sdm
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 465 (21.10.2018r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: "Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy". On ich zapytał: "Co chcecie, żebym wam uczynił?" Rzekli Mu: "Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie". Jezus im odparł: "Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?" Odpowiedzieli Mu: "Możemy". Lecz Jezus rzekł do nich: "Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane". Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: "Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu".

Ci, którzy decydują się podążać za Jezusem, nieuchronnie będą z Nim dzielić Jego mękę i krzyż, a więc pić z Jego kielicha. I nie jest to kwestią zaszczytów ani hierarchii w bliskości z Panem, gdyż droga przyjaźni z Chrystusem to droga służby, kto chce być pierwszym, niech będzie sługą i niewolnikiem wszystkich. Stań się najmniejszy, stań się nieważny, stań się jak Chrystus.

o. Tomasz Zamorski OP

 

MARGARETKI U ŹRÓDŁA MIŁOSIERDZIA

W sobotę 13 października br. odbyła się ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach.

Z naszej parafii św. Katarzyny oraz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie pod opieką ks. Pawła Cicirko również wyruszyła grupa należąca do tegoż Apostolatu Margaretka.

Cała uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ku czci św. Jana Pawła II. Następnie wyruszyła procesja różańcowa do Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Poprzedzająca Eucharystię konferencja nawiązywała do kapłaństwa świętego Jana Pawła II oraz bł. ks. Sopoćki, spowiednika św. siostry Faustyny. Również homilia wygłoszona przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego była uwieńczeniem i streszczeniem; czym tak naprawdę i kim jest kapłan. Metropolita Krakowski przypomniał nam jak bardzo potrzeba w dzisiejszych czasach modlitwy i ofiary za kapłanów. Dziękował także za powstałe grupy modlitewne, takie jak Margaretka, modlące się szczególnie za kapłanów. Podkreślał, że modlitwa jest potężną obroną i mocą dla każdego księdza.

Po skończonej uczcie Eucharystycznej wyruszyliśmy w drogę powrotną gdzie nie zabrakło również postoju na wspólnotową kawę i ciasto. Myślę, że wszyscy cieszymy się tym wspólnym wyjazdem oraz zachęceni do modlitwy za naszych kapłanów, będziemy apostołować i zachęcać innych do podejmowania podobnych dzieł. Święty Janie Pawle II i św. siostro Faustyno, módlcie się za kapłanami. Błogosławiony ks. Sopoćko, wstawiaj się za nimi. Amen.

 

ZAMYŚLENIA

"Wołam do Ciebie, a nie odpowiadasz, staję przed tobą a nie zważasz". Jest to dramat wiary i próba wiary. Nigdy jednak nie przyjdzie Hiobowi do głowy że Boga może nie być. Tam jednak gdzie brak wszelkiej poręki i pomocy ludzkiej, Bóg ma stać się pośrednikiem między Hiobem a Samym Sobą. Bóg nie odpowiedział Hiobowi na żadne z jego pytań. Ale samo spotkanie z Nim, nic nie tłumacząc wszystko uczyniło jasnym.

*

No i trzeba by zamilknąć. Bóg milczy. Ale przemawia we wszystkim. A człowiek to jak małe dziecko. Jakim językiem można rozmawiać z małym dzieckiem? Jak mu wytłumaczyć istotę życia, śmierci, przemijania. Nic mu nie trzeba tłumaczyć. Niech żyje. Życie może, może mu coś wytłumaczy. Może dojdzie do niego jedno słowo. Może zrozumie że uczestniczy w czymś wielkim. W życiu uczestniczy. A pytań Bogu zadawać nie należy. Bo świat to wielka odpowiedź. Właściwie świat, właściwie historia, przeszłość, życie jednostki składa się z samych odpowiedzi. Wystarczy tylko pytać i cierpliwie czekać.

Grzegorz Pieńkowski

 

OCHRZCZENI

  • Dawid Mateusz Tumidaj

 

ZAŚLUBIENI

  • Przemysław Sebastian OKRÓJ i Monika Joanna WIERCIŃSKA

 

ZMARLI

  • Józef MARCZAK
  • Halina CZYŻ
  • Czesław MUCHA

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Grzegorz Pieńkowski, Jerzy i Jadwiga Wieczorek, ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzenia, artykuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

 

"Dzisiaj jesteście małym płomykiem, ale dzięki łasce Bożej możecie się stać płonącą pochodnią, niosącą światło Ewangelii i ciepło waszej wzajemnej miłości i przyjaźni wszystkim rodakom"