Nasz Kościół, nr 575 (29.11.2020r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!".

Nie wiemy, w którym dniu nasz Pan przyjdzie, dlatego mamy uważać i czuwać bezustannie... Kiedy czas ten nadejdzie, nie mamy spać zajęci światem, ale gorliwie zajmować się sprawami Królestwa Bożego... Pan przyjdzie, Pan nadchodzi, Jego przyjście jest pewne, Jego przyjście będzie nagłe i potężne... Pan mówi do wszystkich: Czuwajcie! Szczęśliwi, którzy noszą Chrystusa w swoim sercu i zabiegają o Jego sprawy.

Marek Ristau

 

PATRON DNIA - ŚWĘTY SATUMIN, BISKUP

Był biskupem Tuluzy po 200 roku. Kiedy wybuchło prześladowanie za cesarza Decjusza, poganie wywlekli biskupa na szczyt ratusza i zrzucili go na dół. Działo się to w 250 roku. Już w wieku V na miejscu męczeństwa św. Saturnina był wystawiony ku jego czci kościół. Jego żywot napisał św. Grzegorz z Tours. Jest czczony jako patron od bólu i od chorób głowy.

 

Z TYCHÓW, PRZEZ KATOWICVE DO GRODŹCA FANFARY W HOŁDZIE MATCE BOŻEJ GRODZIECKIEJ

Kiedy w styczniu 2019 roku planowałam jedno z najważniejszych wydarzeń w moim artystycznym życiu - Koncert dyplomowy, wieńczący moje studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w specjalności Dyrygentura Chóralna, najważniejszym pytaniem było, jakie utwory mam na nim wykonać. Mój wybór był oczywisty, zdecydowałam się na tematykę maryjną. Podczas kompletowania składu zespołu na ten koncert, jeden ze śpiewaków (ówczesny kolega z uczelnianego korytarza) Piotr Pudełko, zaproponował mi, że skomponuje utwór na chór specjalnie na mój Koncert Dyplomowy. Nie było to nic szczególnego, do momentu, aż kilkanaście dni później przekazał mi partyturę utworu: „Sub Tuum Praesidium na chór mieszany a cappella”, a więc utwór do tekstu modlitwy do „Świętej Bożej Rodzicielki”. Tego samego dnia wieczorem rozczytywałam tę partyturę na domowym fortepianie i po usłyszeniu pierwszych harmonii tego dzieła uroniłam wiele łez wzruszenia. Już wtedy wiedziałam, że to jest coś niezwykłego.

Koncert Dyplomowy został zaplanowany na 21 maja 2019 roku, na który zaprosiłam naszego Ks. Proboszcza Piotra Pilśniaka. Po wielu próbach z zespołem nadszedł dzień Koncertu. Utwór Piotra zaplanowałam na sam koniec, bo wiedziałam, że jest to utwór szczególny. I tak też było. Było to zjawiskowe prawykonanie, po którym wiele osób chwaliło „Sub Tuum Praesidium na chór mieszany a cappella”. Nasz Ks. Proboszcz po wysłuchaniu utworu Piotra był zachwycony stylem i charakterem, które przemawiały między dźwiękami. Ksiądz Proboszcz poprosił Piotra na rozmowę i przedstawił swoje plany dotyczące fanfar, przeznaczonych na odpust parafialny w listopadzie 2020. Mimo, iż wtedy były to plany odległe, już wtedy wiedział, że chce, aby to Piotr skomponował ten uroczysty utwór dla Obrazu Matki Bożej Grodzieckiej.

Od tamtego czasu Piotr tworzył Fanfary Grodzieckie dla naszej Parafii. Do dzisiaj wspomina telefon od Ks. Proboszcza, który odebrał pijąc kawę w uczelnianym patio: „Piotrze, winda ustawiona na 2 minuty 40 sekund”. Wtedy wiedział, że właśnie tyle musi trwać ten uroczysty utwór. Fanfary Grodzieckie musiały zostać nagrane, by było możliwe odtwarzać je za każdym razem, gdy obraz będzie odsłaniany. Piotr w drugim półroczu 2020 realizował swój autorski projekt In memoria di Padre della Patria, w ramach którego nagrał autorską płytę, w której miałam swój udział, jako dyrygent. Jego decyzją Fanfary Grodzieckie znalazły się również na jego płycie, która dostępna będzie od 20 grudnia br. Tym sposobem dzięki wszystkim tym wydarzeniom stały się rzeczy piękne, razem z Piotrem zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów muzycznych, o którym już dzisiaj nie mówię jako o „koledze z uczelnianego korytarza”, lecz jako o moim narzeczonym.

W ubiegłą środę 25 listopada 2020 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie Obrazu Matki Bożej Grodzieckiej podczas Uroczystej Sumy Odpustowej w naszej Parafii pw. św. Katarzyny w Będzinie - Grodźcu. Ze względu na okoliczności panującej pandemii Fanfary Grodzieckie nie zostały wykonane na żywo z udziałem muzyków. Jednak odtworzenie profesjonalnie nagranego dzieła było równie uroczyste i podniosłe. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Z pewnością Fanfary Grodzieckie zapiszą się w historii naszej Parafii, jako utwór szczególny i uroczysty.

Agnieszka Zimna

 

OCHRZCZENI

  • Oliwia Nadia WORWĄG
  • Amelia Aleksandra ZYNEK

 

ZMARLI

  • Jacek Gubała
  • Wiesława FILIPCZYK
  • Jan DOMAŃSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała..."