przeczytaj o projekcie dofinansowanym z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
msze św w niedziele
msze św w tygodniu

Nasz Kościół, nr 348 (24.07.2016r)

ROZWAŻANIA NAD SŁOWEM BOŻYM

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza:

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie. Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą.

Sprawiedliwość Boża tak bardzo różni się od ludzkiej, że za każdym razem, gdy odkrywamy tę prawdę, zdumiewa nas ona na nowo. Bardzo często postrzegamy sprawiedliwość Boga jako oczywiste wynagradzanie dobrych i karanie złych, bez możliwości odwołania od wyroku. Tymczasem Bóg usprawiedliwia wielu dzięki dobrym uczynkom jednego Sprawiedliwego. Dziś zaprasza nas, abyśmy czynili dobro nie tylko ze względu na własne zbawienie, ale także ze względu na naszych potrzebujących braci.

Joanna Woroniecka-Gucza

 

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W NASZEJ DIECEZJI

Za nami kolejny dzień pobytu gości z całego świata w diecezji sosnowieckiej i centralne wydarzenie – spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu, gdzie pod czujnym okiem patrzącego z pomnika i okna Domu Ojca Jana Pawła II zgromadziło się ponad 5 tysięcy osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się samorządowcy ze wszystkich gmin, parlamentarzyści oraz minister Andrzej Adamczyk.

Wieczór rozpoczęli laureaci konkursu diecezjalnego – Zespół "MOPT Singers" z Dąbrowy Górniczej, Chór "Klika Hofika" z II LO w Będzinie, Katarzyna Posikata i Alicja Andrejczuk. Do modlitewnego tańca zaprosiła też wszystkich Diakonia Tańca z ks. Piotrem Pisarczykiem. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego odmówionej w 4 językach rozpoczęła się Msza św., którą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka koncelebrowało 10 biskupów i ok. 150 kapłanów. Kazanie wygłosił bp Henry D'Souza z Indii. "Polska jest pięknym krajem z długą i bogatą historią niezrównanego męstwa i poświęcenia Polaków w ciągu wieków. Kościół katolicki w Polsce jest aktywny i dynamiczny. Dał on światu tak znanych świętych jak św. Maksymilian Kolbe, św. Faustyna i św. Jan Paweł II. Jesteśmy ogromnie wdzięczny Biskupowi Grzegorzowi i mieszkańcom Sosnowca za serdeczną gościnę" – słowa biskupa zostały powitane przez zgromadzonych gromką owacją.

"Brak Boga i brak tożsamości redukuje do nicości" – ostrzegał Biskup podkreślając, że świadomość odkupienia przez Boga daje radość – "radość ludzi, którzy stali się Ludem Bożym, a Bóg ich Bogiem. (...) radość Pana, który zamieszkał wśród nich".

"To właśnie z powodu bezwarunkowej, Bożej miłości my jesteśmy Jego przyjaciółmi, i przez naszą miłość i posługę przedłużamy przyjaźń Jezusa na wszystkich. Przyjaciele Jezusa są wezwani do troski nie tylko o siebie, ale również o nasz Kościół i bliźnich. (...) Jesteśmy wezwani, aby spotkać Jezusa i aby głosić Dobrą Nowinę o Bożym Zbawieniu i aby zanieść Jego miłość do naszych rodzin, parafii, instytucji, miejsc pracy i na najdalszy koniec świata" – przypominał indyjski hierarcha.

"Kościół i świat potrzebują młodych. Potrzebują ich talentów, ich energii, ich fantazji i ich przywództwa. Współcześni młodzi nie mogą sobie pozwolić aby rozproszyły ich: przemoc, materializm, pornografia, uzależnienia od narkotyków i nieuporządkowane życie. Nie mogą być także obojętnymi i cichymi widzami. Młodzi muszą stawać się zdobywcami, prawdziwymi posłańcami, którzy zmieniają świat. Muszą budować mosty, łączące ludzi wszystkich wyznań, kultur i narodowości. Zacznijmy tutaj w Polsce i zanieśmy tę pochodnię na krańce świata. Ufając w Bożą łaskę, miłość i miłosierdzie, maszerujmy naprzód, ażeby zanieść daną nam od Boga misję, by budować lepszy Kościół i lepsze społeczeństwo! Niech Błogosławiona Dziewica Maryja, Matka Miłosierdzia, która przyniosła radość i nadzieję światu kieruje nas i pomoże nam, abyśmy stali się tym do czego jesteśmy powołani. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław młodzież z całego świata" – zakończył hierarcha. Przed Mszą i w jej trakcie była także okazja do spowiedzi w kilku językach.

Po Eucharystii i posiłku rozpoczął się wieczór "Miłość potężniejsza niż śmierć", na który złożyły się m.in. świadectwa zaproszonych gości, występ chóru i młodzieżowej, dwudziestopięcioosobowej orkiestry.

Jednak to nie jedyna atrakcja, bowiem jeszcze w czasie przeznaczonym na posiłek samorodnie zaczęły powstawać radosne, roztańczone i rozśpiewane grupki, pokazujące lokalne tańce i zapraszające do wspólnej zabawy. Wiele osób skorzystało także z możliwości zrobienia sobie selfie z biskupem.

Entuzjazm młodych kipiał i rozsadzał ramy programu – oby od tego ognia zapłonęły także serca naszych diecezjan!

Ks. Jarosław Ciszek

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

  • Joanna LIPKO, panna z parafii pw. św. Jana Sarkandra w Siemianowicach Śląskich i Tomasz WOJARSKI, kawaler z naszej parafii
  • Agnieszka OSMALA, panna z parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie i Marcin SOCHA, kawaler z naszej parafii

 

ZMARLI

  • Zdzisław Domański

 

ŻYCZENIA

Wszystkim obchodzącym w najbliższym tygodniu imieniny i rocznice urodzin oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, życzymy szczególnego błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, potrzebnych łask i wstawiennictwa św. Patronów

Życzy Redakcja NK

 

 

Redakcja: Anna Niziurska, Grzegorz Pieńkowski, Jadwiga i Jerzy Wieczorek, Ks. Piotr Pilśniak

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Życzenia, artkuły oraz wiersze można przysyłać pocztą elektroniczną na adres NK.

Redakcja zastrzega sobie prawo wprowadzenia korekty nadesłanych tekstów.

Nr konta parafii: 42 2490 0005 0000 4500 3360 5563

"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".