Nasz Kościół, nr 613 (22.08.2021r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM 

Słowa Ewangelii według świętego Jana:

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: "Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem". A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: "Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?" Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: "To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą". Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: "Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca". Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: "Czyż i wy chcecie odejść?" Odpowiedział Mu Szymon Piotr: "Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym".

Posłuszni Panu, Jemu samemu służyć chcemy. Chcemy służyć Panu, bo On jest naszym Bogiem. Nabyci Jego krwią, w życiu i w śmierci należymy do Niego i posłusznie idziemy Jego drogami, bo wszystkie inne prowadzą na manowce bezbożności i zepsucia. Tylko Chrystus ma słowa życia wiecznego, tylko On jest naszym Zbawicielem, tylko przez Niego wchodzimy do Królestwa Ojca.

Marek Ristau

 

ZAPROSZENIE NA VI KONGRES NOWEJ EWANGELIZACJI

Serdecznie zapraszamy na VI Kongres Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się od 9 do 11 września 2021 r. w Łodzi. Bardzo potrzebujemy nowego otwarcia i zaczerpnięcia Ducha na nowy etap pracy duszpasterskiej po czasie pandemii.

Hasło Kongresu "Miasto - rewitalizacja" idzie za myślą papieża Franciszka, który w mieście widzi uprzywilejowane miejsce dla Ewangelizacji.

GŁÓWNE PUNKTY PROGRAMU

CZWARTEK, 9 września Temat: Kapłaństwo służebne a „Nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej"

16.30 – Przywitanie, wprowadzenie i Nieszpory

17.15 – Konferencja – abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa

19.00 – Panel dyskusyjny: proboszcz ks. Jacek Socha (Gdańsk); wikary ks. Teodor Sawielewicz (Oleśnica); zakonnik o. Remigiusz Recław SJ (Łódź); diakon stały Waldemar Rozynkowski (Toruń). Prowadzenie: abp Grzegorz Ryś.

20.30 – Modlitwa za parafie i kapłaństwo służebne (Zespół NE)

 

PIĄTEK, 10 września

09.00  Blok Rekolekcyjny – Wspólnoty Jerozolimskie

10.00  Wprowadzenie w temat - Kard. Luis Martines Sista (Barcelona) - wykład wprowadzający: na podstawie Evangelium Gaudium objaśnienie punktów 72 i nn; Prof. dr hab.  Bogusław Jasiński – Wykład „O nowy paradygmat ewangelizacji: mówić czy słuchać?"

11.45  Dwugłos ukazujący realia - peryferie: Peryferie miasta- prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki) i Peryferie Kościoła - ks. Tomáš Halik (Czechy)

12.45  Dyskusja - prowadzi abp Grzegorz Ryś

13.30  EUCHARYSTIA - przewodniczenie i homilia: abp Jorge Carlos Patrón Wong

16.15  Konwersatorium ks. dr Grzegorz Strzelczyk  „Teologia przepowiadania online”

16.45  Spotkania na „krańcu świata": Jak być wiarygodnym, żeby brat mógł być wierzący? (wprowadzenie do warsztatów) – ks. Tomasz Matyjaszczyk i p. Agata Kulczycka

17.30  WARSZTATY DO WYBORU

20.30  Blok Rekolekcyjny - Wspólnoty Jerozolimskie

21.30  Podsumowanie dnia - ks. Eugeniusz Ploch

 

SOBOTA 11 września

09.00   Blok Rekolekcyjny – Wspólnoty Jerozolimskie

10.00  Wykład o. Marko Rupnik SJ – „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury"

11.15  Panel dyskusyjny – prowadzi O. Jacek Dubel CSsR Uczestniczą: prof. Jarosław Gajewski, prof. Ryszard Długowski, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp Grzegorz Ryś Wprowadzenie do wystawy „Sztuka żywa”

13.15  EUCHARYSTIA przewodniczenie: ks. Prymas Wojciech Polak, homilia: bp Michał Janocha, podsumowanie tej części Kongresu: abp Grzegorz Ryś

17.00 Spotkanie otwarte dla wszystkich „Stadion Orła”, ul. 6 Sierpnia 71, Łódź Wspólne uwielbienie, "Ja Jestem" - przepowiadanie kerygmatu Spektakl modlitewno-ewangelizacyjny "Dekalog" w wykonaniu znakomitych artystów z całego świata (więcej szczegółów o spektaklu na http://www.decalogue.pl ) Kazanie na Górze - czytanie Ewangelii; adoracja Najświętszego Sakramentu; spowiedź

22.30  ZAKOŃCZENIE KONGRESU – błogosławieństwo, rozesłanie do ewangelizacji

Antoni Tompolski

 

ZMARLI

  • Anna DUDKIEWICZ
  • Jan ŻABSKI

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Ks. Piotr Pilśniak Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 32 267 35 36; + 48 883 159 522

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania"