Nasz Kościół, nr 551 (14.06.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo". Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy – Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus i dał im takie wskazania: «Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego. Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".

Zarówno wybranie Izraela spośród innych narodów, jak i powołanie dwunastu Apostołów, to przykłady Bożych darów, na które człowiek sam nigdy nie jest w stanie sobie zasłużyć. To darmowe działanie Boga, wypływające z Jego nieskończonej miłości do człowieka, w pełni ukazuje Paweł Apostoł, mówiąc, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. Każdy z nas ma dziś szczególną okazję do podziękowania Bogu za otrzymaną łaskę wiary i za dar zbawienia.

o. Jakub Gonciarz OP

 

BOŻE CIAŁO - AD 2020

W czwartek 11 czerwca 2020 r. - szczególny dzień dla wszystkich ludzi wierzących. To uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - BOŻE CIAŁO.

Ulicami naszego Grodźca przeszła jak co roku procesja do czterech ołtarzy.

W skupieniu i zamyśleniu, szliśmy wyznaczoną trasą, ulicami: Wolności, Limanowskiego, Barlickiego i Wojska Polskiego, kończąc tradycyjnie przy IV ołtarzu na placu kościelnym. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, Parafianie grodzieccy dość licznie uczestniczyli w tej pięknej uroczystości. Mniej liczną asystę - brak wielu grup parafialnych i innych organizacji ( z wiadomych przyczyn) - uzupełniali najmłodsi.

Dziewczynki sypiące kwiatki i towarzyszący im chłopcy, ubarwili całe uroczyste przejście w procesji.

Mamy nadzieję, że Pan Bóg wysłucha naszych modlitw i próśb - a następny rok i Święto Bożego Ciała będzie miało lepszy wygląd i jeszcze większe przeżycie tej uroczystości oraz liczniejszy udział wszystkich grodzieckich Parafian, którzy w tym roku nie mogli z różnych powodów uczestniczyć w tym ważnym dla nas święcie.

 

INFORMACJA

Zwracam się z gorącą prośbą, aby mieszkańcy nie zostawiali na posesjach żadnej karmy dla zwierząt,  zwłaszcza na noc,  ponieważ w jednej ze stodół na ul. Limanowskiego gnieżdżą się lisy (około 6). Biegają po posesjach, najczęściej w nocy, ale ktoś widział pojedyncze w dzień na innych ulicach. Sąsiad zamontował kamerę i widzi w nocy jak biegają po całym podwórku.  Wraz z sąsiadem Adamem zawiadomiliśmy wszelkie służby, które winny zająć się tym problemem: Straż Miejska, Wydział Ochrony Środowiska UM, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Starostwo, Weterynaria, Łowczy Koła Łowieckiego.  Póki co, pracownicy wspomnianych instytucji nie bardzo wiedzą kto i w jaki sposób powinien zająć się rozwiązaniem problemu. Stąd moja prośba aby mieszkańcy nie zostawiali jedzenia i odpadków -to może  lisy pójdą sobie.

Parafianka

 

MODLITWA O ODZYSKANIE ZAGUBIONYCH LUB SKRADZIONYCH RZECZY

Święty Antoni! Wielką łaską obdarzył Cię Bóg, czyniąc Cię patronem rzeczy zgubionych i skradzionych. Stroskany przychodzę do Ciebie ufając, że pomożesz mi w odnalezieniu rzeczy zaginionej, której bezskutecznie szukam. Wspomnij na to, jak wielką łaskę Bóg wyświadczył Tobie, posyłając do Ciebie wszystkich strapionych, ufających, że Twojej modlitwie Bóg niczego nie odmówi. Jakże często się działo, że za Twoim wstawiennictwem umarli otrzymywali życie, błądzący dobrą radę, uciśnieni pociechę, opętani uwolnienie, trędowaci oczyszczenie, więźniowie wolność, podróżujący pewność życia, kalecy zdrowie, okradzeni swój majątek, znajdujący się w niebezpieczeństwie ocalenie, a wszyscy cierpiący – pomoc i pociechę. Także dzisiaj wszędzie doznajemy owoców Twego wstawiennictwa u tronu Bożego. Wyjednaj mi tę łaskę, abym ja także był jednym z tych, którzy doznali Twojej pomocy. Polecam Twej opiece to, co mi skradziono, a jeżeli zgadza się to z wolą Bożą, to spraw, abym to otrzymał i mógł znowu cieszyć się tym ku Bożej i Twojej chwale. Amen.

 

ZAŚLUBIENI

  • Daria WULCZYŃSKA i Jakub BIELECKI

 

ZMARLI

  • Jerzy BADURAK

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny, rocznice urodzin i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

Redakcja: Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Grzegorz Pieńkowski, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"