Nasz Kościół, nr 593 (05.04.2021r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: Witajcie. One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą. Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu. Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Bóg wskrzesił Jezusa, zerwawszy więzy śmierci. Zwycięstwo Jezusa pochłonęło śmierć. Gdzież jest, o śmierci, twoje zwycięstwo? Kto wierzy w Chrystusa, zmartwychwstanie i żyć będzie na wieki. Możemy być pełni zapału do pracy dla Pana, bo wiemy, że nasz trud nie pójdzie na marne. Czeka nas chwalebne zmartwychwstanie, objawi się w nas chwała, w porównaniu z którą wszystkie trudy i cierpienia doczesne są niczym. Mesjasz Pan, Jezus Chrystus, zmartwychwstał, gdyż niemożliwe było, aby śmierć panowała nad Nim. W Chrystusie, nasze życie to radosne oczekiwanie na wielki dzień zmartwychwstania. A radości naszej nie będzie końca.

Marek Ristau

 

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

„Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara, daremne nauczanie”

Uczestniczymy, w tym roku po raz kolejny w czasie trwania pandemii w obchodach największych Świąt, które są pamiątką Zmartwychwstania Jezusa. Przypomnieniem, że „życie nasze się nie kończy, ale jedynie zmienia”. Tak jak wiosna zmienia oblicze ziemi, przywraca życie, tak Jezus zmienia nasze patrzenie na śmierć. Odtąd jest ona bramą do życia wiecznego. Jest zapowiedzią zmartwychwstania! Jezus Chrystus poprzez pokonanie śmierci wyznacza nam sens życia. Poprzez Zmartwychwstanie przekazuje nam nadzieję, że warto żyć!

Drodzy i Kochani Parafianie z Grodźca i Gródkowa, kochani Goście i łączący się z nami poprzez transmisję.

Wraz z Księdzem Arturem życzymy Wam przede wszystkim wiary: mocnej i trwałej. Wiary pozwalającej patrzeć z nadzieją w przyszłość. Niech Jezus Chrystus Wam błogosławi, napełnia siłą w działaniu, mądrością w myśleniu, głębią w miłości. Niech łaska dobrego zdrowia będzie Waszym udziałem. Pokój serca niech zwycięża codzienny strach przed niewiadomym. Bądźcie silni wiarą w Zmartwychwstałego. Jesteśmy z Wami!

Równocześnie z głębi serca dziękuję wszystkim za przygotowanie tych wyjątkowych Świąt. Dziękuję tym z pośród Was, którzy pomogliście księdzu proboszczowi i tak wiele czasu spędziliście na wykonaniu dekoracji ciemnicy i grobu, Pomogliście w ten sposób całej naszej wspólnocie, obecnej w kościele i poprzez transmisję pięknie przeżyć te Święta. Dziękuję za przepiękne dekoracje kwiatowe ciemnicy, grobu i ołtarza. Dziękuję Paniom pod przewodnictwem Pani Eli Gdesz za posprzątanie świątyni! Dziękuję tym wszystkim, którzy przygotowali i uczestniczyli w oprawie Liturgii Triduum Paschalnego. Dziękuję kochanym ministrantom i lektorom za tak wspaniałe przygotowanie, pod przewodnictwem ks. Artura, Liturgii tych świętych dni. Wszystkim mówię DZIĘKUJĘ i BÓG ZAPŁAĆ!

Ks. Proboszcz

 

PATRONKA DNIA 

Święty Wincenty Ferreriusz, prezbiter urodził się ok. 1350 r. w Walencji. W roku 1367 wstąpił do dominikanów. Otrzymał święcenia kapłańskie w wieku 25 lat. Podjął surową dyscyplinę życia duchowego, którego piękne świadectwo pozostawił w traktacie De vita spirituali. Oddał się najpierw nauczaniu filozofii i teologii. W 1399 roku nastąpił nagły zwrot w życiu Wincentego. W czasie choroby, która wydawała się beznadziejna, miał wizję św. Dominika i św. Franciszka, którzy uzdrowili go i polecili głosić Ewangelię na całym świecie. Po otrzymaniu zezwolenia od papieża oddał się wyłącznie kaznodziejstwu wędrownemu. Podjął w ten sposób wielką misję, przemierzając Europę i wzywając do pokuty. Obdarzony darami Ducha Świętego oraz zaopatrzony w apostolskie pełnomocnictwa, przemawiał na placach, bo żadne kościoły nie mogły pomieścić gromadzących się tłumów. Swoją charyzmą budził zachwyt, ale i sprzeciw. Wincenty był również spowiednikiem antypapieża Benedykta XIII, ale opuścił go, kiedy nie udało mu się nakłonić go do rezygnacji. Zmarł w Wielką Środę, 5 kwietnia 1419 r. w Vannes we Francji.

 

OCHRZCZENI

  • Martyna Magdalena Nowak

 

ZMARLI

  • Andrzej OGRABISZ
  • Stefan KRZANOWSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!"