” jest zależna od uzyskania dofinansowania przez Miasto Będzin w ramach naboru nr RPSL.04.03.01-IZ.01-24-370/20

Projekt będzie realizowany w formule grantowej tzn. na zasadzie refundacji poniesionych przez mieszkańców wydatków kwalifikowanych. Moment kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się od podpisania umowy o dofinansowanie z Miastem Będzin do dnia 30.09.2022 r.

*UWAGA: W ramach projektu nie ma możliwości skorzystania z dotacji wyłącznie do montażu instalacji OZE.

 

ZMARLI

  • Jan KONSTANTY
  • Aleksy MOLSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów   

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości - więcej! - nie ma przyszłości człowieka i narodu"