Nasz Kościół, nr 83 (26.06.2011r)

ZAMYŚLENIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Zakończenie Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich apostołów: „Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”.

Krzyż jest wydarzeniem, przez które Jezus Chrystus zwyciężył śmierć i dał nam zbawienie. Wypaczeniem jest, aby na miłość odpowiedzieć nienawiścią albo obojętnością. Prawdziwa postawa wobec miłości Boga nie może być więc nieczuła. Chrześcijanin, który uczy się naśladować Jezusa Chrystusa, ma zaprzeć się samego siebie, wręcz wyrzec swojego ja, aby triumfować jako nowy człowiek. Żeby kochać Boga, trzeba stracić swoje imię, każdego dnia jeszcze bardziej kochać Chrystusa, nawet ponad swoich bliskich i przyjaciół. Brać krzyż każdego dnia to też przyznawać się do swojej grzesznej natury i tym bardziej szukać jedynego lekarza dusz, którym jest Chrystus Jezus.

Panie Jezu Chryste, Ty budzisz mnie każdego dnia i wybierasz, abym był Twoim świadkiem. Pomóż mi, bym kochał każdego, przebaczał drugiemu i miał siłę nieść swój krzyż.

Ania

 

ROK ŚWIĘTEGO

„Nikt nie ma większej miłości od tej , gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15.13)

W dniu 21 października 2010 roku- Uchwałą Senatu RP – ogłoszono rok 2011 – Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Święty Maksymilian Maria Kolbe (Rajmund Kolbe) urodził się 8 stycznia 1894r. w Zduńskiej Woli, jako drugi syn Juliana i Marii z d. Dąbrowska – został ochrzczony tego samego dnia w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli i otrzymał imię Rajmund. Kiedy rodzina Kolbów znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, przeniesiono się do Łodzi. Następna przeprowadzka była do Pabianic w 1897 r. - tam rodzice Rajmunda znaleźli pracę. Tam też w 1906 r.w kościele św. Mateusza, według relacji Rajmunda , ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna - trzymała w ręce białą i czerwoną koronę. Zapytała Rajmunda, którą koronę wybiera dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a biała czystość. Rajmund wybrał obydwie korony. Rok później Rajmund Kolbe rozpoczął naukę w seminarium franciszkanów we Lwowie, a w 1910 roku rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Studia rozpoczął w Krakowie w 1912 roku a kilka miesięcy później został wysłany do Międzynarodowego Kolegium Serafickiego w Rzymie. 1 grudnia 1914roku złożył śluby wieczyste, przyjmując imię Maria. W 1915 roku na uniwersytecie Gregorianum uzyskał doktorat z filozofii, a cztery lata później z teologii. Interesował się również matematyką i fizyką. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1918 roku. Do Polski wrócił w roku 1919. W czasie pobytu w Rzymie założył wraz z współbraćmi w 1917 roku pobożny związek- Rycerstwo Niepokalanej. Związek ten zajmował się apostolstwem pod znakiem Maryi. Od stycznia 1922 roku wydawał w Krakowie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” - św. Maksymilian nadał temu miesięcznikowi charakter pisma katechetycznego dla masowego czytelnika. Założenie klasztoru Niepokalanów w 1927 roku zawdzięczamy również św. Maksymilianowi. Oprócz działalności wydawniczej prowadził również działalność misyjną – w latach 1931 -1935 w Japonii, gdzie wydawał japoński odpowiednik „Rycerza Niepokalanej” i założył Niepokalanów Japoński ( podobne ośrodki powstały w Chinach i w Indiach). Po powrocie do Polski w 1936 roku nadal kierował podwarszawskim Niepokalanowem, który stał się w tym czasie największym klasztorem katolickim na świecie. Wybuch II wojny światowej przerwał tak piękną pracę naszego Świętego. Niemcy zawiesili działalność klasztoru, a zakonników 19 września 1939r .aresztowali.

Z początkiem 1941 roku św. Maksymilian wyszedł na wolność. W klasztorze zorganizował ośrodek usług dla miejscowej ludności. Ale już 17 lutego 1941r. został powtórnie aresztowany, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku. 28 maja 1941 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, tam otrzymał numer obozowy 16670. Jak wszyscy wiemy dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, który doczekał wyzwolenia w obozie w Sachsenhausen. Św. Maksymilian Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941roku dobity zastrzykiem trucizny. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI 17 października 1971 roku, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 roku - szesnaście lat później Stolica Apostolska uznała Świętego za patrona miasta Zduńska Wola, a 10 października 2004 roku także patronem Pabianic.

Jego imię noszą parafie w wielu miastach. Wzniesiono również posągi zakonnika i to nie tylko w Polsce, bo m.in. postać Maksymiliana Kolbego znajduje się na fasadzie Opactwa Westminsterskiego w Londynie. W naszym kościele także znajduje się kaplica św. Maksymiliana z Jego wizerunkiem. Obraz został poświęcony w maju 1976 roku przez ks. sufragana Franciszka Musiela. Święty Maksymilian jest patronem m.in. elektryków, energetyków, Honorowych Dawców Krwi, rodzin uzależnionych od narkotyków, dziennikarzy, osób więzionych. Na koniec tych krótkich wspomnień o świętym męczenniku kilka słów modlitwy :

„Święty Maksymilianie ! Radujemy się wielką chwałą Twoją i dziękujemy Bogu za to, że tak Cię wywyższył i wsławił w obliczu świata. Umiłowany nasz bracie ! Cały naród składa Ci hołd. Serca nasze są pełne wdzięczności dla Ciebie, za Twoje oddanie się Bogu, Matce Chrystusowej i człowiekowi. Rozumiesz nasze potrzeby, pragnienia, troski i udręki. Dlatego z ufnością Ci je polecamy. Święty Maksymilianie , patronie trudnych czasów i męczenniku miłości - módl się za nami!

J i J.W.

 

INFORMACJE

Zapowiedzi przedślubne:

  • Justyna Dorota Zbrzezna, panna z parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie, wyznania rzymskokatolickiego i Mariusz Adam Stefański, kawaler z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego
  • Dominika Agnieszka Bednarczyk, panna z parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Grodźcu, wyznania rzymskokatolickiego i Dawid Kazimierz Zięba, kawaler z naszej parafii, wyznania rzymskokatolickiego

Zaślubieni:

  • Joanna i Robert Barańscy
  • Magdalena i Mateusz Taborscy

Zmarli:

  • Mirosława Warmuz

 

ŻYCZENIA

Wszystkim Drogim i Kochanym Ojcom z okazji ich święta życzymy błogosławieństwa Bożego, opieki Dobrego Ojca, wstawiennictwa Matki Bożej i świętych Patronów

Życzy redakcja „NK”

 

Z okazji imienin życzymy naszemu Księdzu Proboszczowi wytrwałości, spokoju i nieustającej pogody ducha oraz wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze. Życzymy również zdrowia i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.

Zespół "Ziarno" z opiekunami i rodzicami

 

Wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących imienin, Księdzu Piotrowi Pilśniakowi

życzą Kasia Z. i Robert F.

 

Redakcja: Anna Śmigielska, Joanna Stępień, Anna Faryna, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości - więcej! - nie ma przyszłości człowieka i narodu"