Nasz Kościół, nr 558 (02.08.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd łodzią na pustkowie, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych. A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: "Miejsce to jest pustkowiem i pora już późna. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności". Lecz Jezus im odpowiedział: "Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść!" Odpowiedzieli Mu: "Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb". On rzekł: "Przynieście Mi je tutaj". Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a z tego, co pozostało, zebrano dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.

Tłumy nakarmione dzięki cudownemu rozmnożeniu chleba i ryb znów będą łaknąć. Uzdrowieni z chorób i tak kiedyś umrą. Jednak głód odczuwany przez ciało nie jest najgorszym z głodów. Również choroby i cierpienie fizyczne nie są największym nieszczęściem. Trudniej zaspokoić głód i uleczyć cierpienie duszy zranionej grzechem, która nie pamięta o Bogu i jest odłączona od źródła życia, strącona w otchłań samotności. Tego właśnie głodu i cierpienia naszych dusz Bóg dotyka w Eucharystii. "Czemu wydajecie pieniądze na to, co nie jest chlebem? (...) Posłuchajcie mnie, a dusza wasza żyć będzie". "Ja jestem chlebem życia, kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął".

Bogna Paszkiewicz

 

DOROTKA - REMONTÓW CIĄG DALSZY

Kiedy to 6 lipca br. parafianie dotarli, jak co miesiąc, na nabożeństwo do kościoła św. Doroty, zobaczyli niecodzienny wygląd kościółka.

Otóż- dzięki staraniom i trosce naszego ks. proboszcza Piotra Pilśniaka rozpoczął się kolejny etap remontu kościoła pw. św. Doroty (od dnia 28 czerwca 2020r.).

Pierwszy etap rozpoczęto w 2010 roku od wykonania nowej konstrukcji dachu dzwonnicy i nowego pokrycia przez, specjalistyczną firmę.. Następnie wykonano zabezpieczenie fundamentów i odwodnienie.

Wszystkie te prace wykonano pod nadzorem konserwatora zabytków i archeologów, ponieważ teren, na którym stoi kościółek i otoczenie jest stanowiskiem archeologicznym. Należy wspomnieć, że prace te wykonano ręcznie, bez użycia sprzętu mechanicznego (jedynym sprzętem była betoniarka), z wielkim zaangażowaniem małe grupki parafian, którzy z poświęceniem pracowali przy tym dziele.

Na przestrzeni lat kościół św. Doroty przechodził wiele napraw i remontów. W 1794 r .był w bardzo złym stanie, z tego też powodu zaprzestano odprawiania nabożeństw. Taka sytuacja trwała aż do 1817r. kiedy to rodzina Bontanich, właścicieli Grodźca, sfinansowała remont świątyni.

W latach 1846 -1860 przeprowadzono następny, większy remont. Na początku XX wieku nastąpiła intensywna eksploatacja pokładów węgla na terenie Grodźca i kościół ulegał dalszym zniszczeniom tak dalece, że znów zaprzestano odprawiania nabożeństw. Rozwarstwiona absyda, mury podparte stemplami, dziurawy dach – w takim stanie kościół dotrwał do końca II wojny światowej. Dopiero po wojnie w latach 1946-1947 dokonano generalnego remontu.

W okresie od 1957 do 1985 roku przeprowadzano dalsze prace remontowo – konserwacyjne z funduszu szkód górniczych.

Mamy nadzieję, że obecne prace remontowe przyczynią się do długoletniego istnienia świątyni oraz modlitewnego korzystania z zabytkowego kościółka na naszej Górze Tabor.

Jadwiga i Jerzy Wieczorkowie

 

ZMARLI

  • Tadeusz PTAK
  • Feliksa CYBULA
  • Zbigniew MAJEWSKI
  • Grażyna CZUCHRANIAK

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz"