Nasz kościół, nr 106 (04.12.2011r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki. Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym.

Można powiedzieć, że liturgia adwentowa jest jak potężne wołanie wzywające wszystkich ludzi do przygotowania dróg dla Pana, który ma przyjść. Podniosło się ono już w Starym Testamencie przez usta Izajasza: „Glos się rozlega: «Drogę dla Pana przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu, niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą»” (Iz 40, 3–4).

Bezpośrednim przedmiotem proroctwa był powrót Izraela z wygnania, powrót, który miał się dokonać pod przewodnictwem Boga, ukazanego i oczekiwanego jako Zbawiciela swojego ludu; dla Niego to miała być przygotowana droga poprzez pustynię. Lecz ostatecznie proroctwo odnosi się do przyjścia Mesjasza, który uwolni Izraela i całą ludzkość z niewoli grzechu. On będzie pasterzem, który gromadzi „trzodę swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie”. Oto piękny obraz Jezusa dobrego pasterza, kochającego swoje owce aż do oddania za nie życia.

Ania

 

PATRONKA GRODZIECKICH GÓRNIKÓW


Kolejną święta czczoną w Grodźcu od lat jest święta Barbara. Jest patronka grodzieckich górników. I chociaż dzisiaj nie ma już w Grodźcu kopalń węgla, 4 grudnia co roku w obu grodzieckich parafiach gromadzą się górnicy na mszy świętej odprawianej w ich intencji. Tak było, tak jest i tak pozostanie nadal.

W tym miejscu warto wspomnieć, kim była św. Barbara. Jak podaje legenda, była jedyną córką bogatego poganina Dioskora w Azji Mniejszej. Odznaczała się wyjątkową urodą i licznymi zdolnościami. Kiedy ojciec zamknął ją w strzeżonej wieży, sprowadził jej rozmaitych mistrzów i nauczycieli. Był miedzy nimi filozof-chrześcijanin, który zapoznał ją z nauką Chrystusa. Barbara przyjęła chrzest, a za oblubieńca wybrała sobie Chrystusa i ślubowała mu czystość. Odrzuciła wszelkie propozycje małżeństwa. Kiedy ojciec zobaczył na ścianie krzyż, domyślił się, że córka jest chrześcijanką. Poniesiony gniewem chwycił za miecz i chciał ją zabić. Uciekła jednak i schroniła się w górach. Przekupiony pasterz zdradził jaskinię, w której się ukrywała. Ojciec męczył ją okrutnie. Cierpiała, ale była wytrwałą. Zginęła 4 grudnia 240 roku z ręki własnego ojca.

Ponieważ zawód górnika był i jest nadal ciężki oraz niebezpieczny, gdyż praca pod ziemią stwarza wiele zagrożeń, górnicy szukali ratunku w pomocy Boga. Stąd też patronką i orędowniczką górników stała się święta Barbara. Jej kult upowszechnił się w Zagłębiu Dąbrowskim w XIX w. Pod ziemią w kopalniach budowano kaplice ku jej czci, a w większych kopalniach kaplice obok. 4 grudnia zbierali się w nich tłumnie górnicy wraz z rodzinami, by uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Górnicy w paradnych ubiorach i mundurach, ze sztandarami i orkiestrą udawali się na miejsce uroczystości. Tak było tez w Grodźcu, kiedy czynne były kopalnie węgla.

Tu należy wspomnieć, że na terenie Grodźca były 4 kopalnie. Najstarszą (pierwszą) była kopalnia „Barbara” założona w 1823 r. kolejną była „Maria” („Grodziec I”), która istniała w latach 1894-1938. W latach 1917-1928 istniała mała, płytka kopalnia „Bory”. Ale największą i ostatnią była kopalnia „Grodziec II”, nazwana po 1938 r.: „Grodziec”. Zakończyła wydobywanie węgla 31 grudnia 1998 r. (zamknęła 175 lat tradycji górnictwa węglowego w Grodźcu).

W tym miejscu warto również przypomnieć o sztandarach grodzieckich górników, ołtarzach i kaplicy pod ziemią. To już jest historia:

  • najstarszy sztandar (może pierwszy) pochodzi z 1879 r. (znaleziony przypadkowo w 1991 r. w czasie likwidacji przy b. kop. „Maria” przez R. Proszowskiego). Sztandar przekazano do parafii św. Katarzyny (umieszczony był w gablocie po prawej stronie bocznego ołtarza);
  • sztandar z 1907 r. ufundowany przez Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Znajduje się w kościele św. Katarzyny od 1977 r. (od czasu, gdy zaprzestano z nim chodzić po ulicach – a należy wiedzieć, że trzy razy w roku górnicy maszerowali z nim ulicami Grodźca: 3 Maja, 11 Listopada i 4 grudnia);
  • sztandar z 1936 r. znajduje się w kościele drugiej grodzieckiej parafii ufundowany był przez Zakłady „Solvay”, do których należała przejściowo kop. „Grodziec”).

Ołtarz św. Barbary ufundowany został z własnych składek przez dozór GTKWiZP (wraz ze sztandarem z 1907 r.). Co roku, aż do 1965 r., w sali zbornej kopalni „Grodziec” odbywały się przy nim uroczyste Msze święte. Później ołtarz przekazany został do kościoła polskokatolickiego w Strzyżowicach, ponieważ wprowadzono zakaz odprawiania Mszy świętych na terenie kopalni. Dopiero po 1979 r. ponownie w sali zbornej zaczęto odprawiać 4 grudnia msze święte przy ołtarzu wg. projektu J. Marczaka. Ostatnia msza była tu odprawiona 4 grudnia 1999 r. Figurę św. Barbary z tego ołtarza (po zlikwidowaniu kopalni) przeniesiono do kościoła św. Katarzyny i jest umieszczona obok „urządzonego” ołtarza górniczego z wozem węgla.

Należy wspomnieć, że autor tego tekstu napisał 8 książek o zagłębiowskich kopalniach węgla. Wydana w 2011 r. nosi tytuł „Dawne zapomniane kopalnie na terenie Ziemi Psarskiej” i jest w sprzedaży w księgarni w Grodźcu.

Bolesław Ciepiela

 

O NASZYM KOŚCIELE, CZ.II

Po pożarze kościoła parafialnego, wszystkie nabożeństwa i uroczystości religijne odbywały się w kościółku na Dorotce, co było dużym utrudnieniem dla wiernych, szczególnie dla ludzi starszych. Taka sytuacja nie mogła trwać długo i parafianie wraz z ówczesnym proboszczem ks. Wojciechem Ciołkiewiczem podjęli decyzję o budowie nowego kościoła – już murowanego.

Na przełomie lat 20-tych i 30-tych XVIII wieku rozpoczęto budowę kościoła murowanego, a podstawowym materiałem użytym do budowy był kamień, którego w Grodźcu nie brakowało. Świątynię zbudowano w stylu barokowym – jednonawową – z pięciokątną apsydą i wyższą nawą o stromym dwuspadowym dachu, na którym umieszczono wieżyczkę z sygnaturką ocalałą z pożaru starego kościoła. Po obu stronach były przybudówki – w jednej zakrystia, a w drugiej magazyn. Całość od zachodu zamykała wysoka dzwonnica o podstawie kwadratu, a od 2/3 wysokości w kształcie ośmiokąta. Zakończona była barokowym hełmem, na szczycie którego umieszczono krzyż. W ścianach kościoła było dziesięć okien, cztery w apsydzie i sześć w nawie. Wizytacje biskupie informowały między innymi o wyglądzie wnętrza kościoła.

Z zachowanych opisów dowiadujemy się, że w kościele było pięć ołtarzy. Prezbiterium wraz z głównym ołtarzem umiejscowiono w apsydzie. Ołtarz ten wykonany był z drewna, z tabernakulum i obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręce - uratowanym z pożaru. Pozostałe ołtarze to : ołtarz św. Antoniego, św. Wojciecha, Anioła Stróża i św. Katarzyny.

Posadzka w kościele była kamienna, natomiast konfesjonały i ławki dla wiernych – drewniane. W prezbiterium pod sklepieniem zainstalowano drewnianą belkę, na której umieszczono krzyż z Jezusem. Wejście główne było od strony zachodniej przez dzwonnicę, w której zawieszono trzy dzwony – większy dzwon to Zygmunt – a dwa mniejsze to Wojciech i Józef.

Kościół wraz z przyległym terenem otoczony był kamiennym murem. Nowo wybudowaną świątynię wraz z dzwonami, w otoczeniu licznie zebranych wiernych , konsekrował ks. biskup Michał Kunicki- sufragan krakowski - 23 kwietnia 1744r.

I. i J.W

 

OGŁOSZENIE

Filia Ośrodka Kultury zaprasza wszystkich miłośników kina do filii Ośrodka Kultury w Grodźcu.

9 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się seans filmu dla dorosłych. Natomiast naszych najmłodszych widzów zapraszamy na bajkę 11 grudnia na godzinę 16:00.

Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w filii Ośrodka Kultury w Grodźcu przy ul. Słowackiego 2. Wstęp wolny. Więcej informacji (32) 760 25 57

 

INFORMACJE

Zapowiedzi przedślubne:

  • Justyna Anna Filapek, panna z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie i Mateusz Gabriel Matusiak, kawaler z naszej parafii

Ochrzczeni:

  • Aleksandra Krystyna Leszczyńska

 

Numer konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 

ŻYCZENIA

Wszystkim Barbarom, Basiom, Baśkom w dniu ich święta życzymy wielu łask Bożych, opieki świętej patronki, spełnienia marzeń, miłości bliskich osób i przyjaciół oraz szczęścia i uśmiechu każdego dnia!

Życzy Redakcja NK

 

Drodzy GÓRNICY, w dniu Waszego święta życzymy Wam, aby każdy dzień pracy był dla Was spokojny i abyście zawsze wracali bezpiecznie do swoich domów. Niech św. Barbara czuwa nad Wami w każdej godzinie, niech obdarza Was szczęściem i wszelkimi łaskami!

Życzy Redakcja NK

 

Drogiemu Jubilatowi i Solenizantowi - Andrzejowi Obwiosło życzymy przede wszystkim błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, wstawiennictwa św. Patronów, zdrowia, sił, cierpliwości. Przy okazji dziękujemy za wielki wkład i życzliwość dla naszej parafii i kościoła!

Redakcja „NK”

 

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów życzy

Redakcja NK

 

 


Redakcja: Anna Śmigielska, Joanna Stępień, Anna Dudek, Grzegorz Pieńkowski, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

"Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji"